Costuri Necesare Dupa Achizitie Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Costuri Necesare Dupa Achizitie Logan 2

    deschid acest thread in ideea de a afla cu totii cat mai costa cheltuielile obligatorii sau mai putin pentru un logan nou,cu motor de 1.2 de exemplu
    impozitul il plateam la vechiul logan de 1.4 ,50 lei pe an,ma gandesc ca ar fi la fel si la motorul de 1.2
    taxa de inmatriculare aveti idee cat ar mai fi?
    apoi rca ul ,stiu ca este si in functie de anumiti factori precum varsta,dar ma intrebam cat v a costat pe actualii posesori?
    idem si cu casco,cat v a costat o polita casco, la un logan laureat spre exemplu?
    si la final vroiam sa va intreb,cat mai costa numerele de inmatriculare la politie?

  • #2
    panselin cred ca noua or sa ne vina masinile amandoua in acelasi timp si eu sunt interesat de asta...dar nu prea zice nimeni...in special casco ma intereseaza..eu cand mi-am luat seat, ma rog parintii...stiam ca numerele 100 de roni si rca cam la fel pe jumata-te de an, acum platesc undeva la 200 de roni pe an....dar acum depinde de capacitatea motorului si de varsta propietarului din cate am inteles!

    Comment


    • #3
      In primul rand, trebuie sa cumperi numere rosii.Eu le-am luat de la reprezentanta. Cost: 150 lei.
      In al doilea rand, iti trebuie asigurare(RCA). Am luat-o tot de la reprezentanta.Cost 500 lei.
      Daca masina o luam pe numele meu(am 21 ani), plateam asigurare 1300 lei.
      Numerele de la politie au costat 75-80 lei; am vrut numere preferentiale.
      Casco am primit gratuit timp de 6 luni; in martie am platit prima transa pentru 3 luni( 338 lei). Pe an, in cazul meu, casco e 300 euro.

      Toate aceste cheltuieli au fost realizate pt un Sandero 2, Laureate, cu vopsea metalizata si pachet securitate.

      Comment


      • #4
        Sandel dar ai platit exagerat asigurarea....mult 500 de lei....asa am platit eu in primul an la seat defapt taicamiu dar il trasese in teapa...uite acum mai uitat si a platit 230 de roni ...nu stiu daca am voie sa spun firma

        Comment


        • #5
          eu unul cand am luat loganul in 2008 de nou,de 1.4 model preferance platisem pt un an de casco vreo 2000 de lei, rca ul fusese vreo 300 de lei pe an (dar acum au scumpit cretinii de 7 ori costul rca ului)
          taxa de inmatriculare fusese undeva la 800 de lei (bani dati degeaba pe o taxa idioata )
          eu unul nu vad de ce aceste info ar fi vreun secret,cred ca ar fi foarte utile multor colegi

          Comment


          • #6
            da normal ca ar fi utile....rca 228 pe un an a platit taicamiu...deci asa o sa platesc si la viitoarea masina...iar imatricularea ma costase undeva la 600 de roni la inceputul lui 2012...sper doar sa prindem si noi casco 6 luni gratis...in 6 luni as platii o gramada de bani din diferenta masini care mi-ar ramane!

            Comment


            • #7
              Eu am luat Sandero Laureat 1.2 75CP, in noiembrie anul trecut.
              Costuri: Numere rosii, primite de la dealer
              Asigurare RCA:1157 RON la Omniasig, din cauza varstei: 27 ani
              Casco la Allianz 505 EUR: pachet gold, valoare asigurata 9400 EUR
              Certificat de inmatriculare:65 lei, platit la CEC
              Impozit masina: 4lei/luna pana la sf anului
              Timbru de mediu:480 ron
              Numere preferentiale: 85 RON


              Astea sunt costuri de baza, apoi am mai cumparat covorase, tavita si huse aproximativ 600 ron, alarma vreo 550 ron (manopera inclusa). Astazi urmeaza sa mai montez deflector de aer si aparatori de noroi.

              Comment


              • #8
                da ,ce i drept,o oferta de casco pe 6 luni ar fi mai mult decat binevenita,chiar binecuvantata
                eu auzisem ceva de o oferta de casco pe un an,dar un casco care acoperea f putine evenimente ( probabil cel mai ieftin din oferta asiguratorului,)
                eu as prefera un full casco pe 6 luni,decat unul light pe un an

                f utile informatiile oferite
                deci timbrul de mediu ar fi pt un 1.2 480 ron , presupun ca nu au mai schimbat ceva la acea taxa din noiembrie ,anul trecut
                Last edited by panselin4; 3 April 2014, 12:24.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by yonutptr28 View Post
                  Sandel dar ai platit exagerat asigurarea....mult 500 de lei....asa am platit eu in primul an la seat defapt taicamiu dar il trasese in teapa...uite acum mai uitat si a platit 230 de roni ...nu stiu daca am voie sa spun firma
                  Nu e mult. E pe un an de zile.

                  Comment


                  • #10
                    Eu casco am facut pe 1 an de zile, acopera inclusiv furtul autoturismului si dauna totala in caz de accident. Recomand Dacia Casco de la Dealer, cu 0 lei reparatie la dealer dacia si fransiza de 250 eur, reparatie la alt service.



                    pe tine te costa 468 RON, ca se calculeaza la un curs favorabil din 1 octombrie 2013. Si benzina ar fi trebuit sa se ieftineasca la 1 ianuarie cu 5%, dar ei au scumpit-o, deoarece cursul valutar era mai mic cu 8 bani, fata de 1 octombrie 2012 si acciza actuala este calculata la cursul din 1 octombrie 2012 +5% rata inflatiei, adica un curs de 4,73 RON/EUR.
                    Last edited by aris86; 3 April 2014, 12:41. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Crs. Sandel View Post
                      Nu e mult. E pe un an de zile.
                      pai mi se pare mult...acum depinde de buget....taicamiu pe un an rca plateste 228 de lei...bine si varsta conteaza mult am inteles....dar voi platii aproape la fel ca masina tot pe numele lui o sa fie...acum sa speram sa intre programul rabla cat mai repede...!ca vad ca tot amana astia...

                      Comment


                      • #12
                        Conteaza si varsta proprietarului, dar ma gandesc ca RCA-ul se calculeaza si in functie de masina, de anul de fabricatie s.a.m.d. Nu ma pricep la asemenea calcule, cert e ca anul trecut am platit asigurarea 500 lei, anul acesta voi plati asigurarea 600 lei.

                        Comment


                        • #13
                          Pentru pretul asigurarii, fiecare asugurat are pe site-ul lor un configurator, care va poate elucida (atat CASCO cat si RCA) ATENTIE! Preturile sunt informative si pot aparea diferente intre ce rezulta la configurator si ce platiti (de regula 20-30 de lei pentru RCA). Numerele rosii 150 de lei anul trecut. Numerele de la politie, 60 de lei numere random si 100 de lei preferentiale. De asemenea, in functie de dotari taxa de prima inmatriculare. Pentru Logan 2 0.9 Tce cu Aer conditionat pana in 300 de lei au platit.

                          Comment


                          • #14
                            La mine costurile au fost urmatoarele:
                            Taxa luare in evidenta primarie sect 6 -60lei
                            Impozit -57 lei
                            Taxa timbru mediu -234lei (motor 1.5 DCI E5 , co 2 -103 gr/km)
                            Taxa talon la CEC -37 lei
                            Taxa numere preferentiale -85 lei
                            Contravaloare numere provizorii -105 lei
                            Casco aliantz-tiriac -1290 lei facut prin dealer altfel costa vreo 2300lei.
                            RCA -460 lei ....deh varsta ,sunt mai batranel
                            Alte acareturi (dactilografiat fisa inmatriculare si alte copii documente, etc )-50 lei.
                            Captain of the black pearl

                            Comment


                            • #15
                              RCA tine cont de
                              varsta proprietarului
                              adresa din buletin a proprietarului
                              vechimea permisului
                              puterea motorul(kW)
                              obtinand sume cu 4 cifre pentru 2x ani cu permis de 1-3 ani si 66kW(90cp).

                              RCA nu esti obligat sa il faci la dealer, il poti face la un broker.
                              Numerele provizorii le iei de la dealer.
                              Taxa CEC pentru Talon 40?
                              Numere preferntiale (6h) 85lei
                              Inmatricularea dureaza max 2 zile, daca umbli personal(pt. Bucuresti), daca nu contracost umbla dealerul.
                              Taxa/timbrul de mediu e(ra) 268 pt Tce .898cm3.
                              Impozitul pentru Tce e 40lei.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google