Cruise Control

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am montat contactul rotativ dar nu este activat nimic.
    O sa fac o plimbare pana la Pitesi sa fac activarile, sau poate este cineva mai aproape de mine care stie sa faca activarile.

    Comment


    • Fdr_ro poti sa ne spui si noua ce cod are contactul rotativ si cat a costat sa ne facem si noi o ideie cat near costa RVLV , pana acum avem codurile si preturile la:

      -Pedalier ambreiaj cu RVLV(CCSL)465031874R 46,08+tva
      -Pedală de accelerație cu RVLV captor pedala acce 180022703R 62,24e+tva
      Opel Vectra A 1995
      Logan Preferance 2009
      Logan Editie Limitata 2014

      Comment


      • Am reusit sa instalez RVLV pe logan 1.2 si daca primesc acceptul moderatorilor pot sa descriu tot ce trebuie facut.

        Comment


        • eu am un lodgy care are deja LV(limitator), vreau sa montez si regulator(cruise control), teoretic ar trebui sa fie mai usor?
          Aveti careva schema electrica a didtemului de cruise control de pe logan 2 sa vedem ce am si ce mai am nevoie?
          Multumesc.
          Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

          Comment


          • Conector si fire pentru buton RVLV.
            Attached Files

            Comment


            • El are Lodgy fabricat înainte de Duster ph2, care are implementat în injecție doar LV. Trebuie reprogramată injecția chestie sensibilă, mai ales că e dCi.
              Nu o spun eu o spun francezii și nemții care și-au bătut capul din 2012 până acum.
              Last edited by t0rquemada; 31 October 2014, 16:13.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • La intrebarea daca se poate monta cruise control ,
                Am primit si eu raspunsul de mai jos de la un dealer autorizat Dacia , "Buna ziua
                Aceasta lucrare nu se poate efectua ulterior.Aceasta configurare pentru masina vine direct dotata din uzina.

                Va multumim"

                Sincer sunt sceptic, nu se poate nu e un raspuns. eventual, se poate, dar cu un pret.
                Daca se defecteaza ceva la aceasta functie si trebuie inlocuita componenta "x"?

                Comment


                • E întrebare?

                  Funcția CCSL e soft, nu are ce să se strice dacă se respectă schemele din visu, la care nu are toată lumea acces.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Originally posted by racorazvi View Post
                    sincer sunt sceptic....inlocuita componenta "x"?
                    Parerea mea e ca se poate insa trebuie ceva cunostinte si bineinteles, scule...dar la nivelul de cunostinte al celor din reprezentante, mai mult ca sigur nu se poate...
                    Si nivel de cunostinte dar si strictete ca privind si dpdv al lor e putina armata....
                    @torquemada
                    1.La reprogramarea ECU, este ceva special?
                    1.1 se reprogrameaza intreg ecu sau se activeaza diverse bife...
                    2.ce trebuie activat in UCH cu privire la RVLV? Cumva dezactivarea cc-ului la apasarea pedalei de frana? Ca acel contact de la frana e conectat la UCH....
                    Last edited by mariannn; 28 March 2015, 10:59.
                    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                    Comment


                    • Originally posted by racorazvi View Post
                      La intrebarea daca se poate monta cruise control ,
                      Am primit si eu raspunsul de mai jos de la un dealer autorizat Dacia , "Buna ziua
                      Aceasta lucrare nu se poate efectua ulterior.Aceasta configurare pentru masina vine direct dotata din uzina.

                      Va multumim"

                      Sincer sunt sceptic, nu se poate nu e un raspuns. eventual, se poate, dar cu un pret.
                      Daca se defecteaza ceva la aceasta functie si trebuie inlocuita componenta "x"?
                      Pentru activarea CC este necesar schimbarea volanului, trase fire in UCH si activarea CC, fiinx acceleratie electronica e mult mai simplu de facut. Dar toate au un pret, mult mai mare ca cel din fabrica.

                      Comment


                      • Sincer sa fiu, as cam vrea aceasta functie(tocmai d-aia am cerut si voi cere pareri in stanga si dreapta), dar daca as reusi sa activez functia in calculatorul de injectie, as atasa satelit, cum e la skoda, cum e la vw...pentru ca ar fi mult prea mare investitia cu volan &airbag...ba unde mai pui si contactul rotativ....
                        Dar unde sunt gusturi, nu incape discutie!

                        D-asta am ramas surprins, ca mai trebuie activat si in uch...
                        Pe unde am tot citit zilele trecute, nu era precizat nimic de uch dar explicatia e ca n-am vazut ca erau site-uri din Polonia Rusia, Franta...si googletranslate mi-a ascuns aceasta informatie
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • RV se dezactivează la apăsarea ambreiajului, frânei, apăsarea O, tragerea frânei de mână, apăsarea comutatorului RVLV sau diverse informații CAN (gen ASR, ESP activ)

                          Toate cele de mai sus sunt detectate filar(UCH, injectie) și multiplexat(CAN), deci practic aceeași inofrmație vine din 2 surse, redundante.

                          Reprgramarea injecției e necesară pentru că poți avea versiune de soft cu RVLV și fără RVLV sau doar cu LV(în cazul Logdy/Dokker), și oricât te chinui nu ai ce bifa.


                          În mare trebuie:
                          volan cu butoane,
                          comutator rotativ pentru RVLV
                          contactor pedală ambreiaj(ai mari șanse ca pedala de mabreiaj să aibă locul pentru el)
                          buton bord RVLV

                          restul e soft.

                          @mariannn Treci pe la mine și vedem ce se poate face.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Ccsl

                            Originally posted by einstein1984 View Post
                            Uzina Dacia nu a prevazut montarea de cruise control dupa iesirea masinii din uzina. E greu de facut ca bricolaj, daca se face o reprogramare de injectie e posibil sa fie nevoie sa reiei operatiunea de configurare si daca faci vreun accident ca ai ramas cu acceleratia blocata doar tu esti vinovat ca masina nu e omologata. Se poate face dar e greu, scump si ilegal.
                            Colegul inchizitor de mai sus a uitat de contact la pedala de ambreiaj.
                            AMPT, prin configurare ma refer specificarea in calculatorul de injectie al masinii a functiilor gen : cu sau fara RV/LV, cu sau fara ESP, etc.
                            ce reprezinta RV/LV?
                            nu inteleg
                            merci!!!!

                            Comment


                            • Regulator de viteza / Limitator de viteza
                              Adica despre asta e vorba in acest topic; ceea ce generic este numit Cruise Control ...
                              sigpic
                              This is My Ride!
                              !Visit and enjoy!

                              Comment


                              • CCSL (Cruise Control/Speed Limiter) = RVLV (Regulator Viteză/ Limitator Viteză)
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google