Cruise Control

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Danis702000 View Post
    Interesantă discuția despre consum. Cât despre consum, butonul ”Eco” îl folosiți la drumurile lungi, se simte vreo diferență? Tot vorbeam despre costuri, am primit un răspuns de la o firmă: ”Se poate monta pilot after market nu original costul cu tot cu montaj este de 1500 lei. Daca doriti sa il montam sunati-ne inainte pentru o programare.”
    Iti spun eu , la drumuri lungi si cu ECO activat si dezactivat nu am vazut o diferenta semnificativa de economie .
    Am observat insa cu ECO activat masina devine foarte lenesa zici ca ramane fara turbina ,ii dau repriza la acceleratie si trebuie sa ma rog de ea sa traga, m-am bagat intr-o depasire si nu stiam ce are de nu trage cu toate ca eram cu pedala aproape de fund.
    Asa ca merg cu el dezactivat pentru ca nu se stie cand am nevoie de un sprint, consumul la diesel este oricum rezonabil.
    Captain of the black pearl

    Comment


    • @GFN: Să corectezi informaţia din semnătură, motorul 1,5 dCi de 90 Cp de pe Logan 2 are cuplu motor 220 Nm.

      Comment


      • Gata , am corectat.
        Captain of the black pearl

        Comment


        • Mulțumim pentru răspunsuri, în manualul de utilizare ”Dacia®”, la ”Conducere- Mod ECO” scrie: ”În orice moment este posibil să restabiliți toate performanțele motorului și să părăsiți funcția, pentru aceasta apăsați FERM ȘI PÂNĂ LA FUND pedala de accelerație”. Nu funcționează cum scrie în manual? (Pag. 2.10). Cei care voiați să puneți Cruise Control-ul ”after market”, nu ați primit nici un răspuns de la service-uri?
          Last edited by Danis702000; 19 May 2014, 15:20.

          Comment


          • Am constatat ca la mine e cablat butonul. Știe cineva de ce?
            My Ride sigpic

            Comment


            • Originally posted by Danis702000 View Post
              Mulțumim pentru răspunsuri, în manualul de utilizare ”Dacia®”, la ”Conducere- Mod ECO” scrie: ”În orice moment este posibil să restabiliți toate performanțele motorului și să părăsiți funcția, pentru aceasta apăsați FERM ȘI PÂNĂ LA FUND pedala de accelerație”. Nu funcționează cum scrie în manual? (Pag. 2.10). Cei care voiați să puneți Cruise Control-ul ”after market”, nu ați primit nici un răspuns de la service-uri?
              Modul ECO functioneza exact ca in carte.
              Acolo poate ca nu e specificat ca in momentul cand nu mai apesi ferm pe pedala revine in modul ECO.
              Becul in bord ramane tot timpul aprins pana la dezactivarea lui din buton.
              sigpic

              Comment


              • nu e chiar ce zice in carte ca apesi pedala pana la fund si se dezactiveaza ramanad in bord becul aprins ....intr-adevar are un delay mare masina la raspuns , dar daca il activezi in exercitiul de accelerare maxima se simte diferenta enorma de putere si masina isi ia "zvacul" necesar

                Comment


                • ma refeream la butonul de cruise control. Am vazut azi cand s-au montat conductele de aer pt spate
                  Attached Files
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by Madutzu25 View Post
                    ma refeream la butonul de cruise control. Am vazut azi cand s-au montat conductele de aer pt spate
                    sal,
                    cine a montat conductele din spate pentru aer? ne poti da mai multe detalii?

                    Comment


                    • Intre in thead-ul accesorii Logan 2 si ai sa gasesti toate detaliile legate de conducte.
                      sigpic

                      Comment


                      • Pana la urma are cineva idee ce e cu cablajul ăla la butonul de cruise control si daca ajuta la ceva?
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • Ai buton de CCSL sau e buton fals?
                          Cand ai fost sa activezi alarma, trebuia sa intre si in TdB (se vede imediat functia).

                          Cablajul e unitar, in economia generala, 6m de cablu sunt mai ieftini decat un cablaj intreg fara 3 fire.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Buton fals, doar mufa e acolo. Nu Știa prea bine tipul de la service, nu cred ca mai făcuse activari de genul
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by t0rquemada View Post
                              Eu am scris de la bun inceput ca utilizand CC vei avea un consum cu aprox.(a se citi: cu pana la) 0,5 l/100 mai mare decat atunci cand nu folosesti CC.

                              Experimentul era asta de jos, vitriol s-a prins:

                              1 masina ruleaza intr-o treapta (nu conteaza care), din cand in cand ridici piciorul de pe acceleratie=>masina intra intr-o usoara frana de motor=>injectia e taiata=>0,0L
                              2 la fel ca mai sus dar cand ridici piciorul de pe acceleratie scoti si din viteza si rulezi pe liber, motorul la ralanti=>injectia nu e taiata=>mai mult de 0,0L
                              Cazul 1 si 2 pe pot aplica pe ultima suta de metri pana intr-un semafor.

                              P.S. Am facut de zeci de ori acelasi traseu pe DN2 -E85, astfel:
                              CC off, AC off >> consum x/100
                              CC on, AC off >> consum x+(0,3...0,5)/100
                              CC on, AC on >> consum x+(0,7...1,0)/100

                              viteza de obicei 90-100

                              Eu am mers 170 km pe CC activat constant sa zic intre 94-100 km/h, drum 90% plan. Am scos 3.8%. Vrei sa zici ca fara CC activat aveam 3,3-3,5%? O sa incerc fara CC activat.

                              Comment


                              • Oare la Editia limitata exista cablajul pentru CCSL si ce trebuie schimbat sau adaugat?
                                Opel Vectra A 1995
                                Logan Preferance 2009
                                Logan Editie Limitata 2014

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google