Ajutor Cumparare Jante Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by danLaza View Post
    O parere doresc si eu.Eu am sandero stepway cu roti R16 anvelope 205/55/16.Ce jante de aluminiu(aliaj) as putea achizitiona pentru al doilea set de roti.Nu ma prea pricep in ceea ce priveste dimensiunea rotilor si masina Dacia in general.Multumesc ptr orice raspuns.

    Cauta jante care sa fie 4 x 100 ( numarul si distanta dintre prezoane ) si ET 40 maxim ( daca sunt ET 37 e perfect ).
    Sau, cumperi inca un set de tabla ( precum cele pe care le ai deja ) si schimbi doar capacele...Iesi mai ieftin

    Comment


    • Multumesc mult @Midnighte.Eu cred ca ies mai ieftin putin cu jante SH pentru ca originale nu am gasit mai ieftine de 275RON/bucata.

      Nu mai folosi "Quote" ca sa raspunzi la ultimul post! Mersi de intelegere.
      Last edited by Seba; 3 November 2016, 10:48.

      Comment


      • Originally posted by McDan View Post
        Cred ca ai mare dreptate, azi am intrebat pe cineva la dezmembrari, a venit cineva cu Dokker cu ET 40 si apus pt iarna cu ET 50...si a mers..

        Din ce am vazut la a mea tot cu et40 distanta minima de la janta la etrier e de 1.5...2 cm iar la virare maxima anvelopa ar avea cel putin 2-3 cm pana la conta-aripa.

        Urmeaza sa pun saptamana viitoare cele 4 roti cu et50 de la fosta ph2....si sa vedem daca se comfirma...
        Sa inteleg ca acum ai Logan PH2 cu ET 40 din fabrica?
        Te rog, dupa ce montezi jantele cu ET 50 sa ne spui daca sunt ceva probleme. Cele cu ET 50 intra 10mm in interior, sunt curios daca or sa atinga in etrieri si alte cele, mai ales in viraje.

        Comment


        • Acum am Logan II cu ET 40 din fabrica și urmează să pun ET 50 de la fosta facelift 2009

          Comment


          • @mihai: omule, in etrieri atinge daca pui janta de 13 pe discuri de frana de 260mm. odata montata roata pe masina, daca n-a atins etrierii cand le-ai montat, nu ii atinge nici la viraje, ca doar etrierul vireaza deodata cu roata...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • Ok, dar in afara de etrieri poate lovi in altceva? Suspensii de exemplu?
              Nu ma pricep, asa ca intreb si poate este folositor si ptr alte persoane.

              Nu mai folosi "quote" ca sa raspunzi la ultimul post! Mersi.
              Last edited by Seba; 4 November 2016, 00:55.

              Comment


              • Pai pui roata si o invarti la mana. Daca nu atinge atunci, nici ca mai atinge.
                sigpic

                Comment


                • Pai eu am jante de Opel 6Jx15H2 4x100 ET49, nu pot sa verific ptr ca gaura centrala la acestea este 56,5 mm.
                  Nu vreau sa le maresc gaura centrala la 60,1 mm si apoi sa ma trezesc ca am stricat jantele, in cazul in care imi ating de ceva pe acolo, de aceea intreb.
                  Poate cineva a pus pe Logan PH2 jante cu ET50 si ma poate lamuri si pe mine.
                  Last edited by Seba; 4 November 2016, 00:53.

                  Comment


                  • Dacă mai ai răbdare eu pe 11 plec la Lepșa - zona de munte... Deci pe 8..9 fac proba de la et 40 la50

                    Comment


                    • Caut un set de jante de aliaj sau tabla pe 16. Ce sa cumpar? Jantele de tabla de la dacia sau unele de aliaj?

                      Comment


                      • poti sa cumperi originale din reprezentanta pe 16" ( se pun pe Prestige si Stepway ), erau 210lei bucata acum 2 ani cand am cumparat eu masina ...
                        Attached Files

                        Comment


                        • alea de stepway erau spre 300 de lei si nici nu se gaseau alte optiuni fata de cele originale... cam scumpe pentru niste jante de tabla
                          RTFM

                          Comment


                          • eu atat am dat pe ele si nu mi s-au parut scumpe, fiind de origine, pe 16" si forma de stea ...

                            Comment


                            • Revin cu promisiunea... Am schimbat anvelopele de vara ET 40 cu cele de iarn cu ET 50 și nu atinge etrierul și nici contra-aripa la viraj. Singura chestie de care sa țineți cont e sa o lăsați mai moale în curbe pentru a evita supravirarea doar ca și i siguranță, eu deocamdată necofirmand aceast lucru cu toate ca am deja 180 km Brila - Lepa și mai ales pe lâng Lepșa unde sunt foarte multe curbe... Deci de la et 40 la et 50 deocamdat nici o problema...

                              Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk
                              Last edited by McDan; 13 November 2016, 10:44.

                              Comment


                              • Originally posted by McDan View Post
                                Revin cu promisiunea... Am schimbat anvelopele de vara ET 40 cu cele de iarn cu ET 50 și nu atinge etrierul și nici contra-aripa la viraj. Singura chestie de care sa țineți cont e sa o lăsați mai moale în curbe pentru a evita supravirarea doar ca și i siguranță, eu deocamdată necofirmand aceast lucru cu toate ca am deja 180 km Brila - Lepa și mai ales pe lâng Lepșa unde sunt foarte multe curbe... Deci de la et 40 la et 50 deocamdat nici o problema...

                                Trimis de pe al meu Orange Neva 80 folosind Tapatalk
                                Multumesc, drumuri bune!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google