Ajutor Cumparare Jante Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Oti cum sunt jantele?Par trainice cat de cat sau nu?Sunt groase in carne?sudurile?De unde le-ai cumparat si cu cat? Multumesc.

    Comment


    • #92
      Ti-am trimis PM, pt informatii suplimentare , identic cu ce au scris colegii pe forum.

      Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • #93
        Avand jantele aproape m-am apucat sa determin ET masurand dimensiunile jantei. Am o eroare de 1mm din cauza pozitiei riglei. Pun si pozele din timpul masurarilor.

        122-5=117mm ;distanta de la suprafata de montaj la margine
        latime: 180-28=152mm unde buza=14mm , 14x2=28mm
        152:2=76mm obtinem distanta de la axa la margine
        117-76=41mm
        ET 41mm cu eroarea de 1mm din cauza masurarilor neprecise.
        Attached Files
        Last edited by Oti; 14 October 2015, 10:15.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • #94
          La prima vedere par de calitate jantele :P
          Attached Files

          Comment


          • #95
            Am citit ca ruginesc cam repede.....trebuie intretinute. Ma gandesc sa dau un strat de vopsea, par vopsite cu economie. Ma mai gandesc.

            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #96
              Da am observat și eu ca sunt vopsite cu economie.Regret puțin acum ca nu le-am luat pe cele argintii mai ales ca inițial le comandasem primele.Cele argintii par mai bine vospite parcă au un strat în plus de vopsea.

              Comment


              • #97
                Eu am observat la majoritatea jantelor argintii de la Logan (Logan I Ambiance si Van) precum si la jantele argintii de la Duster Laureate (cele stilizate) ca ruginesc pe marginea de langa cauciuc, unde se monteaza plumbii. La jantele negre de pe Logan I nu am vazut rugina acolo (poate se observa mai greu din cauza culorii), in schimb cateva au mai multe pete de rugina aproximativ langa orificiile din janta, spre centrul acesteia. Am inteles ca din cauza capacelor.

                Comment


                • #98
                  Asa este abc..am asa ceva si dupa un an au ruginit pe buza aceea.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • #99
                    Toate ruginesc, din cauza saraturii de pe carosabil. Ale mele au ruginit după 2 ierni.

                    Comment


                    • Eu le-am dat din prima un strat gros de Protecta (de la Policolor) negru. Vedem la anul cum se pastreaza.

                      Comment


                      • Protecta? este vopsea banala, de gard, nu-i asa? Ma gandeam sa caut lovitura de ciocan, se mai gaseste? Stiu ca in compozite are lac special, este anticoroziva, adera si pe rugina. O dau cu pistolul.

                        Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • Eu am jantele cu cauciucuri de iarna din 2011 de cand cu legea, cumparate din reprezentanta de noi,
                          Au ceva rugina de 4 ani adunata, nu multa si de suprafata, inca nu le am facut nici un tratament
                          Ma gandesc poate in primavara sa dau cauciucurile jos, le spal, le degresez,si sa le dau cu o solutie, kelfos, care sa stopeze si sa converteasca rugina, kelfos dat in 2 maine peste zonele cu rugina,
                          apoi poate un strat de vopsea neagra, nu stiu exact ce vopsea este mai buna, daca la spray , sau la pensula( la pistol nu am cum )

                          Comment


                          • Eu intai as freca cu peria de sarma sa dau jos rugina si vopseaua cu rugina sub ea, convertesc rugina, degresez si dupa vopsesc. Dar mai bine apelez la o firma specializata pe vopsit jante, cu vopsea pt asa ceva, am vazut un anunt.

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Originally posted by panselin4 View Post
                              Eu am jantele cu cauciucuri de iarna din 2011 de cand cu legea, cumparate din reprezentanta de noi,
                              Au ceva rugina de 4 ani adunata, nu multa si de suprafata, inca nu le am facut nici un tratament
                              Ma gandesc poate in primavara sa dau cauciucurile jos, le spal, le degresez,si sa le dau cu o solutie, kelfos, care sa stopeze si sa converteasca rugina, kelfos dat in 2 maine peste zonele cu rugina,
                              apoi poate un strat de vopsea neagra, nu stiu exact ce vopsea este mai buna, daca la spray , sau la pensula( la pistol nu am cum )
                              Ti-am trimis un PM,poate te ajuta !
                              Last edited by bobbyred; 16 October 2015, 00:42.
                              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                              Comment


                              • multumesc bobbyred, chiar nu stiam de baietii aceia, este o idee buna

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google