Consum Logan II 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ...cine poate sa spuna cand are 50 l in rezervor , +/- 1 l ???

    Comment


    • Când mai ai o liniuta, teoretic mai sunt 10 litri. Daca mergi si alimentezi la pompa, o sa iti intre cam 40-41 litri. Mi-a cazut liniuta, am parcurs 30 km si am alimentat 41,55 l, 1 litru peste primul click.

      Comment


      • S-a aprins pompa de benzina de pe bord. Am mers cam 10 km (nu mai stiu exact cat dar pe acolo). Am alimentat cu 42,40 litri pana la primul clik al pompei (nu bag mai mult). Asta inseamna cam pe la 10 litri cand ramai "pe rosu" daca rezervorul are chiar 50 de litri pana la prima declansare a pompei. CB nu mai arata autonomia. Cel mai putin mi-a aratat 70 km, apoi nu mai indica decat liniute . La 1,4 imi arata pana la 50 km.

        Comment


        • Rezervorul are mai mult


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • Pai are si rezerva antipresiune. (5-6 litri).

            Comment


            • ..." pana la primul clik al pompei "
              ...clik-ul poate fi declansat de spuma facuta de benzina din cauza presiunii cu care iese din "pistol"
              ...cantitatea de spuma poate fi mai mare sau mai mica si datorita temperaturii benzinei
              ...asta cu clik-ul si rezervorul plin cade, nu este deloc relevant si nu poti avea certitudinea ca rezervorul este plin , cu atat mai mult cu cat "rezerva"(antipresiune) rezervorului are o capacitate care nu este data cu exactitate (de unde si cazuri in care s-au bagat in rezervor aprox. 60 l combustibil )

              @ aris86
              ...nici ce susti tu , nu ma convinge

              ...cine poate sa spuna cand are 50 l in rezervor , +/- 1 l ???

              Comment


              • Mergi cu masina pana se opreste si apoi alimentezi 50 L.

                Comment


                • ...sti cata cantitate de benzina ramane in rezervor atunci cand se opreste motorul?
                  ...exista un "sorb" care nu garanteaza vidarea rezervorului 100% (pot ramane cativa litri )
                  ...mai ai dreptul la 2 incercari.

                  Comment


                  • Atunci sa ne lamuresti, alta metoda nu stiu si nu prea ma intereseaza .

                    Comment


                    • La 1,4 am alimentat "pana la primul clik". Pe CB imi arata 50L. Ca incapea mai mult, nu prea mai conteaza, e alta discutie. La 1,4 puteai sa vezi cata benzina ai in rezervor +/- 1L (in meniul de diagnoza, zis si "meniul secret"). La Logan 2, 1,2 16v am inteles ca nu se mai poate "vedea" nicaieri.

                      Comment


                      • Eu am alimentat si 64 L
                        Iar la scurt timp dupa aprinderea martorului de benzina dispare si autonomia


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • La L1 mergeam pana se aprindea martorul de combustibil, intram in meniul secret = 7l, alimentam pana la primul click cu 43l +/-0.5l, apoi mergeam pana se aprindea iar martorul, iar CB-ul spunea ca s-au consumat 43l +/- 0.5l.

                          Am folosit timpul trecut pentru ca de cand am trecut pe GPL n-a mai vazut plinul cu benzina.

                          Sunt de parere ca la primul click al pompei ar trebui sa ai fix 50l in rezervor.
                          Last edited by vitriol; 4 October 2016, 19:27.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • ...topicul este intitulat "Consum Logan II 1.2 16v" , in consecinta discutam despre Logan II 1.2 16v
                            ...cu siguranta nu poate spune nimeni cand ai exact (fix) 50 l
                            ...vroiam doar sa scot in evidenta ca inafara de datele furnizate de CB , restul calculelor in ce priveste consumul de combustibil , tin direct de "SF".

                            Comment


                            • Batrane Radu, bine ca nu esti matale moderator, ca dracii ne gasea pe toti.

                              Si cum ai vrea sa discutam despre consum daca nu accepti nicio ipoteza in ceea ce priveste stiinta volumului rezervolului?

                              Nu se poate stii si gata. Hai sa tragem obloanele si sa plecam toti acasa.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • 1l de benzina la 15 grade are 0.7579 kg.
                                La 25 grade are 0.740 kg
                                Adica...
                                la 15 grade bagi 50l (adica 37.895 kg cu care parcurgi 1025 km)
                                La 25 grade bagi tot 50l (adica 37.02 kg...cu care parcurgi 1000 km )
                                La 35 grade bagi tot 50l (adica 36.145...cu care parcurgi 975 km)
                                Sa spunem ca masina consuma 5% la 25 grade (la temperatura de test). Adica 3.7Kg la 25 grade...la 15 tot de 3.7kg de combustibil o sa aibe...dar o sa ai un consum de 4.88% la 15 grade...sau probabil un 5.12 la 35 grade.

                                Caldura (puterea degajata) se calculeaza la kg. Ca se vinde la litru...asta-i alta mancare de peste

                                ASta din punct de vedere al densitatii...nu mai discutam ca am patit de N ori sa merg la pompa...pompa are un debit de 1l/3 secunde...iar in primele 3 secunde imi baga 5 l.
                                Prin urmare...calculul consumului la click/plin etc...este cu o toleranta uriasa...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google