'Dacia Logan 10 ANI', Modelul Aniversar Special Pentru Romani

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce dimensiuni de anvelope sunt trecute pentru Logan10 ani in cartea masinii? 205/55/R16 apar cumva ? Din ce am vazut, dimensiunile astea sunt peste prin toate magazinele, chiar ieri am vazut la Cora cu 289 RON Debica la oferta. Intreb ca mi-am cumparat si eu un logan d-asta, care-mi vine pe la finele lu' Noiembrie.
    Iertati-mi stangacia, sunt nou pe aici

    Comment


    • Originally posted by qadyro View Post
      Stie cineva ce dimensiuni au stergatoarele de pe Loganul 10 ani??? Am masina de 30 de zile si vreau sa schimb stergatoarele, fac zgomot la stergere.....si sunt Valeo care stiam ca e OK.
      Sunt aceleasi dimensiuni la toate Loganurile din 2005 incoace. Eu pun de 55 la sofer si de 50 la pasager.

      Comment


      • Originally posted by 827sam View Post
        Eu folosesc de vreo 5 ani 22' la pasager si 23' pe partea soferului. Cumpar anual alca din carrefour la ~10 lei bucata si-si fac treaba cu brio timp de un an apoi chiar de nu se strica prefer la se inlocuiesc; m-am lecuit de stergatoare scumpe
        sincer, mie mi-au cazut greu alca. le am de vreo 3 saptamani si scartaiau din prima clipa. am fugit si am luat valeo. urmeaza sa le schimb.
        de vreo 2 ani folosesc numai de 600 mm la sofer si 550 mm la pasager.
        e combinatia perfecta. pontul mi l-a vandut Streulea, caruia ii multumesc.

        Comment


        • Originally posted by GuGu21 View Post
          Ce dimensiuni de anvelope sunt trecute pentru Logan10 ani in cartea masinii? 205/55/R16 apar cumva ? Din ce am vazut, dimensiunile astea sunt peste prin toate magazinele, chiar ieri am vazut la Cora cu 289 RON Debica la oferta. Intreb ca mi-am cumparat si eu un logan d-asta, care-mi vine pe la finele lu' Noiembrie.
          Iertati-mi stangacia, sunt nou pe aici
          Sunt trecute doar:
          195/55 R16 91H
          185/65 R15 88T

          Comment


          • off topic..Gugule,uita-te si la anul de fabricatie al anvelopelor.Nu te arunca sa dai banii pe ceva facut in 2013,2012.Cel putin asa s ofertele la Debica in Cora din Bucuresti..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Stergatoarele valeo cu care vine echipat din fabrica Lighean 2....sunt panarame!
              la rece fac ca dreaq! Am luat un set de bosch eco...nu sunt foarte optimist nici in privinta lor!
              Keep walking...

              Comment


              • @GuGu21 Tocmai pentru că ești nou ar trebui să te informezi. Ai cumpărat un L52 SL10, ce vine cu jante pe 16(ET37), anvelope 195/55 R16 91H și valve cu TPMS.

                Asta însemnă că ai nevoie doar de:
                anvelope de iarnă pe jantele actuale (cel mai ieftin)
                sau
                jante, valve și anvelope (cel mai scump, plus că trebuie învătațe valvele - doar un set de 4 se poate memora)

                TPMS= sistem de monitorizare presiune în pneuri
                L52 = Logan II
                SL10 = serie limitata 10 ani
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Eu recomand Alca, desi unii zic ca scartaie. Eu zic ca sant de 10 ori mai bune decat cele din fabrica, si la mine merg perfect.
                  La ph2, am pus la sofer de 600 de mm iar la pasager a ramas de 500.
                  Se anuleaza COMPLET acel "V" enervant, fara absolut nici o alta modificare la brate sau la sistemul de parghii.
                  Voi pune si vreo 2 poze.
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by t0rquemada View Post
                    Pe 15" poí căuta KFZ 8932 R15 6 4X100 ET40 sunt argintii pe exterior.
                    Spune-mi te rog daca pentru mine ai scris asta
                    Nu de alta, dar chiar modelul asta m-am gandit sa-l cumpar. Presupun ca nu o sa am probleme, chiar daca sunt ET40 si nu ET37, nu?
                    Intreb fiindca, din cate stiu, in ceea ce priveste avelopele, daca nu au caracteristici de sarcina si viteza recomandate de producator e posibil sa nu ma despagubeasca cei de la asigurari in cazul unui eveniment...

                    Comment


                    • @AlexLOD Pentru tine. Depinde ce scrie în CIV, acolo ai doar dimensiunile anvelopelor nu și ale jantelor.

                      Acum SL10 are janta tabla 6xJ16 4 ET37, 403002053R 59euro
                      iar x52 normal
                      janta tabla gri 6xJ15 4 ET40 403003277R 51euro

                      janta tabla neagra 6xJ15 4 ET40 403004736R 51euro

                      aliaj EMPREINTE 6xJ15 4 ET40 403006931R 136euro

                      KFZ 8932
                      R15 6 4X100 ET40 poze aici
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Originally posted by balooo View Post
                        Eu recomand Alca, desi unii zic ca scartaie. Eu zic ca sant de 10 ori mai bune decat cele din fabrica, si la mine merg perfect.
                        La ph2, am pus la sofer de 600 de mm iar la pasager a ramas de 500.
                        Se anuleaza COMPLET acel "V" enervant, fara absolut nici o alta modificare la brate sau la sistemul de parghii.
                        Voi pune si vreo 2 poze.
                        ce vorbesti ?! v-ul nu se "anuleaza COMPLET" nici cu 60 si 55 la pasager.
                        merg asa de vreo doi ani. se anuleaza doar cu modificare. poate pe logan2 sa fie asa, n-am vazut, dar pe ph2, never. si chiar scartaie ca naiba alca. am luat valeo din auchan si cora, si merg perfect.

                        Comment


                        • Pt Logan, Valeo sunt cele mai potrivite calitate/pret.

                          Comment


                          • La logan 2 triunghiul acela e miscsorat foarte mult(aproape inexistent). Se pare ca difera mecanismul stergatoarelor fata de logan 1.

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              ce vorbesti ?! v-ul nu se "anuleaza COMPLET" nici cu 60 si 55 la pasager.
                              Crede-ma cand spun. O sa pun o poza. Si am spus combinatia dintre 600 la sofer si 500 la pasager, nu 550.

                              Nici cea mai mica modificare nu trebuie facuta la PH2. De restul nu stiu.
                              Last edited by IancuMIC; 22 October 2014, 17:00. Reason: scriere nejustificata
                              sigpic

                              Comment


                              • adica eu nu vad ?! o am de doi ani si ceva. suntem off topic aici.
                                poti sa-i intrebi pe toti aici daca au scapat de el doar schimband stergatoarele cu unele mai
                                lungi.



                                si eu am ph2, surpriza ! fata modificarea aia nu scapi total de el.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google