Manual Service DACIA LOGAN 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Manual Service DACIA LOGAN 2

    salut . are cineva manual de service pentru dacia logan 2?

  • #2
    Exista binecunoscutul soft Dialogys care contine toata gama noua de Logane2, Sandero2, Lodgy, Dokker..... si toate Renourile inventate pina acum

    Totul in afara de partea electrica, cu asta e realmente o problema...

    Comment


    • #3
      Dialogys e baza de date pentru repere, manual de service trebuie sa fie disponibil la un moment dat pentru orice masina - si eu sunt interesat.
      RTFM

      Comment


      • #4
        In dialogys ai mrnt. Din pacate nici in 428 nu ai x52, x79ph2, x72, x67. Iar ce exista nu e public.
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          Scuze ca intervin, asta e o poza din 427eng. Asta este de L2/S2 > Ansamblu motor H4B, pare sa fie ceva care chiar ar fi un pic de manual de reparatie. Cupluri de stringere, chestii, linkuri spre explicatii, asa ca ceva - ceva s-ar mai gasi ... Oricum Dialogys-ul nu e public
          Attached Files
          Last edited by bogdan_cr; 13 July 2014, 09:23.

          Comment


          • #6
            Am incercat editarea mesajului precedent dar nu am reusit, au trecut cele 10 min permise.

            Si inca o poza, injectie de benzina la Lodgy H5F

            Sper ca nu am suparat pe nimeni, ultima data cind am postat am luat cartonas.
            Si acum am stat in dubiu daca sa ma bag sau nu.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Se pare ca nu intelegi exista documentatie (prima poza) dar nu exista mrnt (poza 2).
              Attached Files
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #8
                Deci sa inteleg ca nu exista mnrt ( poza 2 pusa de tine, cea cu DUSTER cap 8 Electrical equipment ) ?

                Comment


                • #9
                  Cauta in mrnt orice pentru x52, x79ph2, x72, x67 si apoi posteza daca gasesti.
                  Attached Files
                  Last edited by t0rquemada; 13 July 2014, 10:14.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #10
                    Practic autorul topicului a intrebat de manual de service L2, ceea ce se pare ca exista in 427-428
                    Cine vrea sa demonteze si sa repare ceva la un L2 gaseste in mr poze, indicatii de cupluri de stringere, cam tot ce-i trebuie unui mecanic sa faca o treaba buna la un L2, sa aiba dupa ce se ghida, nu sa demonteze orbeste si sa nu mai poata sa puna la loc.
                    In fond asta inseamna mr , manual reparation, adica despre asta vorbim noi aici.
                    Ca nu sint nt cu explicatii detaliate mai ales pentru electrica e alta treaba, dar cred ca vor aparea cit de curind, exista pe DVD variante mai noi de Dialo ( exista fizic DVD originale ) conform unor surse de pe un forum francez.

                    Daca mecanicii nostri ar citi si sti tot ce scrie in Dialo 427 sau macar sa stie sa se uite cind repara la L2 tot ar fi ceva , dar de la dorinta la putinta e cale lunga...

                    Comment


                    • #11
                      Service nu inseamna strict demontare/montare, implica si ceva diagnoza(sticare) si fara niste scheme logice vei bajbai.
                      Sursa aia o cunoastem si noi, plus inca vreo 2.

                      Cu voia moderatorilor propun ca acest topic, sa devina loc unic de cerere de orice* din Dialogis pentru x52, si eventual sa fie si sticky

                      *ce se poate gasi(poze sau text)
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #12
                        Asa cum deja s-a spus, pentru ca diagnoza implica principal parte electrica, pe partea electrica e realmente o problema. Nu a aparut nici macar un capat de sirma din instalatia electrica de L2. S-ar parea ca e accesibila decit online. Nimic, nici un calculator, decit cel mult Navi care a fost montata in unele tari si pe D1, acolo scrie ceva cit de cit.
                        In rest nimic

                        E bine totusi ca exista chiar si atit, chiar fara diagnoza, macar stim cum punem la punct o distributie la astea noi H4B si H5F, nu lasam mecanicul sa o puna la ochi.
                        Last edited by bogdan_cr; 13 July 2014, 11:23.

                        Comment


                        • #13
                          Manualele de diagnoza sunt accesibile din CLIP cand e conectat la server, cu licenta si abonament. Se poate face diagnoza dupa cod eroare (DTC) sau dupa prestatie. Asta e pentru mai toate proiectele lansate dupa laguna 3, inclusiv Lodgy si logan2.
                          Schemele electrice sunt accesibile in Infotech, un site renault cu acces pentru toata lumea dar platit. Acolo se gasesc si indicatii de diagnostic pentru cei fara clip (reparatori multimarca), e vreo 1200 de euro pe an accesul.
                          Manualele de reparatie se cam inlocuiesc cu vederile explodate de mai sus.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #14
                            Buna ziua,
                            se poate gasi o schema cu mufele UCH logan II, o schema care sa aiba notate semnalele pe pinii mufelor?

                            Comment


                            • #15
                              Uite ca cica NU SE GASESTE, multumim Reno Dacia !
                              Tineti totul pentru voi, sa va repare decit reprezentantele masinile, macar puneti-i cu burta pe carte sa stie ce au de facut mecanicii si electricienii astia de prin reprezentante, ca daca nu ar fi electronistii auto " amatori " nu stiu cine ar veni la voi sa dea 100 euro pentru o cheie si sa stea cu masina 1 luna blocata ca sa trimita ei UCH-ul la uzina !
                              Last edited by bogdan_cr; 11 October 2014, 12:47.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google