Probleme Rugina Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Clar , retine apa, rahatul de obturator, am să le demontez și am să le ung cu vaselina(măcar atât). Mulțumim pt informare!
    Last edited by alex1ioan; 4 May 2019, 22:25.

    Comment


    • Mai degraba "rahat" de tabla , eu le am la L1 si n-am aceasta problema.Sunt pe masina de cel putin 70.000 km si eu spal masina la greu.
      Attached Files
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Rugină portiera șofer, a frecat de cheder. Anul trecut nu au vrut sa rezolve, când a sărit vopseaua, ca nu face obiectul garanției. Mai am o luna garanție la tabla. Oare se poate rezolva în garanție?
        Attached Files
        You do not have permission to view this gallery.
        This gallery has 3 photos.

        Comment


        • Nu vei afla pana nu mergi la ei..vad ca acum nu mai ruginesc pe la aripi.
          Bine ar fi sa obtii si un raspuns in scris, recomand un mail la Vocea Clientului, penteu ca apoi sa ii poti reclama mai departe.

          Comment


          • Originally posted by aris86 View Post
            Rugină portiera șofer, a frecat de cheder. Anul trecut nu au vrut sa rezolve, când a sărit vopseaua, ca nu face obiectul garanției. Mai am o luna garanție la tabla. Oare se poate rezolva în garanție?
            Calitate slaba poze. Posteaza te rog poze mai bune

            Comment


            • Originally posted by aris86 View Post
              Rugină portiera șofer, a frecat de cheder. Anul trecut nu au vrut sa rezolve, când a sărit vopseaua, ca nu face obiectul garanției. Mai am o luna garanție la tabla. Oare se poate rezolva în garanție?
              Daca nu ai schimbat chederele cu altele considerate ca nefiind "de origine" sau daca nu ai facut in acea zona diferite "imbunatatiri" legate de insonorizare (de genul burdusirii interiorului portierei cu diverse materiale) ar trebui sa se ia in considerare garantia. Saritul vopselei nu face, in niciun fel de situatie, obiectul garantiei pentru ca aceasta nu sare decat la socuri (lovituri). Se poate zgaria, se poate matui, se poate exfolia, se poate umfla din interior dar in niciun caz nu sare "de nebuna".
              Desi pozele nu sunt clare, acolo pare ca pe undeva a intrat apa si nu s-a mai scurs. Verifica dopurile de scurgere a apei de la partea inferioara a portierei. Eu le-am scos din prima saptamana de cand am luat masina desi erau suficient de elastice si permiteau scurgerea apei.

              Comment


              • Vopseaua s-a luat la 3/4 uși, e în partea de sus, nu are ce apa sa se scurgă. Te pui în mașină și te uiți la ușa șofer la muchia de sus, apropiata de volan, o sa vedeți cum freacă de cheder și se exfoliază.

                Comment


                • Nu am făcut nicio imbunatiri, e vorba de contactul muchiei de sus a ușii cu cheder plafon.

                  Comment


                  • OK, am inteles, acum am vazut ca pozele trebuie intoarse. Dupa mine sunt sanse de rezolvare pe garantie doar daca vine din interior. Daca raspunsul lor este negativ, trebuie sa gasesti rapid o solutie macar pentru inhibarea ruginei aparute. In cel mai fericit caz daca doar s-a curatat vopseaua si a oxidat superficial la suprafata se poate remedia usor.

                    Comment


                    • aris86
                      Ai dreptate, acel colt freaca usor cand trece peste cheder. Azi m-am uitat cu mare atentie si cu toate ca eu dau mereu cu silicon pe chederul de sus, se vede o usoara urma lasata de coltul portierei. In functie de reglajul usii, in timp se poate ajunge la situatia ta.

                      Comment


                      • Încearcă ,ca după ce dai cu silicon, să lași ușa deschisă pentru ca garnitura să-și "tragă" siliconul necesar și apoi să-l ștergi. Siliconul fiind o unsoare retine praful care are că efect de șmirghel. Eu așa procedez de 3 ani de când am mașină și nu am astfel de problemă. O zi plăcută

                        Comment


                        • Acea frecare este prezenta si la L1 , oricare ar fi reglajul portierei , la mine s-a si luat primul strat de pe cheder datorita acelui contact , noroc ca portiera inca nu mi-a ruginit.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • E una dintre micile erori de proiectare ale Loganului care apare indiferent de generatie. E o chestiune inofensiva, nu va bateti capul cu ea.

                            Comment


                            • Rugină pe cantul aripii spate pe partea dreaptă, accelerat și probabil de vaporii de clor din atmosferă.
                              You do not have permission to view this gallery.
                              This gallery has 2 photos.

                              Comment


                              • Ia incearca sa o cureti ca asa am si eu la VW si nu e rugina, se curata. Am revopsit aripa anul trecut si am crezut ca a reaparut rugina, dar nu era, m-am uitat cu atentie.
                                Daca insa e rugina, in locul acela nu prea sar pietre, insa am observat ca cei de la spalatorii dau cu lancea lipita de aripa si curata si vopseaua.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google