Faruri Logan2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by mstamate View Post
    Venit pe ninsoarea/ploaia de acum 2 zile spre Bucuresti, p A1. La sosire, amble afaruri fata ale L SL10 erau incetosate, cu condens clar pe dinauntru. Cauze si solutii?
    Ai avut farurile aprise sau ai emrs cu drlurile?
    In mod normal caldura becului usuca farul. Desi astea fiind cu 2 compartimente, poate era condens in ala de faza lunga.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #62
      Condensul nu are voie sa apara.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • #63
        Originally posted by mumus View Post
        Probabil nu au capacul infipt bine in spate, sau sunt crapate.
        Wow, de noi?! :-)

        Comment


        • #64
          Originally posted by mumus View Post
          Condensul nu are voie sa apara.
          Expert si in faruri colega?
          Admira un far demontat sa vezi nu e etans, are si el nevoie de ventilatie ca sa raceasca becul ala. Am vazut si masini mai scumpe cu faruri aburite dimineata, se usuca in cateva secunde cu farurl aprins.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • #65
            Originally posted by einstein1984 View Post
            Ai avut farurile aprise sau ai emrs cu drlurile?
            In mod normal caldura becului usuca farul. Desi astea fiind cu 2 compartimente, poate era condens in ala de faza lunga.
            Da, am venit cu farurile aprinse. Mi s-a parut foarte ciudat. La Seatul Leon din dotare (9 ani vechime) nu am vazut asta niciodata si a trecut saracul prin multe... :-)

            Comment


            • #66
              La nici o masina nu mi sa aburit, doar cand sa crapat vreunul... Deci da, ma consider expert...

              Simt eu, ca tu lucrezi la dacia, am mirosi bine? Ca la nimic nu ai raspuns concludent, dar vii cu explicatii de genu : asa face toate domle
              Last edited by mumus; 27 October 2014, 17:16.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #67
                Da, daca nici o masina de a ta nu depasea 230 km/h nu depaseste niciuna.
                Eu am avut ocazia sa vad masini de la vreo 3 marci cu preturi de la 10 000 la 40000 de euro cu problema asta. Kia ceed aveau niste obturatoare specifice care se montau daca se plangea clientul de asa ceva, ca exemplu.
                Clio 3 iar mai patea, koleos a mai patit (dar nah, daca mumus nu a avut vreo masina din astea, nu se pun). Nu am zis ca asa face toate, am zis ca si altele in afara de logan mai fac, e o diferenta.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #68
                  Hehe imi place ca recunosti singur ca este o PROBLEMA, si imi dai dreptate fara sa vrei


                  [emoji38] si daca ai mai vazut si la case mai mari la cate una, ceea ce am vazut si eu, dupa logica ta este normal sa se abureasca...
                  ca daca la vreun toyota din 1000 are un far aburit, e normal domle... nu inseamna ca ala are o problema...


                  Cate o data e mai bine sa taci sa stii, macar nu pot trage oamenii concluzii

                  Iar condensul oricat de repede se usuca, in timp lasa urme pe interiorul farului.
                  Last edited by mumus; 27 October 2014, 17:49. Reason: Automerged Doublepost
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #69
                    Domnul in cauza a umblat la elw a schimbat becuri ceva la ele?
                    Nu am avut faruri aburite pana acum nici macat la Tico- ul din dotare


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by stoicanu View Post
                      Domnul in cauza a umblat la elw a schimbat becuri ceva la ele?
                      Nu am avut faruri aburite pana acum nici macat la Tico- ul din dotare
                      Nope. All in place. :-)

                      Comment


                      • #71
                        Cu ocazia schimbarii cauciucurilor cu cele de iarna am reglat si eu farurile - pe aparat bateau mult sub linia ce indica inaltimea regulamentara a spotului.
                        Practic pot spune ca s-a facut lumina in sat, unde pana acum aprindeam faza lunga sa vad mai bine pe strazi cu bezna totala acum vad excelent , chiar spotul de la farul dreapta bate in dreapta si spre indicatoare (pe sosea bate jos regulamentar).

                        Cat despre faza cu faruri aburite eu zic ca nu e deloc normal sa intre umezeala, cum credeti ca functioneaza un bec unde sta umezeala? nu credeti ca se oxideaza contactele alea daca sta acolo umezeala? sau ce se intampla cu becul cand are stropi de apa pe bulb in situatia in care nu e recomandat sa le atingi cu mana ... daca s-a vazut fenomenul si la masini scumpe nu inseamna ca la alea e ok - de obicei la tamponari usoare se strica farurile masinilor (se crapa se tensioneaza, se rup urechile de prindere etc) chiar daca masca din fata isi revine... si la o masina scumpa e cam scump farul ...
                        Eu zic ca intr-un far aburit schimbi becul mai des decat intr-unul uscat si bine izolat.
                        RTFM

                        Comment


                        • #72
                          nu tin minte sa fi avut farurile aburite la vechiul logan, si doar l am avut 5 ani
                          posibil ca la loganu aniversar,avand blocuri optice duble, sa fie ceva in legatura cu acest aspect
                          cel mai bine de intrebat la reprezentanta

                          Comment


                          • #73
                            Nu are legatura, si meganul meu avea faruri separate, si nu se abureau. Doar un stop, care nu era chiar intreg...
                            Last edited by mumus; 27 October 2014, 23:05.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • #74
                              A mea nu are nici pe dracu si e tot SL10...probabil e vina unui Dorel care a uitat sa stranga ceva pe acolo.

                              Comment


                              • #75
                                Mai mult ca sigur ceva nu este in regula la el.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google