Anvelope Iarna Cu Jantele 15" In Loc De 16"

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope Iarna Cu Jantele 15" In Loc De 16"

    Servus !

    Am si eu o nelamurire : imi pot monta anvelope noi, de iarna, cu jante de 15 " / 185 / 65 , in loc de cele de vara, cu jantele de 16 " / 195/55 ?

    E vre-o problema tehnica ? Exista senzori pentru presiune, care sa sesizeze noul model de anvelope ?

    Nu stiu de ce anvelopele pentru iarna, cu jantele de 16 " ( pe care le are Loganul II ) sunt mai scumpe decat cele cu jantele de 15 " si facand un mic calcul pentru jante de 15 " + anvelopele corespunzatoare 185 / 65, imi rezulta o suma mai mica decat cumparandu-le pe cele cu 16 " ...Si , pe de alta parte, am si de unde alege pentru cele cu R15, n-as vrea chinezarii sau facute in cala unui vapor...

    Multumesc , cele bune !
    " Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine"

  • #2
    Data viitoare folosește Caută.

    Partea cu roțile la SL10 și TPMS s-a mai discutat.

    Dacă în Cartea de Identitate ai trecute R16 și R15 poți pune R15.

    Ai nevoie de 4 jante pe R15, 4 anvelope, 4 senzori de presiune TPMS.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Ok, multumesc mult pentru raspuns, asa voi face data viitoare, voi da search. Sorry, sunt o loganista de 0 stele ;), mi-am cumparat masina de 2 saptamani....
      In cartea de identitate scrie R16 , only...
      Inca o data , multumesc, sporuri !
      " Fa pace in sufletul tau si multi isi vor gasi linistea langa tine"

      Comment


      • #4
        Fără suparare, dar tu ai vrut SL10, ar fi trebuit să te informezi înainte.

        Acum anvelopele tale 195/55 R16 91H 615Kg/roată 210KM/h sunt exotice.

        Ciudat ca ai doar R16 in CIV, sunt unele SL10 și cu R15
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          A mea are scrise si r15 si r16. Deja am incaltat-o cu r15 pentru iarna. Ca si cost cele pe r16 m-ar fi dus undeva la 3200 de lei [continental-490/buc + jante originale de stepway/sl10 facute pe comanda la autocobalcescu-260/buc(culmea ca erau cele mai ieftine jante)]. In schimb cu r15 am dat 1700 (michelin+jante+4 capace de laureat).
          Cea mai mare problema sunt jantele pentru ca rar gasesti 4x100 pe 16'.
          Daca vrei anvelope de calitate trebuie sa dai cu piciorul la indicii de viteza si greutate. Conti, Michelin, Goodyear nu o sa gasesti decat cu 87T, indici care oricum sunt suficienti pentru logan.

          Comment


          • #6
            Gaseai jante de tabla la 155 ron pentru modelul tau..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • #7
              Inseamna ca o zi de cautat nu a fost destul.

              Comment


              • #8
                Acum asta e!Bafta cu titiul!
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • #9
                  Aici inchidem!

                  Un topic dedicat problemelor de gen: Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele. Informatii destule.

                  Data viitoare cauta, este foarte posibil sa se fi discutat deja subiectul in cauza.
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google