Piese Schimbate Pe Garantie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am pus husa de piele pe volan imediat ce mi au schimbat volanul

    Comment


    • Si la ce te-ai mai chinuit si atitea discutii sa-l schimbi daca ai pus husa pe el ? Sa se bucure clientul cind o vinzi sau de ce chiar nu am inteles ?

      Credeam ca vrei sa te bucuri chiar tu de volanul nou sa-l simti la degete ca e nou ! Husa puneai pe cel vechi si era exact acelasi lucru fara panarama

      Comment


      • Am vrut sa evit sa pățesc același lucru ca și cu primul volan, adică să se cojeasca prea curând ,de aceea am pus husa la volan
        plus ca eram in perioada de garantie, si eu stiu ca pentru asta este garanția

        Comment


        • Am schimbat astazi timoneria...povestea a inceput saptamana trecuta, tot nu eram convins ca jocul pe care il are ar fi normal (asa mi-au spus la un moment dat in service).Am desfacut mansonul si am largit putin cauciucul de protectia la intrarea "tevii" in caseta timoneriei si surpriza ....bucsulita de plastic care era prinsa teava era crapata, fara gram de vaselina silicononica.
          Am facut programre la Serus si i am spus direct mecanicului sa se uite ca mine , sa numai piarda timpul cu datul jos...au facut cerere fara poze la.Dacia si s a aprobat.
          Acum este diferenta foarte mare dar bineinteles si aceasta fara gram de vaselina...si te intrebi de ce capata joc sau se crapa fiind un plastic foarte casant. Urmeaza sa ung, nu am putut in service..reguli.
          Last edited by 77sky; 19 February 2020, 18:45.

          Comment


          • Eu am facut manevra asta la aproximativ doua saptamani dupa ce am primit golanul; Adica scos sub masina schimbatorul de viteze, desfacut cutia cu tijele, gresat fara mila tot, etansat cu silicon capacul metalic al cutiei negre si remontat. Iti recomand sa faci la fel. De asemeni, arunca o privire la nivelul uleiului din cutia de viteze. Eu am avut surpriza sa fie sub nivel. Masina trebuie sa fie pe suprafata plana, iar nivelul e pana la piulita "fluture". Eu am bagat dejtu' uscat si l-am scos la fel de uscat. Am completat cu jumate de litru daciaoil 75w80 ce-l aveam ramas de la 1.4 vechi. Iar dupa cateva zile am facut schimbul complet cu elf 75w80. Bafta !
            Attached Files

            Comment


            • Scuze de offtopic, mai oameni buni, ce naiba, ne cumpărăm dacia 1300 ca să le meșterim asa de noi?

              Comment


              • Excelenta treaba Urs , astazi am pus pe sus cu seringa si urmeaza saptamana viitoare sa fac aceeasi operatiune ca tine la tara..avand garaj cu groapa de lucru.
                madi , nu facem operatiunile de la 1300 dar la anumite lucruri trebuie sa intervenim din timp ptr a reduce din defecte la un momendat .
                Last edited by Maiorul1230; 19 February 2020, 22:20.

                Comment


                • Nu m-am legat de voi, ci de reducerile de costuri aberante pe care le aplica cei de la dacia.

                  Comment


                  • In primul rand cred ca trebuie sa ii multumim colegului Urs pentru informatiile detaliate.
                    Apoi as sublinia faptul ca a intervenit la o masina noua pentru a preveni o potentiala problema. La fel si Maiorul1230, a schimbat piesa pe garantie, cei din service au inlocuit-o dar prefera sa efectueze o operatie ce nu a fost facuta. Spun asta pentru ca un distins coleg ii numea "tepari" ai garantiei pe cei care aveau o problema (cunoscutele trepidatii la Easy-R JS3) cu masinile noi si preferau sa gaseasca solutii in loc sa tot schimbe ambreiaje pe garantie (cei de la Dacia neavand o solutie permanenta de rezolvare).
                    Ce nu putea pricepe stimatul coleg este faptul ca marea majoritate a clientilor tocmai de aceea achizitioneaza o masina noua: pentru a merge in reprezentanta doar pentru revizii. Nu pentru a "profita" de producator si a tot schimba piese pe garantie.
                    Si in cazul de fata pare tot o problema de proiectare, testare precara, implementare defectuoasa si reducere de costuri. Iar astea pot fi duse pana la o limita, dupa aceea apar clienti nemultumiti.
                    As da exemplul unei alte bucsi de la o alta marca. Pe forumuri au aparut desene de la piesa respectiva si userii au preferat sa o confectioneze din alt material decat sa o tot schimbe pe garantie. Alti "tepari". Apoi stiu multi posesori de masini noi care au renuntat la garantie si prefera sa efectueze revizii si lucrari in afara reprezentantelor care ii tratau necorespunzator sau ridicau din umeri la problemele lor.

                    Totusi trebuie remarcat ca Dacia raspunde destul de bine pana acum la multe probleme legate de garantie.
                    Last edited by Gil26; 20 February 2020, 07:47.

                    Comment


                    • Am scris si in topicul RUGINA LOGAN II, si imi cer scuze daca s-a scris in aceste 18 pagini despre subiect. Eu vin cu poze. A aparut rugina la usa stanga fata, trimis e-mail la vocea clientului joi (inclusuv poze), dar inca nici un raspuns. Saptamana viitoare ma duc la service sa vad ce zic. Pareri? Vor face figuri? S-a nu uit, ca am mai fost intrebat si pe celalalt topic : masina nu a avut evenimente Are 2 ani si 9 luni, deci e inca in garatie.

                      Multumesc.

                      PS. Stiu una din poze nu e prea clara, dar a fost prima care am facut-o si mi s-a ”zbatut ochiul” nu-mi venea sa cred...
                      Attached Files

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google