Camera Marsarier Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Daca te ajuta (ca si comparatie): Eu am MCV II si am montat o camera aftermarket putin in dreapta fata de centrul masinii din cauza butucului de la portbagaj care este pe centru. Nu incurca absolut deloc si aproape ca nici nu-ti dai seama ca nu este pe centru. Dar diferenta este ca la mine a venit mult mai sus decat ar veni la tine in bara si campul vizual al camerei este mai mic la tine.
    Prima poza nu este de la masina mea (am cautat ceva pe net pentru ca nu am facut poza cu protectia aceea de plastic de la distanta ca sa ai o vedere de ansamblu). A doua poza este de la camera mea. Poti sa iei un reper N-ul de la Logan.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 2 photos.

    Comment


    • #47
      Aici niște afirmații se bat cap în cap:

      Originally posted by StancuFlorin View Post
      Salutare,

      De ceva timp ma tot documentez sa imi cumpar o camera pentru Logan II Ph1. Cea originala pentru acest model este cea pentru care se da gaura in tabla (in emblema Dacia) cu codul 8201595300. Nu prea ma incanta ca trebuie sa gauresc tabla, dar intr-o ultima faza as putea merge pe aceasta optiune daca se face o reparatie de calitate la aceasta gaura.

      Ar mai fi solutia cu o camera aftermarket care se pune in locul lampii de la numar, dar nu prea ma incanta si as dori ceva original. Stiu ca exista adaptor si ca trebuie sa am grija la tensiunea de alimentare pentru camera, dar nu m-as baga in astfel de modificari.

      Urmatoarea solutie ar fi mai fi camera de la Logan 2 facelift (cea care se monteaza in bara intre lampile de numar) doar ca problema la mine e ca am o singura lampa la numar pusa in centru. Ce parere aveti daca as da gaura in bara si as monta camera un pic mai in dreapta lampii? Sunt ceva dezavantaje pentru ca nu este centrata? Teoretic nici cea montata in locul lampii nu este chiar pe centru, doar ca la mine ar fi cam 10-15 cm mai la dreapta.

      Ce parere aveti? Mai sunt si alte solutii? O camera de Duster / Sandero / Clio 4?
      Oare ce o fi în spatele barei ?
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • #48
        Camera creaza un handicap... Daca nu o ai... E ok. Dacă o ai... E ok. Dacă ai avut și nu mai ai... E rau de tot.

        Pe mine ma ajuta camera f mult Nu stiu ce /cum vreri sa puneti dar camera ptr mine e mai importanta decat cruise, oglinzi electrice, lampa torpedou si... Climatizare (valabil doar ptr iarna ca de obicei tin caldura pe max).

        Comment


        • #49
          Stiu ca am fost off dar...

          Comment


          • #50
            Originally posted by dangun03 View Post
            Daca te ajuta (ca si comparatie): Eu am MCV II si am montat o camera aftermarket putin in dreapta fata de centrul masinii din cauza butucului de la portbagaj care este pe centru. Nu incurca absolut deloc si aproape ca nici nu-ti dai seama ca nu este pe centru. Dar diferenta este ca la mine a venit mult mai sus decat ar veni la tine in bara si campul vizual al camerei este mai mic la tine.
            Prima poza nu este de la masina mea (am cautat ceva pe net pentru ca nu am facut poza cu protectia aceea de plastic de la distanta ca sa ai o vedere de ansamblu). A doua poza este de la camera mea. Poti sa iei un reper N-ul de la Logan.
            Multumesc de raspuns. Oricum, din ce am vazut pe net, si camera originala la MCV se monteaza tot un pic mai la stanga.

            Originally posted by t0rquemada View Post
            Aici niște afirmații se bat cap în cap:



            Oare ce o fi în spatele barei ?
            Nu te inteleg. Vrei sa spui ca e tabla in spatele barii si incurca? Am sa scot lampa de la numar si o sa bag degetele in stanga si in dreapta sa vad ce e pe acolo, dar ma astept sa fie loc.
            Attached Files

            Comment


            • #51
              Tu chiar ai impresia că ești primul care visează chestii de genul ăsta (cameră de L52ph2 pe L52 ph1) ? Decupează bara unde vrei dar să nu te miri că nu poți monta camera aia, în plus dai și bara jos. Vrei să faci experiențe pe banii tăi, e ok, dar nu mai veni cu faze am "descoperit apa caldă" - lampa de număr cu cameră e cea mai ok soluție pentru LB52, plug&play încă din 2014 !

              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • #52
                NU am descoperit apa calda, doar am pus o intrebare in caz ca s-a mai gandit cineva la asa ceva si daca e fezabil. Chiar nu inteleg de ce te aprinzi asa

                Comment


                • #53
                  Pentru că sunt lucruri deja discutate, trebuie doar căutat, aproape orice se poate căuta avansat după keywords + member t0rquemada.

                  Camera recomandată pentru LB52 ph1: Atenție la data postării !

                  https://www.loganclub.ro/forum/forum...enerale/page30 #1193


                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #54
                    Merci de raspuns. Stiu despre aceste camere aftermarket cum am scris si mai sus, doar ca nu prea ma incanta ideea sa schimb lampa si as merge pe original (in caz ca se poate).

                    Oricum, am cautat si nu am mai gasit nicio discutie despre camera de Ph2 pe Ph1. Ai un magic link si pentru asta?

                    PS: dintr-un oarecare motiv link-ul postat nu duce unde trebuie. Here it is https://www.loganclub.ro/forum/forum...15#post2263715

                    Comment


                    • #55
                      Eu sunt foarte mulțumit de lampa de număr cu cameră, este foarte fain sa ai camera de marsarier, si cu senzori parcare deja nu mai ai nici o scuza daca lovești ceva cu spatele
                      am condus masini mult mai scumpe decât masina mea , noi noute, si nu aveau asa ceva, mi se părea ciudat, mai ales că m am obisnuit cu camera
                      este fain la lampa cu camera ca nu se face nici o modificare pentru montaj, cum a zis torquemada este plug and play

                      Comment


                      • #56
                        Camera originală la LB52 ph1 se montează în sigla de pe portbagaj cu gaură în tablă.

                        Camera aftermarket recomandată e cea din linkul de la #53

                        Orice altceva e improvizație
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • #57
                          Pentru cei interesati, am verificat si exista destul loc in spatele barii daca doriti sa montati camera de facelift (faza 2) pe faza 1. Camera originala de faza 2 are un suport de plastic cu 2 cleme care o va tine prinsa de bara. Asemanator cu lampa de numar.

                          Acum, na ... fiecare face cum considera, dar mie personal (stric parerea mea, no offence) mi se pare o improvizatie mai mare o camera chinezeasca decat una originala. Nu ma incanta ideea sa am acel conector AV pentru video si sa o alimentez la 12V de la becul de marsarier. Plus ca pretul e tot cam pe acolo.

                          Da, ce-i drept, trebuie sa dai o gaura (fie in tabla pentru camera originala de Ph1, fie in bara pentru camera originala de Ph2), dar nu consider asta o problema prea mare daca treaba e facuta cu grija si corect.

                          Singurul lucru care nu imi place la camera de Ph2 pusa pe Ph1 e ca o sa fie montata un pic mai la dreapta fata de centrul masinii, dar am vazut o gramada de alte camere originale puse pe Duster / MCV care nu sunt centrate.

                          Cred ca o sa merg pe aceasta optiune. Va tin la curent cu montarea Din cate am vazut nu trebuie neaparat sa dai bara jos pentru aceasta gaura (e destul loc de manevra), dar cred ca o sa astept sa o montez cand dau bara jos pentru a monta si senzorii spate.

                          Comment


                          • #58
                            Am uitat sa atasez pozele.
                            You do not have permission to view this gallery.
                            This gallery has 2 photos.

                            Comment


                            • #59
                              Ma bag și eu dar ai grija sa fie ok unghiul si pozitia.
                              Și eu mi-am montat singur camera. La mine a trebuit schimbat bandoul (mcv).

                              Comment


                              • #60
                                Da, m-am gadit si la asta. Dar fiind camera originala de facelift montata aproape in acelasi loc ca pe Loganurile noi, ma astept sa fie totul ok.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google