Camera Marsarier Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Din prea multa incredere în senzori pentru ca, camera nu am intr-o zi era s-o comit si să ma proptesc intr-o bordura înaltă pentru că am uitat că oprisem senzorii cu o zi înainte ca sa nu trezesc copilul când am ajuns acasă. Ce am sesizat la mine doar cu senzori bipul devine continuu cand distanta pana la obstacol este undeva la 50cm suficient spațiu să treci prin spatele mașinii. La cele care au si camera probabil distanta să fie mai mica ca in clipul colegului gabriel1960

    Comment


    • #77
      Și eu am patit-o cu dezactivatul senzorilor... Tot din cauza lui bebe...

      Comment


      • #78
        Originally posted by sebibv View Post
        Ma refer ca mereu poate fi un obiect mai iesit in afara pe care sa nu il sesizezi (o teava, o tija...)
        Perfect adevarat, mai ales la Sandero. Poti lovi foarte usor luneta si de la o creanga de copac mai joasa. In clipul meu, daca bena remorcii era mai iesita in afara, o rupeam in fericire. Tocmai de aceea, chiar din acel moment, mi-a venit mintea la cap.

        Comment


        • #79
          Din fabrica la al meu Sanderica nu se vedea deloc bara. Dar acum vreo 6 luni "m-a pupat" o tanti. Un senzor a sarit din locas (reparat in reprezentanta) iar camera (bara) si-a modificat unghiul. Prinde mai putin din bara decat la gabrieln1960 dar tot vede ceva din ea. Am incercat sa trag de ea dar e bine prinsa.Si piuie continuu putin mai tarziu (mai aproape) decat initial.
          Desi credeam ca este un moft, acum m-am obisnuit si mi-ar fi putin greu fara camera si senzori.

          Comment


          • #80
            Buna seara,
            la modelul SL Prestige Plus, firele pentru montajul camerei spate sunt montate? Sau la cumpărarea camerei trebuie achizitionate si firele pt montaj?
            sigpic
            Asigurari Rca, Casco,Locuinta, Viata,etc...

            Comment


            • #81
              Torque poate sa iti raspunda sigur.

              Eu pot sa iti spun ca la mine(si cred ca e la fel la toti), sunt trase fire pana in stalpul din stanga.
              De acolo e o mufa in care te legi cu un alt fir, mai scurt, pe care il duci la camera.

              La sedan nu stiu cum e dar la haion eu m-am chinuit teribil....mi-a pus capac burduful din cauciuc prin care trebuia sa trec cu firul....

              Comment


              • #82
                Din ce am vazut in poze si la voi se vede o bucata destul de mare din numar. Cat despre precizie, cu ajutorul camerei am reusit sa fac niste parcari, care, dupa ce am coborat din masina pareau imposibile de facut. Chiar si pe mine m-au mirat. Pacat ca nu am facut niste poze.

                Comment


                • #83
                  De acord, camera ajuta mult dar pot exista și lucruri pe care nu le poti vedea. Mie mi-ar lipsi mult camera.

                  Comment


                  • #84
                    Salutare colegi
                    Am un logan 2 si am avut pe masina o navigatie universala cu camera de marsalier.
                    Acum am pus o mavigatie originala

                    Ma ajutati si pe mine cu o schema unde intra firele de la camera marsalier ?

                    Navigatia are activata functia de camera marsalier
                    Nu stiu in ce pini intra firele de de la camera.

                    Comment


                    • #85
                      Pinout mufa Medianav: pin 9 = alimentare ; pin 10 = video + ; pin 21 = masa ; pin 22 = video - , atasat si cateva capturi poate te ajuta.

                      PS: iar pentru ca ai intrebat pe un alt forum: da, camera RVC se activeaza si configureaza in MICOM, cu ddt4all, etc.....
                      Attached Files

                      Comment


                      • #86
                        Multumesc pt ajutor
                        Am vazut ca versiunea asta 9.3.1 are un meniu care pot activa si dezactiva camera.
                        Mai e nevoie sa intru in micom suplimentar sa activez camera?
                        Navigatia e sh si cred ca a avut camera activa.

                        Comment


                        • #87

                          Am legat camera pe intrarea de medianav
                          Alimentarea am facuto de la lampa de marsalier deoarece e pe 12v camera.
                          iesirea din medianav 2 pt alimentare camera am inteles ca e la 6v.
                          am dus fir la pin 3(activare functie camera)
                          Cand o bag in marsalier intra in ecran negru si zice ca e camera deteriorata
                          Concluzie trebuie camera originala s-au trebuie facut instalatia cu releul acela pe alimentare camera.
                          Last edited by adi xxl; 3 January 2022, 19:36.

                          Comment


                          • #88
                            Trebuie activată din micom config sau diagnoza.

                            Comment


                            • #89
                              Dacă apare doar ecran negru , în marsalier, camera e activata, dar nu e legata bine, sau nemontata. Într-adevăr, ecran negru, însoțit de mesaj , apare la camera aftermarket, pt câteva secunde, la scoaterea din marsalier. Se poate micșora la intervalul la 0,5 s, sau monta un condensator.
                              Last edited by alex1ioan; 3 January 2022, 20:04.

                              Comment


                              • #90
                                Normal camera se alimemteaza din iesirea din navigatie dar se pare ca la medianav2 e pe 6v si camera e pe 12v.
                                Eu am montato pe 12v de la lampa marsalier
                                Am vazut pe forumul duster ca se poate monta si asta dar cu un releu.
                                La mine se aprinde camera si navigatia intra in ecran negru si da acel def. Si ramane asa pana o scot din marsalier.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google