Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca oamenii sunt și asa suparati... Nu cred ca e cazul sa mai punem sare pe rana...

    Comment


    • Clar...0.9+Easy-R sucks...sunt curios...dacia ce spune? ca deja-i destul de clar...are o problema ambreiajul asta.

      Comment


      • Eu nu pun sare pe rană ci le mulțumesc. Întotdeauna cei care adoptă tehnologii noi vor întâmpina niște probleme. Mi se pare evident că nu este vorba de 100% recall în cazul cutiei robotizate, dar nici o tehnologie super verificată cu <1% probleme. Cei care mergeți acum în service să vă fie reparată mașina, faceți un serviciu celor care peste 3-4 ani se vor bucura de versiunea perfecționată.
        Mi-am luat Sandero la versiunea a doua, la 5 ani de la lansare. Multe dintre plângerile posesorilor inițiali au fost reparate în modelul post 2013. Și le sunt recunoscător pentru asta.

        Comment


        • Mulți continua sa cumpere, e dureros cum își bat joc de banii lor.

          Comment


          • nu cred ca cineva vrea sa-si bata joc de banii proprii.
            cine nu recunoaste problema si continua sa vinda "marfa proasta" isi bate joc de ei.
            si iac-asa am devenit in mod clar un "element dusmanos"

            Comment


            • @devreg nu, ei isi bat joc de ei. Cand dai 10.000 euro fara sa te interesezi...atunci nu mai este vina vanzatorului...hai sa fim seriosi...eu m-am invartit aproape 2 luni (am tot citit pe aici de mi-a venit acru)...pana am hotarat daca mai imi iau dacia si ce-mi iau

              Comment


              • ce vorbesti, maestre?
                a fost anuntata cu surle si trimbite, monument de confort.
                aminteste-ti si ca unu` de p-aici comunicase prin mail cu uzina atragindu-le atentia despre problema asta si aia de la "pr" (sau cu cine vorbise el) au catalogat faptul ca fiind fals si ziceau despre cei care semnaleaza treaba cu "problema" ca sint "niste elemente dusmanoase".
                na, poftim, mai zi ceva...
                cind ziceam acu` vreo citeva pagini ca tre' vazut care-i treaba cu ambreiaju` am sperat sa n-am dreptate.
                partea proasta e ca treaba o sa mai continue, ca un lot de piese nu se face de azi pina miine. si pina termina astia de montat 20-30 de vagoane de ambreiaje si schimba "reteta" fabricarii pieselor... sa te tii, fratziware.
                na... pe de alta parte poate stirneste careva vreun "clutchgate".

                Comment


                • Recunosc, ca nu prea m-am informat când am cumpărat dacia, deoarece auzisem lucruri frumoase la TV cu noua Dacia din 2012. A doua oara nu ma mai prinde de client.

                  Comment


                  • @davreg ...ca sa intelegi ce spun: si eu doream asta primavara sa o schimb...am pus in stand-by pentru ca erau multe cazuri...acum am renuntat complet...raman la manuala asta (pe diesel nu trec dintr-un motiv simplu: mai cicrul si in orase care au interzis dieselul...sau vor sa-l interzica)

                    Comment


                    • Imi pare atat de rau ca este atat de slaba aceasta cutie...atat de mult mi-as fi dorit-o.
                      Trebuie sa recunosc ca am renuntat la ea din cauza acestui topic (da, am mai spus-o).
                      Inca mai regret ca nu o am insa imi trecere repede cand vad ca are probleme. Nu e nimeni cu 0.9 TCE care sa aiba 20 k Km si sa nu fi avut probleme, nu?

                      E drept ca omul intra pe forum cand apar probleme insa....pacat, mare pacat. Imi pare rau de cei care muncesc din greu ca sa isi ia o maisna noua, se imprumuta (si cazul meu) si in cateva luni trebuie sa duca masina in service sa fie desfacuta jumate....

                      Comment


                      • E dureros ca alții au mai citit pe aici și recomanda în continuare easy-r, ca și ei au și nu au probleme, deși au doar 1-2000 km.

                        Comment


                        • Originally posted by gecmc94 View Post
                          Întotdeauna cei care adoptă tehnologii noi vor întâmpina niște probleme.
                          Tehnologii noi din '84 ?

                          Tare, o petarda de cutie distruge ambreajul la 6k.

                          Acelasi ambreaj pe manuala tine 200K.

                          Comment


                          • Eu cred ca tot ce se intampla e normal. Doar e Dacia, nu poti avea pretentii ca astia vor face masini bune nici peste 100 de ani.
                            Daca in 2004-2005, la lansare si imediat dupa, mai intelegeam sa crezi ca achizitionezi in sfarsit o masina care seamana cu cele vestice macar 50%, dupa mai mult de 10 ani de la lansare, cred ca oricine vrea sa cumpere o Dacia, trebuie sa trateze cu maxima atentie alternative.
                            Dacia cumperi cand nu ai bani decat de Dacia.
                            Cand cumperi o masina noua si ai probleme cu ea imediat dupa 5.000 km, cu ce se deosebeste de un sh?
                            Ca are garantie, vor zice unii. Cand de 50 de ori la service pe garantie, incepe sa ti se taie de masina.
                            Iar garantia mai si expira.
                            De cele mai multe ori, garantia te impiedica sa folosesti masina, blocand-o in service dupa reguli stricte. Daca o repari tu, cu piese de calitate, stiai macar ce ai pe masina.
                            Nu costa interventiile pe garantie, cel putin nu direct. Dar indirect? Nu ai masina la dispozitie, dai bani pe taxi-uri, pe alte mijloace de transport, disconfort, nervi. Tii blocati niste bani intr-o masina care va fi reparata cu piese identice ca cele inlocuite.
                            Concluzie: vinovati sunt clientii care se lasa aburiti de reclame. Renault doar face profit.
                            Last edited by mr.K; 11 October 2017, 09:15.

                            Comment


                            • mr.K iar exagerezi. Iote ca am 32.000 km si nu am probleme. Cu aia veche am avut 200k si n-am avut probleme. Faptul ca au dat in bara cu Easy-R cu motor de 0.9...nu este o chestie de generalizat...inca este o masina fiabila...Dar nah...tu ai un dinte impotriva Dacia/Renaul...deci pierdem timpul cu offtopicul...

                              Comment


                              • Eu mi-am cumparat Dacie din cateva motive:
                                - nu mi-am permis (sau, in fine, nu am vrut sa dau mai mult pe un break, ca deh, mai am o rata)
                                - am mai avut un Logan care nu a avut nicio problema
                                - nu mi-am permis riscul unei masini SH.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google