Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mda! Sunt convins ca s-au lustruit/uzat in mod inegal inelele de frictiune!
    Dupa parerea mea, daca vei continua sa reproduci in mod intentionat situatia asta, vei obtine si decalibrarea arcurilor de amortizare din discul ambreiajului... pana va ajunge sa se comporte ca la 0.9 tce.

    Eu am 10.000 km. La mine este masina exclusiv de concediu. Nu trag de de ea zilnic si nici in concediu nu am talpa prea grea... merg la plimbare nu la curse. Inca nu-mi face figuri, dar nici nu ating varfurile de turatie la care ai ajuns tu.

    Incerc sa fiu foarte grijuliu cu masina, apasand cu finete pe pedala de acceleratie, chiar daca sistemul asta este conceput sa faca fata si soferilor mai putin indemantici si/sau cu talpa grea. Mi se pare o mare mojicie din partea Dacia/Renault sa foloseasca ambreiajul de pe cutia manuala, pe acest sistem care prin natura lui trebuie sa ofere confort in conducere printr-o patinare mult mai intensa si o actionare mai frecventa a ambreiajului !
    Last edited by tipicarul; 6 July 2018, 11:42. Reason: Automerged Doublepost
    „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

    Comment


    • Originally posted by tipicarul View Post
      Dupa parerea mea, daca vei continua sa reproduci in mod intentionat situatia asta, vei obtine si decalibrarea arcurilor de amortizare din discul ambreiajului... pana va ajunge sa se comporte ca la 0.9 tce.
      Nu il reproduc intentionat ca nu am motiv. Spuneam ca se poate reproduce din cauza ca efectul s-a accentuat.

      Si daca se accentueaza atunci foarte bine, e motiv de garantie.


      Eu am 10.000 km. La mine este masina exclusiv de concediu.
      De aici diferenta. Banuiesc ca mai mult pe autostrazi si mai putin pe drumurile patriei.

      merg la plimbare nu la curse. Inca nu-mi face figuri, dar nici nu ating varfurile de turatie la care ai ajuns tu.
      Ating 4500+ foarte rar, doar cand situatia o impune. Pe autostrada, la intrari, o duc frecvent in 3000-3500rpm si nu cred ca putem spune ca e o turatie excesiva.

      Cutia se pare ca nu stie sa gestioneze uzura ce apare in timp si din acest motiv doar accelereaza procesul de uzura. La colegii cu 0.9TCe probabil apare acest efect (de sacadare) mai devreme si din lipsa volantului DMF.

      Problema cu ambreierea lenta am sesizat-o de noua (nu aveam trepidatii dar simteam cum patineaza ambreiajul prea mult, pe ambreiere; nu raspundea imediat la aceleratie in treapta superioara; ma rog daca ai experient iti dai seama imediat ce se intampla)

      Astept sa mai treaca 1000km de la ultima incursiune in reprezentata si o sa le scriu din nou.
      Last edited by Silviu; 6 July 2018, 11:52.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post

        Cutia se pare ca nu stie sa gestioneze uzura ce apare in timp si din acest motiv doar accelereaza procesul de uzura. La colegii cu 0.9TCe probabil apare acest efect (de sacadare) mai devreme si din lipsa volantului DMF.

        ...
        Da! Dar asta se poate compensa mai eficient printr-o calitate mai buna a ambreiajului, decat prin regandirea softului... dar se pare ca pentru managerii economisti de la Dacia groupe Renault, aceasta nu este solutia cea mai ieftina.
        Pe langa lipsa volantului cu masa dubla, cred ca si precizia scazuta a actionarii prin cablu are o influenta nefasta cumulativa in cazul benzinarului.
        „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

        Comment


        • Unii sustin ca au volant dublu pe 1.5 dci 90CP. De vreme ce apar trepoidatii si acolo, inseamna ca volantul dublu nu rezolva problema.

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            ...

            Problema cu ambreierea lenta am sesizat-o de noua (nu aveam trepidatii dar simteam cum patineaza ambreiajul prea mult, pe ambreiere; nu raspundea imediat la aceleratie in treapta superioara; ma rog daca ai experient iti dai seama imediat ce se intampla)

            ...
            Cam prea multe lacune in gandirea sistemului. Ambreiaj de calitate proasta, actionat in mod grobian de un sistem electronic programat mediocru. Boala lunga, moarte sigura!

            Originally posted by catalonia View Post
            Unii sustin ca au volant dublu pe 1.5 dci 90CP. De vreme ce apar trepoidatii si acolo, inseamna ca volantul dublu nu rezolva problema.
            Nu face decat sa mai intarzie aparitia problemei!

            Eu raman la parerea mea ca numai si numai montarea unui ambreiaj de calitate poate rezolva problema asta!
            Last edited by tipicarul; 6 July 2018, 12:16. Reason: Automerged Doublepost
            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

            Comment


            • Originally posted by tipicarul View Post
              precizia scazuta a actionarii prin cablu are o influenta nefasta cumulativa in cazul benzinarului.
              din ce s-a tot discutat pe aici ambreiajul pare sa fie tot hidraulic si la 0.9.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Din ce scrie t0rquemada aici se pare ca nu este hidraulica actionarea ambreiajului la Easy-R pe TCe!

                Comment


                • Citind de la inceputul topicului, vad ca de la postarea #4 baietii deja anticipau trepidatiile. Dar Dacia ai da inainte....

                  Comment


                  • @DannyMC, mea culpa.Am inteles eu gresit.

                    @C.Mike, problema cu trepidatiile apare si la dCi-ul manual :-) din acest motiv anticipau. Am mai sapat azi dupa informatii si pe forumurile vecine. Si la dCi-ul manual problema cu trepidatiile exista doar ca e usor controlabila din pedala.

                    Se pare ca pana la urma @tipicarul are dreptate: discul de ambreiaj nu este de calitate (sau dimensionat ptr regimul de lucru automatizat) + cutia robotizata ce suprasolicita suplimentar ambreiajul prin efectele normale de automatizare.

                    PS

                    Se pare ca si la EDC sunt probleme cu ambreierea excesiva si trepidatii (gasit pe forumul reno referinta). Probabil aceeasi boala de reducere de costuri prin montarea de piese slab calitative.
                    Last edited by Silviu; 6 July 2018, 18:46.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by tipicarul View Post
                      Nu face decat sa mai intarzie aparitia problemei!

                      Eu raman la parerea mea ca numai si numai montarea unui ambreiaj de calitate poate rezolva problema asta!
                      Si care ar fi ambreiajul acela de calitate?

                      Comment


                      • ala mai largutz, mai gros, mai tzeapan.

                        Comment


                        • Originally posted by devreg View Post
                          ala mai largutz, mai gros, mai tzeapan.
                          Eu ma refeream la marca,Exedy,Sachs,Luk etc.Ce exista pe piata pt noi amaratii cu 0.9 cu easy-r.

                          Comment


                          • Azi am vb cu cativa colegi cu 0.9 tce cutie manuala au intre 30000-50000km si au vibratii deci absolut toate vad ca au vibratii manuale robotizate benzina diesel toate aceasi problema

                            Comment


                            • Originally posted by Ireaza27 View Post
                              Azi am vb cu cativa colegi cu 0.9 tce cutie manuala au intre 30000-50000km si au vibratii deci absolut toate vad ca au vibratii manuale robotizate benzina diesel toate aceasi problema
                              Si a rezolvat careva problema definitiv?A pus cineva un alt ambreiaj care sa termine cosmarul?(manual sau robotizat?)

                              Comment


                              • Încă nu la manuale o țin din pedala la plecarea de pe loc și nu cred că vor pune alta marca decât valeo

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google