Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts





  • Ce sa mai ceri de la easy-r. Se pare ca mi se confirma o banuiala: Motorul(0.9 tce) este o cauza majora a trepidatiilor la JS3.

    Ca sa fiu mai exact, motorul rece.
    Aici o presupunere destul de interesanta:
    Last edited by C.Mike; 11 September 2018, 14:34. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Din iulie 2018 am un MCV 0.9 TCE cutie easy-r, am facut cu el 5000km.
      Constatari: pastreaza treapta superioara la viteza mica, de exemplu merg cu 50km/h si cutia trece in treapta 5a. Ciudat! La cutia manuala, abia dupa 80km/h schimbam din 4 in 5.
      Nu am acele trepidatii, dar sunt doar la 5000km, poate mai incolo... cine stie!
      Pana acum se misca bine! Fisneata, nu m-a dezamagit deloc!
      Parerea mea ca e o masina foarte buna!

      Comment


      • Sa o stapanesti sanatos! Cati mai multi kilometri fara niciunfel de probleme!

        Nu te stresa prea mult cu vitezele, doar ai automata!

        Tin minte la Logan 1 erau multe discutii (inclusiv aici pe forum) despre pavelele de la indicatorul pentru temperatura lichidului de racire (ca sunt doua, ca sunt patru, ca de ce sunt cate sunt, ca-i prea repede, ca-i prea tarziu, ca motorul nu functioneaza in parametri proiectati si cine stie ce catastrofa se intampla, etc). La Logan 2 au scos acel indicator (bine au facut!) si "problemele au disparut". Acum motorul se incalzeste cand trebuie si cat trebuie. Nimeni nu comenteaza. Toti sunt multumiti!
        Last edited by abc; 11 September 2018, 20:36.

        Comment


        • @ dandindeva, Felicitari pentru achizitie.
          Subturatia este caracteristica EasyR-ului (JS3 sau TS4). Eu inclin sa cred ca te vei obisnui cu ea si o vei controla.
          Si cred ca odata ce ai depasit 5 000 km si vei avea grija (mai ales la iarna) vei scapa (sau ma rog evita) trepidatiile. Sper sa fi inca un user care va spune ca nu are trepidatii si peste alte zeci de mii de kilometrii.
          Mai important este faptul ca esti multumit de masina si de alegerea facuta. Asta conteaza cel mai mult.

          Comment


          • OK, am revenit. Am fost la service și mi s-au schimbat „ambreiajul, volanta și rulmentul”. Mașina nu mai trepidează. S-a făcut și o reprogramare a softului. Precizare: ar putea fi doar o impresie dar, după reparație, cu modul ECO activat motorul pare teribil de subturat și e foarte deranjant, reapar vibrații și zgomotul acela agresiv de frecvență foarte joasă care îți rupe timpanul. Pur și simplu nu schimbă când trebuie vitezele. Când scot modul eco mașina merge bine dar NU sunt încântat, mie îmi plăcea să merg cu eco în București. Butonul ăla de eco e degeaba!

            Comment


            • Mie nu mi-au schimbat si volanta, cat a fost pe factura volanta?
              Last edited by 77sky; 15 September 2018, 10:00.

              Comment


              • Desi eram programat pe data de 10 August pentru inlocuirea discului de ambreiaj, Dacia refuza sa trimita discul pentru inlocuire si vrea blocarea masinii in service pentru constatarea defectului mai intai, urmand mai apoi sa trimita piesele pentru inlocuire. Am refuzat si am sunat la Vocea Clientului unde am inregistat o sesizare, pentru a primi explicatii suplimentare.

                La voi cum a fost, ati rezolvat schimbul in aceeasi zi?

                Comment


                • Nu, la mine a durat o saptamana jumatate schimbul, timp in care masina a stat la ei

                  Comment


                  • La mine a durat 3 zile,tot asa au facut mai intai constatarea si apoi au dat comanda de piese.

                    Comment


                    • Originally posted by playmaker831 View Post
                      Mie nu mi-au schimbat si volanta,cat a fost pe factura volanta?
                      Factură?! Habar n-am, nici nu m-am uitat, totul e pe garanție, nu? Nevastă-mea a dus mașina, eu am ridicat-o, nici nu-mi aduc aminte dacă am semnat ceva. Eram mai preocupat de faptul că uitaseră să-mi facă priza spate, care nu funcționase niciodată. Au rezolvat-o și pe aia.

                      Originally posted by nickey1982 View Post
                      Desi eram programat pe data de 10 August pentru inlocuirea discului de ambreiaj, Dacia refuza sa trimita discul pentru inlocuire si vrea blocarea masinii in service pentru constatarea defectului mai intai, urmand mai apoi sa trimita piesele pentru inlocuire. Am refuzat si am sunat la Vocea Clientului unde am inregistat o sesizare, pentru a primi explicatii suplimentare.

                      La voi cum a fost, ati rezolvat schimbul in aceeasi zi?
                      La mine a durat vreo trei săptămâni. Am fost la constatare, s-a făcut reprogramarea computerului, apoi au zis că așteaptă răspunsul de la fabrică „cam într-o săptămână” pentru „soluția tehnică”. Am sunat eu după două săptămâni la service să-i întreb de ce întârzie. Abia atunci m-au programat cu dată certă. Mașina a stat la Auto Marcus în Pantelimon două zile. Nu m-am agitat prea tare, în perioada asta merg mai mult cu trotineta electrică decât cu mașina. Nevastă-mea era fiartă, în schimb. Ea a grăbit lucrurile.
                      Last edited by Petru75; 15 September 2018, 04:23. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • [QUOTE=Petru75;1805572]Factură?! Habar n-am, nici nu m-am uitat, totul e pe garanție, nu? Nevastă-mea a dus mașina, eu am ridicat-o, nici nu-mi aduc aminte dacă am semnat ceva. Eram mai preocupat de faptul că uitaseră să-mi facă priza spate, care nu funcționase niciodată. Au rezolvat-o și pe aia.


                        Chiar daca e in garantie, ei dau factura si pe ea scrie ce piese au inlocuit si cat a costat totul.

                        Comment


                        • Aseara m-am intors de pe un traseu care a inclus Transfagarasanul, Transalpina, Cheile Bicazului. Easy-R a fost folosita in D aproape tot timpul (poate un maxim 200 m am cuplat M pe Transalpina din curiozitate) si cu Eco activat. Am fost 2 persoane cu bagaje la minim. Motorul si transmisia au raspuns admirabil la orice solicitare, trebuie doar ca soferul sa se tina de volan si sa aleaga trasa cea mai buna pentru inscrierea in viraje. Mai simplu de atat nu se poate.
                          Cand o sa am timp o sa mai ofer si alte amanunte in jurnal.

                          Comment


                          • Citit pe softpedia

                            Comment


                            • Originally posted by abc View Post
                              Posibil ca macar o parte din problemele cu easy-r sa fie din cauza soferului (nu vreau sa supar pe cineva!).

                              @Petru75 Inteleg ca problemele pe care le ai la Sandero Stepway easy-r dupa un an si 13.000 Km sunt cauzate exclusiv de transmisia automata (robotizata) si din acest motiv spui ca Dacia nu este o masina buna. Easy-r este doar o optiune. Ai avut libertatea sa alegi sau nu aceasta optiune. Sunt foarte multi utilizatori de Dacia (cu transmisie manuala) care sunt foarte multumiti de masina. Cumpara un SL Plus 1.0 sau si mai bine un Acces si o sa ramai uimit de cat de putine probleme o sa ai cu masina.
                              Eu nu prea înțeleg cum cineva ar putea fi mulțumit de transmisia manuală. Mi se pare o chestie primitivă, preistorică, rușinoasă. Dă-o dracului de treabă, am trotinetă electrică cu cruise control! Și nici nu schimb vitezele la ea. Dacă trotineta electrică, pe care am dat cam o mie de euro, cu care merg cu aproape 40 km/h, n-are pedală de ambreiaj ci doar o accelerație și o frână, am pretenția ca și mașina pe care am dat unșpe mii și ceva de euro să nu aibă pedală de ambreiaj. Eu am ales Dacia și nu altceva pentru că vreau să dau de muncă românilor și, în același timp, doar să țin volanul, nu să dau din brațe și picioare ca maimuța din copac în copac. Sunt FERICIT că Dacia mi-a dat posibilitatea să dau bani românilor când cumpăr o mașină cât mai automatizată. Sunt NEFERICIT că nu e fiabilă.

                              Comment


                              • In continuare astept un raspuns de la Dacia, de ce nu pot trimite piesele pentru a fi inlocuite (ambeiaj, sau ambreiaj+volanta) astfel incat eu sa ma prezint ca la o revizie, fara a imobiliza masina in service. Inteleg ca nu se stie sigur daca si volanta necesita inlocuire. Dar, daca aceasta e OK, se intoarce sigilata impreuna cu discul de ambreiaj defect.
                                Chiar nu inteleg, atat timp cat problema nu este izolata, ci arhicunoscuta, de ce nu incearca sa minimizeze discomfortul creat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google