Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Îmi pare rău că postarea mea a reaprins discuțiile Dacia vs alte mărci, Dacia vs SH... Nu asta era ideea...
    cu siguranță știu că Dacia este inferioară multor altor mărci, am subliniat asta inca din postul initial. Știu la ce să mă aștept, am deținut și Dacie noua și Renault Symbol nou si Skoda Superb 1 nouă (cu asta încă merg acum).
    Pentru mine in acest moment al vieții mele, cu limitările date de buget, Dacia cu Easy-R este cea mai buna alegere. Pentru că nu am vrut SH. Si pentru că orice altă marca de mașină nouă ar fi presupus minim 4000 de euro în plus pentru dotări echivalente.
    Nu doresc să intru în polemici de acest gen. Fiecare din noi alege după cum consideră el și nimeni nu detine adevărul absolut.
    Sper doar ca aceste probleme să se rezolve pentru toti utilizatorii!
    Peace

    Comment


    • Originally posted by mumus View Post
      Ma, eu momentan am 5 ani si Zero probleme, tu mereu inventezi ceva sa denigrezi masina altuia, dar din fericire doar INVENTEZI... eu doar constat. Daca o sa pice ambreajul candva, asta e, schimbam, dar in mod cert si clar, eu momentan schimb doar uleiul cum schimba altii ambreaje si volante pe aici... Deci, nu plange tu dupa ce ar putea pica la toledo, ca nu pica asa usor nimic... Momentan inca pot spune linistit ca am masina noua... Fara greierasi si fara interventii la service, deci te rog frumos, pe viitor nu ma informa tu cu ce ar putea pica la masina mea, ca nu stii, esti 'expert' doar la dacia. Poate pica orice oricand, la orice masina, important este daca, cand si cat de des pica...
      Si totusi ... este un forum DACIA . Nu este nu este nevoie "sa te fudulesti" aici cu Toledo . De ce nu-i "fericesti" pe cei de la Seat cu prezenta ta . Pana una alta Torqemada este numarul 1 in detalii Dacia . Exprimarea ta a fost ireverentioasa si lipsita de respectul practicat pe acest site . Regret .

      Comment


      • Gresit, eu am constatat ceva, plus ca am si logan, inca e pe forum, care in afara de rugina nu are alte probleme, deci recunosc o masina buna, cand este buna... cum este ph1. Cand unii incearca sa ridice in slavi niste masini nereusite si cu multe si mari probleme, rautatea nu cred ca vine din partea mea... Dacia momentan va ia ochii cu dotarile si va ia banii si atat... Am zis de la inceput ca, cand dacia va avea dotari superioare, deabea atunci se va vedea daca mai este si fiabila... Si sa dovedit ca nu mai este...


        Nu inteleg de ce facand o comparatie intre masina detinuta de mine cu o alta masina inseamna ca ma laud? Daca era proasta, si scriam pe aici ca e proasta, pun pariu ca nu mai comenta nimeni, asa daca indraznesc sa zic ca e ok, gata nene, mamaaa ce se lauda asta... Nu am cu ce ma lauda, ca nu am S class... Am o masina simpla de famile, care momentan nu are nici cea mai mica problema. Intelegi? Si eu voiam easy_r, ca vreau o 'automata' ieftina, chiar imi doresc. Dar vreau sa fie fiabila, easy_r dupa brosura si garantie parea super fiabila... PAREA...
        Last edited by mumus; 26 April 2019, 10:57.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • OK. Poate am interpretat eu gresit . Ma bucur ca te-ai explicat . Torqemada chiar nu merita asa ceva . Este unul dintre cei mai saritori colegi , in afara de faptul ca este "toba de carte " . Trebuie sa-l pretuim . Numai bine si sarbatoare linistita .

          Comment


          • Originally posted by mumus View Post
            Ma, eu momentan am 5 ani si Zero probleme, tu mereu inventezi ceva sa denigrezi masina altuia, dar din fericire doar INVENTEZI... eu doar constat. Daca o sa pice ambreajul candva, asta e, schimbam, dar in mod cert si clar, eu momentan schimb doar uleiul cum schimba altii ambreaje si volante pe aici... Deci, nu plange tu dupa ce ar putea pica la toledo, ca nu pica asa usor nimic... Momentan inca pot spune linistit ca am masina noua... Fara greierasi si fara interventii la service, deci te rog frumos, pe viitor nu ma informa tu cu ce ar putea pica la masina mea, ca nu stii, esti 'expert' doar la dacia. Poate pica orice oricand, la orice masina, important este daca, cand si cat de des pica...
            Eu vorbesc de mașinile din flota personală, adică asta https://www.loganclub.ro/forum/filed...tch?id=3174915 care la 13000km a inceput brusc să patineze, schimbat disc, placă și volantă mașină încă în garanție deci mai ușor cu pianul pe scări. Mașina aia e stock, fără niciun upgrade de coltul străzii, cu reviziile la zi.

            Acum reiau placa:
            a- câte X52-uri cu Easy-R s-au vândut în ROmania
            b- câti proprietari de la punctul a au probleme
            c- câți din cei de la punctul b au cont pe forum și se plâng
            d- câți din cei de la punctul b au au reclamat la Dacia

            Așa că, realist, din 100000 de mașini 10 oameni se plang pe forum.

            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • )) Se plang multi, dar nu asta conteaza, conteaza ca esti singurul care aduce un comment cu ambreaj dus la toledo stock... ( din lipsa de dovezi reale probabil ) Si singurul care vrea sa faca sa para ca loganul e masina buna ( ma refer la cele cu easy-r in general) Eu am forje la masina destule, si liniute si ce vrei tu, si cai mult peste stock, si nu patineaza deloc, si nimeni de pe forumurile dedicate nu se plange de ce zici tu mai sus... Dar am vazut ca asa esti tu, fan dacia... Nu are rost sa ma cobor la nivelul tau... U winn, seat este un cotet care se strica mereu, logan niciodata. ))) Nu iti mai raspund la bazaconiile inventate de tine.... ca nu are rost... Auzi la el, masini din flota personala... si pune poza cu un bord de toledo.... pai daca aveai macar 10 si toate se stricau, nu comentam, dar asa, reiese doar ca iti place sa minti... Poti scrie ce vrei mai departe, cine are ochi vede... )))) Un sofer prost poate strica un ambreaj si intr-o zi... Iar scrii degeaba... Ramai cu codurile tale de logan, dupa care pare sa reiasa ca esti atotstiutor, poate asa te mai crede lumea... Sa nu mai zic ca la putin timp dupa ce ai vazut toledo la o cunostiinta de a ta, ai si intrat pe forum la seat si incercai sa le vinzi gogosi ca logan rules... (aia o fi flota ta? ) Ai primit flit si ai plecat cu coada intre picioare... Aici esti 'acasa' dar sa stii ca multi de aici au si alte masini, si vad si ei ce si cum... Sunt curios totusi cei cu probleme de pe aici chiar se simt unicati??? Ca dupa ce vad pe net, sunt fff multi )))))))) dar dupa tine sunt cazuri izolate.... Dragnea loganistu ar trebui sa ti se zica )) Esti super comic)) Si o ultima remarca: in general doar tineretul este pe forum, multi cu probleme nu intra sa zica ce probleme au, asadar fa si tu o statistica asa: Cati sunt pe forum cu masini cu easy-r de exemplu, si cati din ei au probleme, si fa asa o medie, ia sa vedem, iti da cu virgula nu??? )))) Repet, nu iti mai raspund din acest moment, ptr ca posturile tale catre mine mereu au fost malitioase, si nu vreau sa primesc ban din nou.
              Last edited by mumus; 27 April 2019, 00:22.
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • Originally posted by rodavidoff View Post
                Îmi pare rău că postarea mea a reaprins discuțiile Dacia vs alte mărci, Dacia vs SH... Nu asta era ideea...
                cu siguranță știu că Dacia este inferioară multor altor mărci, am subliniat asta inca din postul initial. Știu la ce să mă aștept, am deținut și Dacie noua și Renault Symbol nou si Skoda Superb 1 nouă (cu asta încă merg acum).
                Pentru mine in acest moment al vieții mele, cu limitările date de buget, Dacia cu Easy-R este cea mai buna alegere. Pentru că nu am vrut SH. Si pentru că orice altă marca de mașină nouă ar fi presupus minim 4000 de euro în plus pentru dotări echivalente.
                Nu doresc să intru în polemici de acest gen. Fiecare din noi alege după cum consideră el și nimeni nu detine adevărul absolut.
                Sper doar ca aceste probleme să se rezolve pentru toti utilizatorii!
                Peace

                Sa stii ca si eu am fost oarecum in situatia ta iar dupa ce am cumparat masina 0.9 EASY R poate am si “jignit” (si cu ocazia asta imi cer scuze daca mai sunt pe aici) pe altii care erau obiectivi pe aici fata de Dacia si mai ales EASY R spunand lucrurile pe nume. Din prostie, necunostinta si din cauza minciunilor celor de la DACIA am crezut ca pe aici sunt doar cazuri izolate si mie nu mi se va intampla. Ghici ce, am vandut masina din primul an. De ce? Pentru ca mai multi ingineri Dacia mi-au spus ca nu pot rezolva problema (la 0.9 cel putin), pentru ca au inceput trepidatiile si la mine, pentru ca acea garantie de 5 ani poate sa nu mai valoreze nimic daca ai un accident de care se poate lega DACIA si pentru ca eu de fapt imi luasem o masina noua ca sa nu am stress cu statul prin service (ceea ce in cazul Dacia – nu e CAZUL).

                Din prostie, m-am orientat catre Duster 2018 dar cand am vazut cate mici probleme au si alea, ce calitate are pe la Drive Test (de pret pentru varianta full nu mai vb) si cum le “lauda” cei care sunt onesti si au si alte marci pe langa Dacia Duster, am zis pas si am cautat ceva SH urmarind strict criteriul: cele mai fiabile masini la nivel global.
                Concluzia? Am ajuns sa iau o masina mai mare, cu 50% mai grea, mult mai bine dotata, mai sigura si confortabila care consuma cu 40% mai putin in aceleasi conditii (si nu e diesel) iar in 10k km nu am dat peste nicio problema, niciun neajuns comparativ cu Dacia unde daca le enumar pe toate erau peste 10 adunate intr-un an (mai mici sau mai mari). Pret identic cu Dacie Sandero nou full.

                Tu si toti care doreste sa cumpere o masina, aveti libertatea sa cumparati orice, important este sa fiti multumiti de alegerea facuta si corect informat, NU TEPUITI de teparii Dacia care imi ziceau si mie la telefon ca nu stiu sa aiba vreo problema aceste cutii, sunt foarte bune si confortabile ma asigurau ei. De faptul ca la Romani se vand mai scump decat in anumite tari din vest nu mai zic…

                Numai bine!

                Comment


                • OFF TOPIC

                  De curiozitate: ce masina ai cumparat?

                  Referitor strict la fiabilitate: eu am din 2007 Logan 1.4 Ambiance (fara optionale); are 35.600 Km si nicio problema (nu are nici macar putina rugina!!).

                  Comment


                  • Duster se vinde cel mai bine dintre modelele produse la Pitesti (mai ales in vestul Europei).

                    Intotdeauna am considerat ca piata (cat de bine se vinde) certifica calitatea unei masini, evident raportata la pret si la puterea de cumparare a majoritatii.
                    Ce rost are sa facem o masina impecabila tehnic dar care are un pret de vanzare nejustificat de mare sau care are un pret corect, poate chiar unul convenabil dar acel pret este totusi mult peste ce isi permit majoritatea oamenilor?
                    Last edited by abc; 27 April 2019, 04:46.

                    Comment


                    • S Stepway Îți mulțumesc pentru informații și franchețe.
                      In mod clar că nu o să îmi mănanc ficații dacă încep problemele... Vând și asta este. Scopul era într-adevăr să nu stau prin service.
                      Presupun că ți-ai luat un hibrid.

                      Comment


                      • In orice caz eu mă retrag momentan din discutie. Este deopotrivă prematur să mai spui ceva căci nu am inca masina și tardiv caci mașina este deja comandată. Voi reveni pe parcurs în funcție de evoluție, fie negativa fie pozitivă.
                        Va mulțumesc tuturor pentru gânduri și informații!
                        Sărbători cu bine și drumuri fără incidente!

                        Comment


                        • Atata timp cat masina nu este intrata in fabricatie consider ca poti schimba comanda chiar daca ai platit avansul. Singurul dezavantaj ar fi poate ca o iei de la capat cu asteptarea pentru un 0,9 TCe. Daca dealerul refuza, du-te la seful reprezentantei sau suna la Vocea Clientului explicand cat mai clar motivele schimbarii. Poti sa fi sigur ca, in afara de soft, nu s-a schimbat absolut nimic la Easy-R de cand a fost lansat si pana acum.

                          Comment


                          • Nu stiu cat dureaza fabricarea unei masini, dar colegul nostrum a specificat: "
                            Mașina nouă are termen de livrare 10-15 Mai.
                            "

                            Comment


                            • A mea are ca data a fabricatiei 06-06-2017 si a asteptat transportul cam o saptamana pana a ajuns in curtea reprezentantei, receptia si factura fiind facute in 15-06-2017.
                              Faptul ca are ca termen 10-15 mai nu inseamna obligatoriu ca atunci o sa si o primeasca. Este strict optiunea lui ce vrea sa faca mai departe.
                              Last edited by gabrieln1960; 27 April 2019, 11:14.

                              Comment


                              • A mea a iesit pe poarta fabricii pe 14 februarie 2017 si pe 16 februarie 2017 am ridicat-o.
                                Daca ne uitam pe site la Toyota: https://www.toyota.co.jp/en/kids/faq/b/01/06/
                                The process of making a car can be roughly divided into stamping, welding, painting, assembly and inspections, which takes about 17-18 hours in total. (It varies according to the number of cars made by a factory.)

                                Banuiesc ca si la Dacia tot cam atat dureaza.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google