Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu toti inginerii din reprezentante sunt asa. Eu sunt multumit de cei din reprezentanta la care merg. Amabili, receptivi si profesionisti. Si de doua ori am fost la ei doar cu niste "pasarici" ale mele. Pe de alta parte un coleg de serviciu a renuntat, dupa nici un an de la achizitia masinii, la garantie (s-a dus apoi la un service no-name) fiind suparat foc pe aceeasi oameni.
    Vorba aia: la doctor, avocat sau mecanic e mai bine sa nu ajungi. Dar uneori ai nevoie de ei si nu ai incotro. Iar cand gasesti unii buni ar fi bine sa tii de ei.

    Comment


    • Nemar, as putea glumi spunand ca Dacia are "cheating device" pentru cutia de viteze. Cand te apropii de sediul garantiei, trece pe modul "fara trepidatii".

      Iar despre atitudine, am invatat mai demult urmatorul lucru din experienta urata cu un instructor auto. Cand cineva cu care nu ai nicio relatie alta decat de prestari servicii catre tine, te intreaba "ce meserie ai", o face ca sa isi calibreze escrocheria. Sa stie cat sa intinda coarda. Jegul de instructor auto cu care am interactionat era interesat sa vada cata spaga sa ceara si cat sa ma pacaleasca la volan, sa ma faca sa pic, sa mai smulga ore speciale. Multi ani dupa aceea mi-am dat seama ca trebuia sa spun ca sunt stagiar la procuratura, sau ceva de felul acesta. Sa bag frica in el. Acum asa as proceda. Oricum, as parea misterios in raspuns ... "eh, lucrez la stat, intr-o institutie, procese, infractori...".
      Last edited by gecmc94; 7 May 2019, 22:33.

      Comment


      • La mine inginerul de la garantii de la Dacoserv Salaj a fost mult peste asteptari.
        Duminica seara am facut o cerere prin site-ul Dacia. Luni dimineata la ora 8:30 am fost sunat si mi s-a spus ca pot veni oricand. Am ajuns in jurul pranzului, in 5 minute de la sosire mi-a preluat masina din parcare (fara sa imi ceara nimic) si a dus-o in service unde a conectat laptopul. In 15-20 de minute a facut cele 2 actualizari (cutie si motor). Abia la sfarsit i-am inmanat eu talonul si carnetul de garantii, ca se se poata deconta cu Dacia. Am stat de vorba cat timp s-au facut actualizarile si mi s-a parut foarte de treaba. Totul a durat maxim 30 de minute, de la sosire pana la plecare.
        Revizia de 2 ani si ITP-ul le-am facut la Dacoserv Preciziei si am fost foarte multumit atat de pret (am venit cu piesele de acasa) cat si de cum s-a comportat personalul.

        Nu fac reclama nimanui, doar povestesc experientele mele.

        Comment


        • Originally posted by gecmc94 View Post
          Cand cineva cu care nu ai nicio relatie alta decat de prestari servicii catre tine, te intreaba "ce meserie ai", o face ca sa isi calibreze escrocheria.
          Pff... Da, subscriu.



          Comment


          • Tocmai am aflat de pe forumul german ca topicul nostru e citit si tradus de ei (asa cum fac si eu de altfel).

            In other forums, where you replace about this Judder problems, is experimenting with the handbrake - and door contact switch, to disable the creep mode.

            Am aflat, de asemenea, o informatie interesanta: un mecanic de camioane i-a spus unui coleg de pe forumul german, ca la camioanele care prezentau trepidatii, problema a fost de la uleiul sintetic din cutia de viteze.
            Acum nu stiu ce sa zic, acelasi coleg povestea ca a mers la service cu problema trepidatiilor, dar acestea nu s-au reprodus pentru ca era frumos si soare afara:
            "So a fair weather vehicle".

            Comment


            • Originally posted by nickey1982 View Post
              La mine inginerul de la garantii de la Dacoserv Salaj a fost mult peste asteptari.
              Am ajuns in jurul pranzului, in 5 minute de la sosire mi-a preluat masina din parcare (fara sa imi ceara nimic) si a dus-o in service unde a conectat laptopul. In 15-20 de minute a facut cele 2 actualizari (cutie si motor). Abia la sfarsit i-am inmanat eu talonul
              Cum naiba a bagat masina in service fara sa aiba certificatul de inmatriculare?!

              Comment


              • gecmc94 Cu multi ani in urma cand singura scoala de soferi din Bucuresti (pentru civili) era la Ilioara se stia procentajul fiecarui instructor (cati elevi din ultima serie au luat carnetul din prima). Se stia si procentajul din seriile mai vechi (ultimele doua-trei). Era vorba si de noroc sa prinzi un instructor cu 100% (sau aproape) iar instructorii nu prea aveau cum sa isi aleaga elevii. Bineinteles ca fiecare elev dorea sa prinda un instructor cat mai bun iar fiecare instructor dorea sa aiba elevi cat mai talentati - sa nu le strice "procentajul". Erau chiar afectati cand elevi nu luau carnetul din prima. In functie de procentaj cei mai slabi instructori erau periodic (anual) inlocuiti cu altii. Nimeni nu vroia sa-si piarda postul asa ca se straduiau sa aiba rezultate cat mai bune.

                Comment


                • abc Asa a facut. Probabil daca nu era disponibila nicio actualizare nu mai facea deloc intrarea in service.
                  Ca sa va faceti o idee unde e parcarea si unde e hala de service: https://www.google.com/maps/@44.4001...7i13312!8i6656

                  Comment


                  • Originally posted by abc View Post

                    Cum naiba a bagat masina in service fara sa aiba certificatul de inmatriculare?!
                    A avut deja programare prin intermediul site-ului Dacia.

                    Comment


                    • Originally posted by nickey1982 View Post
                      Tocmai am aflat de pe forumul german ca topicul nostru e citit si tradus de ei (asa cum fac si eu de altfel).

                      In other forums, where you replace about this Judder problems, is experimenting with the handbrake - and door contact switch, to disable the creep mode.

                      Am aflat, de asemenea, o informatie interesanta: un mecanic de camioane i-a spus unui coleg de pe forumul german, ca la camioanele care prezentau trepidatii, problema a fost de la uleiul sintetic din cutia de viteze.
                      Acum nu stiu ce sa zic, acelasi coleg povestea ca a mers la service cu problema trepidatiilor, dar acestea nu s-au reprodus pentru ca era frumos si soare afara:
                      "So a fair weather vehicle".
                      Nu are treaba uleiul din cutie cu trepidatiile. Posibil ca la camioane sa fi avut ambreiaje in baie de ulei sau convertizoare de cuplu. La Dacia trepideaza prostia aia de ambreiaj care cupleaza aiurea daca acumuleaza material de frictiune sau se uzeaza neuniform.

                      Comment


                      • Da, nici eu nu credeam ca asta ar putea fi o posibila cauza, dar am zis sa impart informatia cu voi, poate punem cap la cap vreo teorie.
                        Pana una alta, de cand fac parcarile cu crawling-ul dezactivat pot sa zic ca nu am mai avut deloc trepidatii.

                        Metoda de a parca cu frana de mana ridicata un dinte am botezat-o "parking mode". Poate chiar ar trebui adaugata in manualul de utilizare al automobilului la sectiunea recomandari.

                        Comment


                        • Hai ca parca se contureaza o solutie. Cred ca cel mai bine ar fi ca Dacia sa dezactiveze crawlingul din soft si a rezolvat solutia. Si asa eu la masinile cu automata activez autoholdul ca sa nu mai stau cu piciorul pe frana.
                          Merge dezactivat din calculator? Sunt sigur ca cineva stie si banuiesc si cine...

                          Comment


                          • Momentan nu exista soluții la Dacia și poate nu vor fi, în condițiile în care se renunță la 0,9 TCe.

                            Comment


                            • Originally posted by constantin74
                              Salutare,


                              Credeti ca pot lua10 000 de euro?

                              Da cred ca poti lua 6500 euro
                              uita-te si tu pe autocom ce preturi au asa masini ca a ta
                              Last edited by george.sce; 9 May 2019, 17:30.

                              Comment


                              • Nu stiu ce sa zic, masina similara cu a mea, cutie manuala, si nu Prestige, cum am eu, e cu 8700 de euro pe Autovit, in conditiile in care am dat 9700 pe ea

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google