Easy-R a.k.a. JS3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by NeMar View Post
    .....Ca n-am auzit pe cineva sa se planga de noua CVT de pe Dacia.
    Ai răbdare...
    1. CVT-urile nu se vând în număr mare.
    2. Încă nu au ajuns suficient de mulți la 150.000 - 200.000km cu CVT.
    3. Atunci or să realizeze clienții de CVT ce greșeală s-a făcut că CVT-ul a fost vândut fără calendar de întreținere "pe viață", exact ca o manuală...
    4. OLX, în viitor: "caut curea CVT" , "cine rectifică conuri CVT", "unde găsesc bloc hidraulic CVT bun", etc.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • Nu poti compara CVT cu mizeria asta de Easy R. De aia o folosesc japonezii pe Honda, Toyota , etc, ca e proasta cutia. E o cutie foarte fiabila si recomandata pentru trafic intens de oras. Acum sunt CVT si CVT, Dacia poate folosesc un CVT mai vechi, nu stiu, insa ce e pe Toyota e super tehnologie. Prefer oricand un CVT decat mizeria de DCT care se incinge in trafic de oras si mai are si mers cu noduri.

      Comment


      • Doar că ce folosește Dacia vine din Alliance, mai precis de la Jatco via Nissan, și alea nu sunt cele mai ok CVT-uri cel puțin în gama SUV 4x4 / 4x2.

        Toate sunt mizerii când se strică, doar că "mizeria" de JS3 o găsești/repari/faci din piese foarte ușor, iar la CVT vei schimba toată mașina, piese din dezmembrări nu vor fi (cutiile vor fi deja defecte) iar de reparat cu piese noi, dacă le găsești, va fi imposibil (financiar).

        Bun venit în epoca Disposable iPods with wheels... dar hei are CVT
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Cred ca este cea mai proasta cutie CVT din gama "CVT"-ului de la toti producatorii. Vad ca s-a scris deja de Nissan, este urgie la cate probleme s-au raportat, foarte multe in SUA.
          Alta treaba este in schimb cu CVT-ul de la Toyota, dar astia deja au peste 20 de ani experienta in astfel de cutii.
          Last edited by prometheus; 12 April 2023, 22:12.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Originally posted by NeMar View Post
            Vanduta si luata tot Dacia cu cutia CVT, si nu mai sunt probleme. CVT e o cutie buna, ptr traficul de oras in special, si scapati de trepidatii. Ca n-am auzit pe cineva sa se planga de noua CVT de pe Dacia.
            Ai avut curajul sa iei tot Dacie, dupa ce ne-au tepuit si si-au batut si joc de noi?

            Comment


            • Originally posted by Onixer View Post
              Vin cu o completare dupa noua baterie, intr-adevar nu mai trepideaza pentru moment. Este un overall feeling foarte bun in legatura cu masina momentan desi nu stiu cat va dura. Bateria e un Bosch 60A AGM din cate m-am documentat
              Cum mai stai cu trepidatiile? Au reaparut?

              O posibila explicatie:

              Hello,
              the jerking at the first start is very annoying.
              I have a problem with the battery management because the battery is always only half full.
              Idataurl573078.gifcharged the battery (EF) and the cold star trucking was gone. Had been
              on the road for a week and the battery was tested again only half full and the cold star trucking was back.


              Comment


              • Au mai aparut din pacate, la fel ca inainte. Interesanta chestia, dar ma gandesc ca bateria pe jumate n-ar insemna ca nu mai intra start-stop?

                Comment


                • S-a mai discutat, Stop&Start este inhibat de mai multe interconditionari printre care si incarcarea bateriei, daca aceasta este mai mica de 80% atunci S&S este dezactivat din soft.

                  Comment


                  • Si daca s-a mai discutat , inseamna ce ? Nu se mai poate continua , nu mai pot aparea elemente noi ? Cine poate pune stop discutiei ?

                    Comment


                    • Originally posted by Onixer View Post
                      Au mai aparut din pacate, la fel ca inainte. Interesanta chestia, dar ma gandesc ca bateria pe jumate n-ar insemna ca nu mai intra start-stop?
                      Chiar nu stiu ce sa zic...

                      Ar merita incercata o incarcare pe redresor la 100% si testat din nou? Nu cred ca face rau bateriei...

                      Comment


                      • Incarcarea pe redresor nu poate decat sa faca bine bateriei , mai ales daca se face cu un redresor cu unda sinusoidala la 16 V dupa o descarcare partiala pana la cca 11 - 11,5 V . Cred ca merita cumparat un tester de baterii (konwai) de pe Alliexpres cu care poti monitoriza cat de des vrei bateria de pe masina . Eu am comparat rezultatele cu un Fluke si diferentele sunt nesemnificative . SOH -ul trebuie sa fie cat mai mare (peste 90%) SOC-ul aproape de 100% , iar rezistenta interna (care este dinamica) trebuie sa fie sub 6 mOhm ( nu megohmi cum spunea cineva de pe aici ). Si da , actuatoarele consuma cam mult la actionare iar o baterie insuficient incarcata s-ar putea sa nu poata livra decat partial curentul necesar ducand la o ambreiere "tremurata" . Dar , ramane un dar . De ce in timpul mersului , mai ales in coloana , apar vibratiile desi se presupune ca bateria este incarcata ? Oricum verificarea bateriei si incarcarea pe un redresor clasic (pentru cei care au posibilitatea) s-ar putea sa aduca surprize .

                        Comment


                        • O rezistenta de 6 mOhm cred ca este putintel cam mare, apoi pe ex un Sandero Stepway 2017 JS3 cu S&S este interesant daca "SOC-ul aproape de 100% ..." se "mentine" o perioada mai lunga de timp pe masina chiar si pentru o baterie noua sau chiar incarcata (si) pe un redresor clasic, iar despre incarcarea pilotata, gestionaŕea energiei masinii si functionarea actuatoarelor s-au oferit informatii \ exemple si in acest topic.

                          Comment


                          • Rezistenta de 6miliOhmi nu este putintel cam mare , este la limita . Apoi , dupa cum am spus mai sus , rezistenta interna este dinamica , adica variaza in functie de amperajul administrat , capacitatea bateriei (cu cat este mai mare cu atat rezistenta este mai mica ) temperatura lichidului , starea de incarcare , etc . Discutia era daca este indicata incarcarea externa a bateriei . Da este indicata , mai ales daca faci drumuri scurte si dese . Sistemul de management al incarcarii este foarte zgarcit in a pune sub sarcina alternatorul (pentru a reancarca bateria) care consuma energie , implicit carburant si tot implicit polueaza suplimentar . Sper ca informatia sa fie de folos celor in nevoie . Sfatuiesc totusi sa se foloseasca un redresor de calitate care sa nu duca la supraincarcare si nici la incarcare insuficienta . Informatii mult mai multe puteti gasi pe net iar acum , mai complet , puteti apela la ChatGPT , sau Bing AI , iar in curand si la Bard AI. Daca mi se permite o sugestie , v-as sugera sa folositi browserul Edge care are incorporat Bing AI , raspunsurile fiind mult mai complete . Se pare ca Samsung vrea sa renunte la motorul de cautare Google in favoarea Bing , interesant , nu ?

                            Comment


                            • Vad ca esti interesat de : " SOC-ul aproape de 100% ..." se "mentine" o perioada mai lunga de timp pe masina " . Nu , nu se mentine , monitorizat de mine cu acelasi tester . Variaza in functie de temperatura exterioara si de timpul scurs de la ultima oprire .
                              Apoi : "
                              iar despre incarcarea pilotata, gestionaŕea energiei masinii si functionarea actuatoarelor s-au oferit informatii \ exemple si in acest topic." . Exista cineva care s-a suparat ca am oferit spre intarire informatii si catre cei care nu au timp suficient de a sta toata ziua pe forum si a frunzari sute de pagini ? Pentru aceia am oferit informatiile . ​

                              Comment


                              • Se stie asta, "mai ales daca faci drumuri scurte si dese ..." sistemul va aduce bateria oricum intr-o incarcare sub 100% destul de rapid.

                                Pe Sandero Stepway 2017 0.9 TCe JS3 mai sunt (ai) aceste "trepidatii" chiar si cu bateria incarcata pe un redresor de calitate\clasic???
                                Last edited by Gil26; 20 April 2023, 15:34.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google