Duze Stergatoare Nu Mai Arunca Apa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Duze Stergatoare Nu Mai Arunca Apa

    Astazi am dat niste jeturi de apa pe parbriz, am vazut ceva ciudat, arunca multa spuma si putina apa, in fine, am zis cum nu l-am mai folosit de mult poate o fi d'aia.

    Dupa 20 minute, dau iara si surpriza, nu iese nici o picatura. Am verificat sa mai fie lichid, motorul care arunca apa se invartea, tot nu iesea nimic, dar stergatoarele mergeau.

    Am ajuns acasa, ridic capota si misc de furtunasul care duce la duze, probez iara si merge, chiar daca mi se pare ca merge "infundat", adica inainte arunca apa calumea, acum parca arunca mai multa spuma.

    Dupa ce am dat jet, am vazut ca in jurul duzelor era apa, ca si cum ceva infunda duzele, normal ca de la presiune apa trebuia sa iasa pe undeva, eu dand de mai multe ori jeturi.

    La cineva i s-a mai intamplat asa? Nu stiu de la ce poate sa fie, fix dupa ce am miscat putin furtunul iesea apa. Daca avea sa fie vreo gunoaie ceva, zic si eu ca nu ar trebui sa fi iesit nici strop misti cat o-i misca.

  • #2
    Este posibil si sa fie putin infundate gaurile adica nu obturate complet, depinde cat de tare arunca, arunca normal sau mai incet decat de obicei. Ar putea sa fie concentratia de detergent prea mare. depinde ce lichid de spalare ai pus si cat e de vechi. Daca ai zici ca n-ai mai folosit de mult e posibil sa se fi evaporat apa din el si sa fi ramas mai concentrat detergentul. Completeaza cu apa distilata sa se mai dilueze, dupa aia fa o tura cu masina sa se amestece si mai incearca. Desigur ar putea fi si alte cauze.

    Comment


    • #3
      am auzit o varianta sa pui otet cica curata depunerile alea, eu nu am incercat deci nu garantez am auzit la altii, baga un ac si desfunda gaurile si apoi pune ceva otet si stropeste apoi pune lichid normal vezi poate merge

      Comment


      • #4
        Vezi sa nu cumva sa se gatuie furtunul pe undeva pe la capota cand o inchizi.
        In caz ca sunt infundate poti sa le desfaci de pe masina si sa le sufli la presiune de aer ,dar in sens invers ca sa iasa mizeria .
        Am avut si eu o duza infundata cu mizerie cazuta in bidon cand completam cu lichid si am rezolvat cum am zis mai sus.
        Captain of the black pearl

        Comment


        • #5
          Mai degraba ai ramas fara lichid de parbriz, am patit-o de vreo doua ori. Apoi m-am dus si am cumparat lichid, am umplut bidonasul si functioneaza fara probleme.

          Comment


          • #6
            Baga tu acul sa le poti inlocui apoi!Asa zic si eu..ai ramas fara lichid.
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • #7
              Mere si cu acul sa le mai reglezi, cand bat prea jos apoi de la vibratiile capotei. Acu bat prea sus, peste capota, de la ultimul service, am incercat sa le mai reglez, nu vrea de nicio culoare.

              Comment


              • #8
                Si eu am aceeasi problema cu duzele, am incercat sa le reglez, mi-a fost frica sa insist ,sa nu le rup, A reusit sa le regleze cineva ?, la mine bat cam sus si m-a deranjeaza.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • #9
                  Nu se rup, stai linistit, se regleaza stanga-dreapta, dar sus-jos nu prea merge.

                  Comment


                  • #10
                    Dacă nu aveți bușon de umplere cu sită, ca la primele loturi...
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      Cel care a aprobat aşa ceva pentru Logan (buşon de umplere cu sită) a fost dat afară de mult.
                      A fost o scăpare din partea uzinei, până la urmă prompt remediată.

                      Comment


                      • #12
                        Si nu are nimeni de vanzare bușon de umplere cu sita?

                        Comment


                        • #13
                          Ce e greu sa pui o plasa si sa bagi in gaura busonul cu capac? Vreti sa va arat? Doar busonul iese afara.

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • #14
                            Nu am ramas fara lichid, chiar am luminat cu lanterna si era aproape plin, masina o am din mai si nu cred ca se evapora apa asa repede, deci lichidul e din fabrica.

                            Nu cred ca furtunul e gatuit, chiar are "sinele" unde se prinde, deci nu e de la aia, dar acum mi se pare mie ca iese mai multa spuma ca inainte.

                            Am vrut sa le suflu dar am chestia aia neagra sub capota la motor si nu am scos-o niciodata, nu cumva dup-aia sa nu mai intre.

                            Daca mi se mai intampla, o sa completez cu apa distilata, o sa scot furtunasul sa vad daca se intampla ceva sau daca pot sa scot duzele sa le suflu.

                            Oricum daca nu as mai fi avut lichid, nu ar fi iesit pe langa duze.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by alexanfp View Post
                              ... deci lichidul e din fabrica.
                              Cine stie ce detergent de vase au pus aia? Mai bine schimba-l cu apa distilata pentru inceput.
                              Din mai si pana acum e posibil sa se fi evaporat apa in asa fel incat sa ramana detergentul mai concentrat. Sau ai ceva depuneri pe duze.

                              Originally posted by opreamarian85 View Post
                              am auzit o varianta sa pui otet cica curata depunerile alea...
                              E o treaba buna si asta.
                              Last edited by Fanez; 27 September 2015, 20:54. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google