Jante Logan 17 Sau 18

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante Logan 17 Sau 18

    Bună seara
    as vrea sa cer sfatul vostru pentru achiziționarea unui nou set de jante
    vreau sa stiu dacă este posibila montarea de janta pe dimensiunea de 17 sau 18 fără a face nici o modificare la masina sau dacă acestea ar afecta în viitor suspensia sau bucși etc.
    Va multumesc

  • #2
    Pe X52 poți monta legal doar R15(LBK52),R16(Stepway) și R17(Sandero RS), orice altceva va genera probleme inclusiv la kilometraj.

    Neoficial sunt colegi cu R17 iar la nemți sunt câțiva cu R18 și R19.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Probabil te deranjeaza banii si certificatul de inmatriculare pe acolo prin buzunar, asa ca daca tot o sa le dai la organu`, pune de 22" sa stii decit pentru ce ti le ia, amenda e la fel pentru toate dimensiunile neomologate in cartea de identitate.

      Comment


      • #4
        Eu zic sa pui si anvelope pe 17, daca pui doar jante sigur o sa afecteze amortizoarele.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Pe langa ca alte dimensiuni de jante sunt ilegale , iti vei face toata articulatia praf (bascule , pivot , amortizor , rulmenti , planetara etc) la ce drumuri avem noi.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #6
            Doar nu o sa puna jante pe 17 si anvelope pe 15 !
            Eu am mers cu 215/45/17 fara probleme. Combinate cu arcuri sport (Eibach) e chiar ok. M-au oprit de cateva ori, singura mentiune despre jante fiind aceea ca arata ft bine pe masina.
            Montaj fara distantiere sau alte modificari

            Originally posted by prometheus View Post
            Pe langa ca alte dimensiuni de jante sunt ilegale , iti vei face toata articulatia praf (bascule , pivot , amortizor , rulmenti , planetara etc) la ce drumuri avem noi.
            Dupa 2 ani (exceptand iarna) de mers pe drumurile patriei cu 17" nu a cedat nimic. Daca iei toate gropile la rand, e normal sa cedeza ceva
            Last edited by Madutzu25; 28 September 2015, 12:18. Reason: Automerged Doublepost
            My Ride sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by Madutzu25 View Post
              ......
              Eu am mers cu 215/45/17 fara probleme......
              Sa inteleg ca ai renuntat la aceasta combinatie nu ?
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #8
                Nu, am schimbat masina ;) Tot pe 17 merg si acum
                My Ride sigpic

                Comment


                • #9
                  Nu mai incurajati folosirea altor dimensiuni pentru ca nu a facut nimeni un test de dinamica pentru a vedea ce eficienta mai au franele alea minuscule pe disc plin cu o janta pe 17 si latime de 215 mm ...
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • #10
                    Adica discuri ventilate! Vorbim de diesel
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Suprafata de frecare e aceeasi, vorbim de un trafic normal unde cele pine sunt suficiente
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #12
                        Sunt multe de discutat pe tema asta. Mai sunt si alte elemente care contribuie la imbunatatirea franarii: suspensia, dimensiunile si calitatea anvelopelor, etc.
                        Constatari personale: diferenta de franare intre 185 si 215, diferenta de franare intre arcurile stock si eibach (cu aceleasi anvelope); in ambele cazuri schimbarea elementelor stock a inbunatatit performanta la franare, aderenta si stabilitatea. Testate pe o plaja de viteza 40-180 km/h
                        My Ride sigpic

                        Comment


                        • #13
                          ca sa nu mai vorbimb ca in caz de accident, vine organul constatator asigurator istetz, vede ca ai pe masina anvelope ilegale neomologate RAR si declara nula asigurarea. Si sa vezi cum repari tu si masina ta si pe a celuilalt din banii tai ... Mai dai si-ntruna scumpa, caput - restul vietii muncesti ca sa platesti reparatiile.

                          Comment


                          • #14
                            La cat costa niste gume pe 18", dublezi valoarea masinii cand cumperi set vara+set iarna.

                            Comment


                            • #15
                              Sau mergi la rar inante si rezolvi problema
                              Fiecare e liber sa-si monteze ce vrea pe masina, pe raspunderea lui.
                              Eu am dat exemple din experienta personala

                              Originally posted by mr.K View Post
                              La cat costa niste gume pe 18", dublezi valoarea masinii cand cumperi set vara+set iarna.
                              Nici alea pe 17 nu sunt asa ieftine
                              Last edited by Madutzu25; 28 September 2015, 12:50. Reason: Automerged Doublepost
                              My Ride sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google