Accident Sandero 2 Stepway

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Sandero 2 Stepway

    Buna dimineata

    Am avut pe 12 sept un accident. Pe scurt, o duba G4S care iesea din curtea lor nu mi-a acordat prioritate si am intrat in ea din plin. In urma impactului, s-a constatat ca ambele masini au avarii serioase. Asiguratorul lor este Allianz Tiriac si in urma constatarii au acordat dauna totala masinii mele.
    Airbag-urile nu s-au deschis ( impact in coltul drept al masinii ) iar asta e un avantaj. Ideea pe scurt e sa ma ajutati si pe mine cu un nume, nr de telefon adresa a cuiva care stiti ca vinde piese din dezmembrari auto si la un pret bun.
    O sa pun cateva poze.
    Decizia pe care am luat-o e ca voi primi de la asigurator epava + 75% din dauna si o voi repara in regie proprie.
    V-am rugat sa imi dati ceva recomandari ptr ca pana acum am luat legatura cu cineva dar mi se pare un pret prea mare ptr piesele cerute de mine. Va multumesc si va doresc atentie la volan!

  • #2
    Nu faci in reprezentanta ? Nu inteleg, cumperi tu piesele din exterior si te duci cu ele in reprezentanta sau cum ?! Daca e dauna totala, nu-ti da alta ?

    Comment


    • #3
      Nu. Eu primesc 75% din valoarea devizului plus epava. Tocmai asta e, nu se repara in reprezentanta.
      Attached Files

      Comment


      • #4
        Masina aia e reparabila cu mai putin din 75% cat primesti. Chiar in reprezentanta. A iesit mai sifonata duba. LOL. Bv Sandero.

        Comment


        • #5
          Nu cred , reparatia va costa foarte mult , uitati-va la usa din dreapta fata , nu mai "calca" cum trebuie asta inseamna ca sunt sanse foarte mari ca stalpul unde sunt balamalele usii sa fie kaput!! nu degeaba i-a acordat Allianz dauna totala.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #6
            - cat inseamna 75%? la cat au estimat-o? Sunt curios ca deh.. a fost masina noua si e pacat de ea
            - eu cred ca si la reprezentanta mai mult de vreo 3500 de euro nu costa reparatia
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by Archangel80 View Post
              A iesit mai sifonata duba. LOL. Bv Sandero.
              Cred ca duba a mai avut in trecut un incident frontal.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #8
                Te vor costa mult reparatiile la masina pentru ca modelul respectiv nu are vechime mai mare de 1-2 ani si sunt foarte putine sanse sa gasesti la dezmembrari toate piesele de care ai nevoie. Trebuie sa cauti pe net dezmembrari de logan 2, sandero 2 si sa afli daca se potrivesc usa, farul, aripa, capota, ... de la un sandero 2 sau logan 2 pe Stepway-ul tau. Succes cu repararea masinii!

                Comment


                • #9
                  ÃŽnainte să ne dăm cu părerea, ne informăm:

                  Stepway II aka B52 Cross se fabrică din 01/2013.

                  Datorită kitului de Stepway, aripa față, bara față și pragul are decupări specifice ornamentelor.

                  Far, capotă, portieră, oglindă dreapta identice cu cele de B52.

                  Culoarea ne doare, dar sunt destule surse de piese.

                  Strict din poze:
                  bascula dreapta smulsă: cadrul motor, planetara și cutia ok?
                  prag putin atins, ornamentul e bonus
                  stâlp dreapta posibil îndoit la nivelul balamalelor
                  canistra de carbon praf
                  stare motor alternator/compresor ?
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #10
                    - filtru carbon distrus
                    - planetara e sarita din cutie
                    - lonjeronul dr f putin afectat
                    - nu am testat dar f posibil motorul nu e afectat ( merge, nu bate), la cutia de viteze nu stiu dar intra in viteze
                    - amortizorul dreapta e afectat
                    - cam la ce pret estimativ credeti ca as gasi piese in dezmembrari? Multumesc.

                    Comment


                    • #11
                      ca fapt divers iti spun , ca accident in zona aia a masinii am avut si eu,dar mai putin grav.
                      eu am schimbat bara completa ,far,traversa,aliniat capota si aripa,indreptat lonjeron,vopsit bara.totul a fost facut la reprezentanta.pretul a fost de aprox 3000 de lei.
                      piesele au fost luate de pe olx de la distanta.am cautat cam 2 saptamani dar cu putin noroc nu am luat nicio teapa.
                      probabil la tine costu va vi vreo 3000 de euro dar tot iti va ramen bani

                      Comment


                      • #12
                        ndcg
                        ai PM de la mine cu ceva link-uri(dezmembrari sandel 2 stapway )poate te ajuta in procura ceva piese.In primul link este unul chiar la culoare,vad ca parte dreapta este ok
                        Bafta ! !
                        Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                        Comment


                        • #13
                          O repara si o vinde ca ''noua'' )

                          Comment


                          • #14
                            Pai nu așa trebuie
                            In reprezentanta te rupe stai liniștit
                            Pentru o bara fata ,proiector , suport proiector , apărătoare roata si manopera cu vopsitorie 3200 RON


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              uau in ce hal e duba ,aia chiar e varza ..a ta se face

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google