Pareri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri Logan 2

    Buna seara si Craciun fericit tuturor.

    As vrea sa cer o parere posesorilor de Logan 2. Eu as fi interesat de un Logan 1.2 Ambiance + aer conditionat. Ce parere aveti despre aceasta masina?

    Ar trebui sa precizez ca doresc sa folosesc aceasta masina in special pentru mersul urban si 2 3 iesiri mai lungi pe an (400-900 km). Viteze dorite in afara pana in 130.

    1. Ar fi potrivita aceasta masina pentru scopul meu?
    2. Sa ma astept la o insonorizare buna (decenta) la acea viteza?
    3. Ar fi o masina fiabila?

  • #2
    parerea mea e ca masina e potrivita pentru scopul tau. nu e foarte mare deci nu necesita foarte mult spatiu la parcare. in acelasi timp interiorul este bine "portionat" atat pentru ocupantii din fata, dar si pentru cei din spate. plus ca portbagajul este generos.
    insonorizarea si tinuta la drum sunt net superioare fata de modelele anterioare.
    da, eu cred ca este o masina fiabila. se intretine usor, nu e foarte pretentioasa si e potrivita pentru drumurile noastre valurite.
    sper ca ti-am fost de folos, rezumandu-ma strict la ce ai spus tu ca vrei de la masina. nu am intrat in polemici de genul "cu banii astia mai bine iti iei..." sau "mai bine mai pui ceva si-ti iei ..." pentru ca le consider inadecvate, mai ales ca ai ales modelul si dotarile, inclusiv motorizarea.
    bafta in alegerea ta!
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • #3
      Parerea mea este sa alegi un 0.9
      Si pentru oras si pentru drumuri in afara acestuia
      Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
      sigpic

      Comment


      • #4
        In opinia mea nu mi se pare deloc rentabil sa te gandesti la versiunea Ambiance+AC in cazul tau ci m-as uita mai degraba la urmatoare versiune adica Laureat. Este intradevar o mica diferenta de bani, dar care merita, pt ca obtii multe alte dotari(calculator bord, geamuri electrice fata, nu mai imi aduc aminte si altele).

        Cat despre masina, eu am cuvinte numai de lauda, masina este net superioara fata de prima generatie ca si comfort, insonorizare, dotari, aspect. Motorasul de 1.2 este intradevar cam micut pt caroseria de pe logan, dar pt mers in oras este mai mult decat util, deoarece consumul este unul decent. Pt mersul mai sprinten se recomanda 0.9 tce sau 1.5 dci.

        Cam asta as avea eu de zis, succes in ceea ce vei alege si sa nimeresti o masina buna.

        Comment


        • #5
          Eu as alege 0.9TCe, asta daca bugetul iti permite. E putin mai sprinten si are un consum decent. Fa un drive test cu 0.9-le si te vei convinge

          Comment


          • #6
            Pentru 2-3 iesiri si restul in oras recomand motorul de 1.2 pt fiabilitate (dovedita de celelate versiuni Logan) si dotarea sa fie Laureat (raport pret/confort). Un test drive cu mot de 1.2 este lamuritoare, conduci mosnegeste, fara pretentii de sportivitate, depasiri, transport greutate mare, gen remorca.
            Last edited by Oti; 26 December 2015, 12:27.
            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

            Comment


            • #7
              Da, motorul D4F 1.2 16v in cei 15 ani de existenta ( incepind din 2000 incoace ) s-a dovedit un adevarat invigator, daca ai grija la ulei si curea, e nemuritor.
              Daca te multumesti cu performatele modeste, altfel te tine ca-l lasi mostenire la nepoti !

              Comment


              • #8
                Asa e... sa citesti postarile de la probleme....sa nu suferi o criza de neinformare.
                Daca esti tipul care poate desface cu surubelnita un clips, surub, faci curatenie cu manuta ta, poti schimba singur becul DRL, Far, esti de-al nostru. Altfel o sa fi un dezamagit.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • #9
                  Nu recomand Logan 2
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Pai vino cu o recomandare

                    Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Mașină + costuri ulterioare cu întreținerea = TCe

                      La E6 TCe și dCi au S&S (Stop&Start)
                      Attached Files
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #12
                        ...si orice ai lua , ia cu vopsea metalizata !

                        Comment


                        • #13
                          Tu esti cel care decizi ce si cat iti permiti. Eu pot spune ca este o masina acceptabila pentru cele enumerate mai sus. Imprumuta de la o cunostinta si vezi daca se pliaza pe nevoile tale. Categoric Dacia a crescut continuu de la Supernova la Logan 2. Daca poti mergi pe versiunea Laureate. Si un ,,Craciun fercit,, tuturor care citesc acest post


                          Sent from my iPhone using Tapatalk

                          Comment


                          • #14
                            Era o diferenta de 200 EUR intre Ambiance+AC si un Laureate acum 1 an când mi-am luat eu masina. Acum cat mai este diferenta ? Ma gândesc ca este mult mai mare din moment ce oamenii se gândesc la astfel de combinatii ...
                            Un Craciun frumos si linistit tuturor !

                            Comment


                            • #15
                              Discutabil, una din cele mai utile dotări opționale bancheta cu spătar fracționabil, era standard la Laureate, apoi 100euro iar acum e disponibilă și la Ambiance cu 100euro și din nou standard la Laureate.

                              Ambiance 1,2 + AC = 8780e
                              Laureate 1,2 = 9100e

                              Ambiance TCe + AC = 9880e
                              Laureate Tce = 10200e
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google