Sfat Achizitionare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    CRS.Sandel, ia mai citeste odata si vezi ce s-a scris.

    Hai sa te lamuresc, Prestige este singurul model de Logan pentru care care fabricantul a omologat jante de 16" dar nu cu anvelope 205/55 R16 ci 195/55 R16.
    In civ nu apare niciodata strict dimensiunea jantei ci dimensiunea anvelopei pentru ca, pe aceeasi janta se pot monta anvelope cu latimi diferite iar comportamentul masinii nu mai este acelasi cu cel din teste.

    PS
    Nu am vazut postul lui torquemada.
    Last edited by Cromatic; 29 March 2016, 22:13.

    Comment


    • #17
      Jantele de Prestige iti plac pana trebuie sa consulti costurile pentru un set de iarna. Atunci te linistesti si te consolezi cu cele pe 15.
      Ca o comparatie: set jante 15'+michelin alpin a4=1583 RON+ capace de Laureate(groomy) SH inca 100 = 1683 RON
      Set jante pe 16' in 4 prezoane nu prea gasesti, deci trebuie sa te rezumi la cele de origine (270 ron/buc). Cauciucurile rasarite ca michelin, conti, goodyear, etc. costa cam 500 ron /buc=> peste 3000 RON de plata
      In rest nu am nimic de reprosat masinii, motorul trage decent in marea majoritate a cazurilor si satisfacator pana in viteze de 110 cu AC si 4 persoane. Am urcat cu 5 persoane+bagaje la Cota 1400 si Trei Brazi. Nu am luat-o la vale cum zic unii pe aici pe forum si am avut suficienta frana de motor pentru coborare.
      Legat de nivelul de echipare, cea mai buna varianta e Laureate. Daca permite bugetul si Prestige e o alegere buna.

      Comment


      • #18
        Multi sunt contra motorizarii 1.2.......eu consider ca isi face treaba.....+ ca daca o folosesti preponderent urban, recomand benzina nu diesel.....

        Comment


        • #19
          Motorul de 1.2 pentru oras este cat se poate de decent, ofera reprize bunicele pana la 60-70 de km la ora gratie cutiei de viteze destul de scurta. Consumul in oras este cat se poate de decent 8-8.5 9-9.5 la mers mai sportiv. Problema este ca Loganul fiind totusi o masina de familie, vei dori sa iesi cu ea si pe drumurile patriei, iar acolo este jale, cand vrei sa depasesti un tir sau o alta masina.. acest motor de 1.2 isi arata limitele si te va face de multe ori sa renunti la depasire pentru ca efectiv nu o poti face. Vorbim aici de cazul in care vii in spatele tirului spre exemplu si trebuie sa reduci viteza.. apoi sa demarezi iar pt a depasi. Pe autostrada atunci cand rulezi cu 110-120.. povestea sta un pic altfel, daca te vei angaja in depasire vei avea ceva resurse sa te duci spre 130-140 pt a face depasire, pt ca la 110-120 esti undeva in jur de 3500-4000 de ture, acolo unde motorul dezvolta ceva cuplu.
          Last edited by plasStik3; 30 March 2016, 07:44.

          Comment


          • #20
            Originally posted by Crs. Sandel View Post
            Nu induceti lumea in eroare. Prestige vine din fabrica cu jante pe 16. Dovada mai jos.
            Eu faceam referire la Laureate si la comentariul de mai sus legat de abtibild...
            Imi fac si eu un abtibild si imi pun jante pe 17"

            Puneti-va anvelope cu alte dimensiuni, ca sigur va indica TdB consumul corect. Poate va mai luati si o amenda intre 400 - 500 lei. Si nu in ultimul rand, in cazul in care sunteti implicat intr-un accident, fie ca sunteti sau nu vinovat, sa vada unul din asiguratori ca le aveti pe cele "omologate". Ce mare diferenta e intre 195/55 si 205/55 ?! Tot pe 16" sunt...

            Comment


            • #21
              Si eu astept sa imi iau noul Logan si din ce am studiat nu merita varianta Ambiance daca vrei si AC ca adaugand optiunea, diferenta pana la Laureate e infima si macar ai toata masina vopsita (manere, oglinzi) si proiectoare. Eu o sa merg pe varianta 1.5dCI din motive personale

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google