Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da... Pai la 2.5 To cat are Logan-ul, nici cu un 5.7 V8 nu cred ca facea fata. Poate doar motorul de pe Dodge Challenger SRT8, 6.1 Hemi V8 sa faca fata, desi nu cred ca ar fi fost suficient pentru unii...
    Last edited by vitriol; 22 November 2016, 14:36.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • pe sander mai merge, daca are numai 969kg e relativ usurel

      dar pe mcv care e o masina mai grea si cu care se presupune ca mai si cari ceva qpersoane sau bagaje, ca doar de asta ti-ai luat break, nu ca sa mergi singur in el... in cazu asta chiar am reticente serioase in privinta posibilitatilor de deplasare in siguranta pe drumurile extraurbane

      masina aia va avea peste 1.3-1.4 tone un pic incarcata. 97 de nm la aproape 1.5 tone?!


      lasa ca escaladu lui trump pe care il pregatesc acu cu blindaje, va cantari 8 tone la gol, si va fi echipata cu cel mai potent motor, v8, 6.xL, 600 de cai daca faci raportu greutate-putere nu e cine stie ce
      Last edited by cristi....; 22 November 2016, 14:26.

      Comment


      • vitriol sau pune sigla de BMW/VW/Burgundi...si atunci poate pleca de pe loc

        cristi...da ai dreptate...cu motorul de 1 l nu mai functioneaza franele...dar daca pui motor mai mare...automat este mai destept soferul..si se prinde mai usor daca se poate baga in depasire...sau mai astepata 30 secunde. Pe acelasi principiu iti cumperi un hummer

        Comment


        • Pe Sandero nu cred sa fie o problema motorul de 1.0 SCE ca este un hatch, cantareste relativ putin , daca proprietarul va fi unul care va circula doar el cu masina fara bagaje hai eventual 2 persoane si o sacosa e ok se va misca decent.

          Pe Logan cred ca este cam la limita decentei , cu o singura persoana in masina si un bagajel sumar poate se va misca cat de cat ok, in schimb deja pe mcv unde din start este mai greu decat celelalte doua , Logan si Sandero ,in opinia mea nu puneam acest motor 1.0 sce pentru mcv decat de la 0.9 TCE la 1.5 dci 90CP.

          Eu as fi pus acest motor doar pe varianta fara extra optiuni pe Logan si Sandero , daca vrei AC doar cu 0.9 tce sau 1.5 dci , imi inchpui cum se misca acel motoras aspirat si cu AC functional!!
          Last edited by prometheus; 22 November 2016, 14:35.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • 1.2-ul are cuplu maxim la 4250rpm, iar 1.0sce la 3500.Nu ar trebui sa fie ceva mai fasnet 1.0-ul la ture mai mici?La cuplu e diferenta de ~10%.
            Last edited by IancuMIC; 22 November 2016, 19:26. Reason: off topic

            Comment


            • Sandero are 1072 kg varianta Laureatte in varianta cu motor 1.2; sa presupunem ca actualul motorici 1.0 SCe o sa aiba 1050 kg, mai pui soferul, rezervorul plin si ceva bagaje o sa atingi 1,2 tone lejer.

              Comment


              • Sa vorbim despre L2 Față Ridicată (facelift, cum ar veni).
                Last edited by IancuMIC; 22 November 2016, 19:30.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Ma amuzati unii asa tare.

                  Pana nu demult toti injurati pe aici ca aveti o masina facuta cu dosul... ca numai voi aveti claxon pe maneta, iar acuma cand il pune pe volan, cica nu e bun, ca poti provoca accidente sau sa claxonezi involuntar Nici voi nu stiti ce vreti, unii nu ati merita nici un logan chel la cate figuri faceti pe aici.

                  Treaba cu rugina e adevarata, din al 2-lea an a dat rugina si in aripile mele.

                  Motorul 1.0sce o sa fie o panarama de motor. Daca 1.2 si 1.4mpi se misca greoi si simti fiecare kg in plus pe masina, ce mai putem zice de un motor si mai mic si cu vreo 10nm in minus ? Daca bine imi amintesc, 1.4mpi nu s-a pus pe logan mcv din cauza ca era prea slab. Pe mcv 2 nu stiu daca a fost si 1.2 benzina. Iar acuma pe mcv au pus 1.0sce. Ganditi-va ca cine ia un mcv, o sa aibe cel putin de cateva ori masina plina cu pasageri si portbagajul plin cu bagaje. Daca mai da drumul la aerul conditionat, fac pariu ca nu mai poate depasi nici macar un tir, iar consumul o sa creasca simtitor.
                  De altfel la drive test, aceasta motorizare merge foarte turata, la fel ca 1.2 sau chiar mai bine.

                  Are viteza maxima de 151km/h pe ambele modele din cate vad. 1.2-ul are 160km/h pe ph2 si deja de la 140km/h nu mai e in elementul lui, nici macar la 120km/h. Va dati seama ca 1.0sce la 140km/h o sa faca urat de tot, iar pe la 150km/h viteza maxima mai ca o sa crape.
                  Incet incet revenim la vechea dacie 1310 care mergea cu 140km/h
                  Nu-i vorba de viteze maxime, ci de viteza de deplasare, sa mearga relaxat la 120-130km/h pe autostrada, sau un 100km/h extraurban.

                  Oare are si injectie directa ?
                  EU unul nu as lua 1.0sce nici gratis.

                  Comment


                  • Cui nu-i convine 1.0 sce, sa isi ia 0.9. Cui i se pare mare pretul pentru acesta si vrea masina pe benzina noua, se reorienteaza catre o alta marca.

                    Comment


                    • E strigator la cer sa pui in 2016 o panarama de motor de 1 litru aspirat si cuplu de 90nm, la fel cum e pe fabia, polo si ibiza.
                      Daca puneau 1.6 de pe noul megane care avea un consum pe sandero cu cel mult 0.5% mai mare insa era muuult mai vioi si il dadeau la pret de 0.9tce ce se intampla ?
                      Numai un pic daca alerg 1.2-ul si schimb la 4500-5000rpm timp de vreo 5 minute, pe cand ajung acasa miroase dupa masina de zici ca e fosa septica, un fel de miros de ars si de apa statuta.
                      1.0 sa ramana pe twingo care e destinat traficului urban si gata.


                      Astept primul kamikaze cu 1.0sce, care a avut inainte un logan dci sau 1.6mpi/16v sa ne impartaseasca si noua impresii despre noua bestie.

                      Comment


                      • Pai la 1.0 sce fac economie de metal, lipsind al 4-lea cilindru.

                        Comment


                        • Tocmai am sters 22 de posturi care nu aveau nici cea mai mica legatura cu subiectul; asta dupa ce doi moderatori v-au recomandat sa reveniti la subiect.
                          ...
                          Continuati in acelasi fel si vom ramane tot mai putini pacilea.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • IancuMIC
                            Adicătelea, cu alte cuvinte, a dispărut rugina de pe noul facelift?
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • A ramas luftul.
                              Si asta e o traditie Dacia.
                              Last edited by mr.K; 22 November 2016, 20:31.

                              Comment


                              • Ca să fiu „on-topic”, luftul de pe MODELUL FACELIFT 2016 prezentat în poză va dispărea doar cu ajutorul domnului fotoșop.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google