Facelift Logan 2 /2016

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.2 16v consuma la fel ca 1.6 8v in oras? E cu vreo 2L cel putin sub.

    Iti spun ca am testat eu vreo 2 luni un 1.2 16v si te asigur ca era consumul mult mai mic. De 0.9 nu stiu ca nu am experimentat asa mult sa spun cu siguranta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • 120km/h (cu cc setat la viteza aia) cu birjarit prin oras (Arad). Consum mediu: 5.8. Consumul instantaneu este irelevant( depinde de inclinarea drumului/etc). Consumul mixt.

      Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        dacă meri pe autostrada cu 130 km/h consuma cat 1,6 8v și peste 1,6 16v.
        1.6 16v consuma sub 6 la 130? Really?!
        P.S. Totusi despre care 1.6 16v vorbim? Ala vechi de pe Logan sau asta nou de pe Lodgy/Dokker/Duster?
        Last edited by DannyMC; 17 April 2017, 12:08.

        Comment


        • Originally posted by ManGreek View Post
          N-am zis ca nu e diferenta, insa dupa ce conduci sau mergi pasager cu "o straina" o sa vezi ca diferentele sunt evidente.
          E o masina corecta. atat.
          Să înțeleg că-i o mare rușine să ai o mașină corectă? De fapt da, că-s pline șoselele patriei de „luișihemiltăni”...
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Si cimitirele (vezi crucile de pe margine)

            Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

            Comment


            • Despre ambele 1,6 16v. Asta nou, chiar consuma decent, cel de pe dokker consuma mai puțin la drum intins fata de 1.6 8v. Sa vedem ce poate și bestia de motor de 1,0 la drum intins.

              Comment


              • Dar pe 0.9 l-ai condus la drum intins?
                Last edited by DannyMC; 17 April 2017, 15:50.

                Comment


                • Originally posted by Cherubino View Post
                  Să înțeleg că-i o mare rușine să ai o mașină corectă? De fapt da, că-s pline șoselele patriei de „luișihemiltăni”...
                  Piloti sunt in orice masina... si in logan si in bmw... am vazut destui raceri.

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Si cimitirele (vezi crucile de pe margine)

                    Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
                    lasa prietene ca defapt ai sanse mai mari sa mori sau sa ramai neom intr-un logan (2 daca va coafeaza) decat intr-un automobil de 20 de ani , dar mult mai bine construit.
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Originally posted by aris86 View Post
                      Care consum, ca în oras 1,2 consum la fel de mult ca 1,6 și afara e o mica diferenta, dacă te dai la ea consuma la fel. Asa și la 0,9 TCe, cat meri regulamentar cu ea (maxim 90-100 km/h) consuma puțin, dacă meri pe autostrada cu 130 km/h consuma cat 1,6 8v și peste 1,6 16v.
                      1) 1.6 16V consuma mai putin comparativ cu 1.6 8V

                      2) 0.9 TCe consuma mai putin comparativ cu 1.6 16V, indiferent de viteza, chiar si la 150 km/h

                      La consum mediu (60% extraurban, 40% urban), TCe consuma cam 1.5 l / 100 km in minus fata de 1.6 16V. In oras, diferenta este de peste 2l.

                      Am un Laureat 0.9 TCe 2016 (E6) si un Prestige 1.6 16V (2008 - E4), TCe are 13000+ km, 16V are 150 000, am suficiente date cat sa concluzionez ce am spus mai sus. La TCe NU folosesc niciodata Stop&Start (si la nicio alta masina cu care mai merg de altfel), valabil si pentru modul ECO pentru consum redus. In 13500 km nu stiu daca am folosit ECO adunat cateva sute de km.
                      Last edited by LifeDrainerRO; 17 April 2017, 21:23.
                      sigpic

                      Comment


                      • E logic, ca are consum mai mic, e un motor cu 3 cilindrii, are turbo, nu tragi asa tare de el si din cate stiu nu merge asa turat la drum lung.
                        E o alegere buna, pe viitor 0.9-le imi cam face cu ochiul. Insa de cateva zile a mai venit o amanta si sincer nu as face schimb cu logan full nou.

                        Comment


                        • Costi-bc n-as paria pe asta. O masina peste 10 ani, indiferent cat este de bine construita...deja devine obosita (metalul, imbinari etc)...intr-un cuvant o coaja.
                          Ma uit doar pe site-urile de stiri...si o coaja de 10-15 ani vs un logan nou...clar logan nou. Incearca sa te documentezi putin...o sa ramai socat.

                          Comment


                          • Dacă o sa comparam 1,6 16v E6 cu 0,9 TCe E6 o sa obținem valori apropiate la consum. Cu dokker, mai greu decât loganul și mai înalt am obținut 6,3 l/100 km consum mixt pe 5000 km, in condițiile în care l-am băgat prin toate hartoapele și cu greutate în el.

                            Comment


                            • Originally posted by bolovan View Post
                              Costi-bc n-as paria pe asta. O masina peste 10 ani, indiferent cat este de bine construita...deja devine obosita (metalul, imbinari etc)...intr-un cuvant o coaja.
                              Ma uit doar pe site-urile de stiri...si o coaja de 10-15 ani vs un logan nou...clar logan nou. Incearca sa te documentezi putin...o sa ramai socat.
                              "Noua" mea coaja e din 2007... e obosita

                              Comment


                              • aris86 tu te-ai uitat pe topicurile de consum 0.9 si 1.6 16V? Din cate am vazut, diferenta este intre 1 si 2L exterior si 2-3L urban. Evident, in favoarea 0.9

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google