Renault Cheama In Service DACIA Logan II & Sandero II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apropo de discutia de mai sus, 1.5 dci are adblue?
    N-are.

    Asa e, sa lasam angajatii de serviciu sa fie utili.
    Iar restul, sa facem cruci si sa dam acatiste ca Dacia a reusit sa recheme niste masini.
    Pentru aripuile spate ce rugineau, n-a mai reusit sa recheme Duster-ele. Poate le iese acum, cu volanul.

    Comment


    • Sigur ca trebuie sa-i criticam pe cei de la Dacia, ca si pe toti ceilalti, de cate ori o dau in bara.Trebuie totusi sa apreciem ca macar din acest punct de vedere, al recunoasterii unor greseli, cauta si ei sa fie in randul lumii.
      Last edited by gabrieln1960; 13 July 2017, 09:04.

      Comment


      • Cand voi avea Murcielago, te asigur eu ca o sa-i critic pe cei de la Lambo.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          ...
          Pentru aripuile spate ce rugineau, n-a mai reusit sa recheme...
          Fata de rechemarile aratate de @gabrieIn1960, ruginirea unei aripi nu-ti pune viata in pericol.

          Comment


          • Nu inteleg de ce nu ai voie sa comentezi nimic rau despre Dacia, fara sa sara 2-3 persoane de serviciu.
            Nu despre asta e vorba; sarcasmul si ironia trebuie pe cat posibil evitate tocmai pentru ca declanseaza scandal.
            Nu nteleg cum putem fi noi utili intr-o problema pe care o poate remedia doar Dacia.
            Atunci sa-i lasam pe aia care stiu mai multe despre scopul acestei rechemari, eventual pe aceia care fost cu masinile in service sa ne spuna exact cum stau lucrurile; mistocareala si ironia, nu sunt de mare utiliate aici.
            Am primit prin posta o chemare optionala in service sa modifice masina din Euro 6 in Euro 6b (DCi). Stie cineva mai bine informat mai multe? Sau cineva care a fost?
            Prin urmare ...
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Cand voi avea Murcielago, te asigur eu ca o sa-i critic pe cei de la Lambo.
              Cu tot respectul, crezi ca pe mine ma intereseaza ca o sa-i critici atunci cand o sa ai asemenea masina? Nu, nu ma intereseaza, asa cum nu ma intereseaza nici daca-i critici si pe cei de la Dacia, atunci cand o merita. Si o merita cam prea des, recunosc asta.

              Totusi, daca Murcielago o sa-l critici atunci doar cand o sa-l ai, de ce nu critici si Dusterul atunci cand o sa-l ai? De ce nu critici Easy-R atunci cand o sa-l ai? De ce nu critici 0,9 TCe atunci cand o sa-l ai? Adica pentru "unii muma, pentru altii ciuma"?
              Aceste intrebari sunt doar retorice, nimic mai mult. Dupa parerea mea, un om trebuie sa fie corect in primul rand fata de el insusi si daca considera in sinea lui ca are niste principii generale dupa care se ghideaza, atunci ar trebui sa le aplice in orice situatie, fie ca-i place, fie ca nu-i place. Atat si nimic mai mult.

              Comment


              • Eu cred ca unii au trait prea mult in comunism, de aia sunt invatati sa inghita orice.
                Inainte erau bucurosi daca la Dacia cumparata pe bani grei, dupa ani de asteptare, se inchideau portierele.

                mistocareala si ironia, nu sunt de mare utiliate aici.
                Avocateala asta de 2 bani in favoarea Dacia, fara niciun suport real in afara de simpatia nejustificata pentru marca, din partea unora, e de utilitate?
                Asta de ce naiba nu e taxata?
                Last edited by mr.K; 13 July 2017, 10:13.

                Comment


                • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                  Rechemarile in service pentru remedii de ordin mecanic sau electric sunt intalnite la toti constructorii de automobile fie ca acestia produc masini de 6.000 euro (vezi probleme Dacia Logan cu rugina) sau masini de peste 300.000 euro.
                  Mitul conform caruia anumite marci nu fac greseli este complet eronat.
                  .................................................. .................
                  Nu uitati ca parca in acest an, Dacia si Clio a mai avut o rechemare parca pentru etriere posibil defecte.

                  E rau ca sunt rechemate masinile in service? Eu cred ca nu, ba dimpotriva este un semn de normalitate si responsabilitate.
                  Sunt de acord. Daca nu exista o lege, daca nu eram stat UE. Daca nu era concurenta fabricantilor care au fost sanctionati cu falsificarea datelor despre poluare (vezi E6 la E6b in legatura cu rechemarea), noi stateam in ignoranta noastra, cu ochii in "soare", asteptand vremurile bune. Este un semn de intrebare in ceea ce priveste calitatea. Impun preturi mici producatorilor de echipamente, acestia la randul lor cauta "materia prima cea mai ieftina" si asa iese un mare fâs. Vor sa aiba castiguri maxime, sa exporte intreg profitul fara sa lase nimic in tara, la cat de scumpe sunt piesele si la ce pret "le aduc de aiurea" normal ca iese totul "fake". Prefera se te plimbe cu rechemari cat esti in garantie pe urma la revedere.
                  „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    ...
                    Inainte erau bucurosi daca la Dacia cumparata pe bani grei, dupa ani de asteptare...
                    Si acum se cumpara Dacia pe bani grei dupa ani de asteptare sau platindu-se cativa ani pentru ea. Singura diferenta ca Dacia actuala este Renault. Dacia e doar numele in rest e 100% Renault. Mai intreb o data: Cum ar fi fost ca fabrica sa se fi numit doar Renault?

                    Comment


                    • @mr.K
                      Ce legatura are comunismul cu discutia de aici? Am intalnit multi oameni care, in lipsa unei argumentatii coerente, atunci cand nu mai aveau ce spune, o aruncau imediat cu comunismul si cu povesti de cand era lupu' catel. Sigur ca atunci dupa ce asteptai 7 ani sa ridici o masina platita chiar integral, o luai chiar daca era ruginita de noua. Si crede-ma, chiar erau, cel putin masinile fabricate iarna. Timpurile alea au trecut si gata.
                      Eu nu sunt avocat Dacia, ba chiar am spus-o, nu stiu daca aici sau pe celalalt forum, ca daca aveam un buget mai mare as fi exclus-o din start. Cum nu doresc sa ma impovarez cu datorii la banca pentru o masina, am ales ceea ce mi s-a parut mie a fi cea mai buna alternativa la acel moment in suma diponibila. Viitorul va decide daca afacerea a fost proasta sau nu. Dar nu asta este subiectul discutat si ar fi mai bine sa nu intru in divagatii inutile.
                      Cu sinceritate o spun, dumneata pari a fi un om inteligent care pare a sti cum sa invarta cuvintele. De asemenea vad ca folosesti cu indemanare tehnica "omului de paie" in discutiile de pe acest forum. Sa fie clar, nu este o jignire sau o expresie peiorativa.

                      In alta ordine de idei, daca cetateanul X vine si spune din start "Domnule, din motive care ma privesc direct si personal eu am de platit o polita firmei Y si in tot ceea ce voi face de acum incolo voi cauta sa ma achit de datorie prin toate mijlocele posibile" are, din punctul meu de vedere, tot respectul pentru ca este onest. In aceasta situatie stiu cu cine stau de vorba si daca nu reusesc sa-l conving in mod argumentat sa-si schimbe parerea sau sa fie obiectiv in aprecieri, imi scot palaria in fata lui, il salut si inchei definitiv orice discutie in contradictoriu.
                      Asa voi proceda si in aceasta situatie, adresand in plus scuzele mele celorlalti forumisti pentru acest off topic prelungit.
                      Last edited by gabrieln1960; 13 July 2017, 10:45.

                      Comment


                      • Nu te îmbăta cu apă rece, francezu' nu-i prost să-ți vândă un renault deghizat in dacia la pret cu 30-40% mai mic, dar la aceeasi calitate.

                        Dacia nu e chiar renault ...
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Nu. Francezul e in stare sa vanda un Renault Nedeghizat pe 28.000 de euro, cu aripa farul si capota montate de bagi degetul si cu un plafon care s-a indoit instant cand a cazut o nuca din pom pe el -facut la turci.

                          Pe de alta parte sa faci un motor Diesel prietenos cu mediul, si la un pret care sa nu fie prohibitiv este imposibil din punct de vedere tehnic, de accea toti au recurs la smecherii, si cand zic toti, inseamna toti.

                          Sa trecem la subiect:
                          Sincer nu stiu care va fi durabilitatea in timp a NOxTrap-ului pe E6 la Dci, nu as vrea sa stiu ce temperatura va fi in el cand se regenereaza DPF-ul. probabil fix limita de 160.000km din standard dar, este doar o presupunere.

                          Comment


                          • Pe mine m-au programat marti pentru aceasta resoftare care sa micoreze emisia de oxizi de azot. Am primit un plic de la ei.
                            Spun ca dureaza jumatate de zi, dar in pliantul respectiv mentioneaza de 30 de minute.
                            Au spus ca fac o resoftare integrala a masinii.



                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            Last edited by IancuMIC; 13 July 2017, 12:53. Reason: corectare

                            Comment


                            • Citisem, parca anul trecut, o stire prin care cei de la reno vor chema in service unele modele diesel, care chipurile, depasesc nivelul admis de NOX; despre asta sa fie vorba, tocmai acum?

                              In ce service ai aceasta programare?

                              LE.
                              In urma discutiei purtate telefonic, cu seful de la APAN Cosbuc, mi-a relatat ca DA, este reala informatia despre rechemare.
                              Vor fi rechemate doar unele loturi si se va face un up-date de soft, pentru reducerea emisiilor. Prezenta in service se va face pe baza de programare.
                              Cei care nu primesc "scrisorica", evident nu se pot programa.
                              La intrebarea mea: se va misca mai greoi dCi ul dupa acest up-date, mi-a raspuns; nu, nu cred.

                              Sa vedem si impresia posesorilor, dupa "vizita" in service.
                              Last edited by IancuMIC; 13 July 2017, 12:50.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Apan Galati ( pe Cosbuc ).
                                Acolo imi fac si reviziile.
                                Nu tiu de ce dispar litere când scriu.


                                Sent from my iPhone using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google