Problema Motor 0.9 TCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adică cei de la Renault sunt prosti?

    Nu prea as zice asa ceva despre producator.. M

    Comment


    • În reprezentante oricum îți pune 5w30 dacia oil sau 10w40 elf ca să se încadreze pe același preț.

      Comment


      • La fostul sandero euro 5 1.2 mpi am bagat Elf 5w30.M-au intrebat ce doresc..Dacia Oil sau Elf.
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • Pai da, torque a postat o fisa de intretinere in care era si w40 si w30 (el are 0.9 E5).
          Se pare ca la E6 nu mai sunt variante. La urma urmei fiecare pune ce vrea in motorul lui. Eu merg pe mana producatorului pentru ca el sigur stie mai bine. In caz contrar as putea sa pun si ulei de bucatarie ca...tot ulei e.

          Comment


          • Erata..motorul era 0.9 E5..
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • Schimbarea xW40 la E6 fata de xW30 la E5 sa aiba legatura cu uzura lanturilor de distributie?
              Ca nu se incadreaza in norma de poluare din uleiul folosit.

              Comment


              • Foaia de intretinere si garantii la motor 1.2 din 2016.

                Motorul este Euro 6.
                Attached Files
                Last edited by 77sky; 30 March 2018, 22:17. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Eu cred ca e clara treaba
                  10w pentru vara si 5w pentru iarna
                  Eu dupa 200.000 am ramas pe 10w
                  sigpic

                  Comment


                  • Si sa va spun si cum s-a terminat "distractia" cu nesimtitii de la Dacia. Nu au vrut initial sa auda de schimbarea uleiului si filtrului pe garantie desi le-am spus ca au cateva variante:
                    - schimbarea uleiului si filtrului pe garantie
                    - trimiterea unui raspuns scris cu privire la situatia in care ma aflam si ca ei imi garanteaza ca este in regula sa circul asa
                    Nu au vrut sa faca niciunul dintre lucrurile de mai sus. Le-am spus ca daca nu vor sa ne intelegem amiabil, depun o sesizare la ANPC. Operatoarea a inceput aproape sa se ratoiasca la mine, mi-a explicat ca ea nu are competentie tehnice ci doar de comunicare (ma indoiesc ca le avea si pe astea) si ca aceasta este pozitia lor (fara raspuns scris si fara schimb pe garantie).
                    Am facut reclamatie la ANPC.
                    Saptamana trecuta m-a sunat cu o voce mieroasa sa imi spuna ca vro sa merg marti la ora 11 ins ervice ptr schimbul de ulei deoarece si-au reconsiderat pozitia (pe dracu, ii contactase ANPC). Nu am avut optiunea de a schimba ora/ziua deoarece mi s-a spus ca vine cineva de la Pitesti.
                    Am fost in service si s-a facut schimbul. Au lasat sa se scurga tot veo 20 minute, au cmpletat, iar au masurat....in fine. Omul de la Pitesti era ok. Ce mi-a spsu este ca cel mai probabil a venit cu mai mult ulei din fabrica (pai bine ca nu a venit cu mai putin sau fara).
                    Oricum, de cand am fost la ei si mi-au extras ulei, nu a mai crescut. Acum o las asa pana la revizia de peste 3 luni...si schimb iar uleiul atunci.

                    Asadar, cand luati masina noua, verificati nivelul uleiului. Cred ca la livrare nu au verificat. Oricum, atunci era nebunia cu rabla si cred ca numai de-asta nu le-a mai ars.

                    Comment


                    • Ce ulei au pus? Chiar sunt curios.

                      Comment


                      • Ai vrut sa puna w30 (asta zicea mecanicul) insa le-am fluturat foaia de intretinere și a venit cu 10w40 dacia oil.

                        Comment


                        • Mie mi se pare cam ciudat sa se puna intr-un motor E6 ulei 10w40 care mai mult ca sigur e semi-sintetic.... Cand majoritatea producatorilor au trecut la 0w20, 0w30...

                          Comment


                          • Nu știu de ce au decis asta și oricum nu ma pricep.

                            Comment


                            • Nu există Dacia Oil 5W40, de unde și dilema
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Inseamna ca n-am vazut eu bine pe bidon (ceea ce nu-i exclus. M-am enervat cand am vazut "Dacia Oil"...dar intentionez sa nu-l tin mai mult de 10k km...asa ca ...nu-i problema.)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google