Consum Logan 1,0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hai sa presupunem ca ai un rezervor fix de 10l si doua pavele la masina. Pleci la drum si cand se stinge prima ai consumat 2,5l. Mergi in continuare pana se consuma si ceilalti 2,5l iar pavela a doua ramane in continuare aprinsa. De abia cand mai consumi inca 2,5l se stinge si a doua. Nu mai ai nicio pavela aprinsa dar tu mai ai inca 2,5l in rezervor. Adica intre doua stingeri de pavele consumi 2,5 din prima si 2,5 dintr-a doua in total 5l.

    Acum ca pavelele nu sunt egale nu mai stiu. Stiu doar ca daca pun rezervorul ras intra pana la 60 l si pana se stinge prima pavela mergi de te plictisesti apoi, cand ajunge pe la 50l in rezervor, scade normal.
    Last edited by gabrieln1960; 16 May 2018, 18:28.

    Comment


    • O pavela are 5 litri,ai spus tu,rezervorul are 50, pavele sunt 8. 5*8=40. Tot nu da,hai să-i lăsăm baltă.

      Vorbim de 1.0 sce , nu de Logan 1

      Ce spuneți voi era valabil la Logan 1, unde erau 9 linii și la 10 litri aveai 2 linii, sub rămâneai in 1, iar la 6 litri erai pe roșu.
      Last edited by alex1ioan; 16 May 2018, 18:46. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Si eu si Gabriel avem masini an de fabricatie 2017.
        Gabriel a incercat sa raspunda la intrebarea ta si cred ca a fost destul de corect (vezi si ultimul post ca este destul de logic).
        Rezervorul are un volum. Sectiunea sa difera. Sonda citeste o anumita valoare ce cred ca este data de inaltime. Am condus destule masini si pot afirma ca indiferent de modul de afiseaz (pavele. ac indicator, etc.) cantitatea de carburant scadea mai lent apoi mai constant. Bine de stiut valorile, dar de evitat condusul pe rosu.
        Repet, daca cauti pe forum vei gasi valorile exacte si vei vedea ca aritmetica ta nu este corecta.
        Pana la urma topicul este Consum Logan 1.0 SCe si nu as dori sa fiu oftopic.
        Last edited by Gil26; 16 May 2018, 19:16.

        Comment


        • Matematica e știință exactă, nu are cum sa nu fie buna. Dar e grea precum carnea de porc. Faceti-o băbește daca nu merge altfel.

          Răspunsul la cat mai este in rezervor îl accept, cu liniuțele.....mergem în prelungiri.
          Last edited by alex1ioan; 16 May 2018, 19:25. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Cautati ca s-a discutat problema asta de cel putin 3 ori (@t0rquemada a dat raspunsul de fiecare data).

            LE: http://www.loganclub.ro/forum/showthread.php?p=1629408
            Last edited by Silviu; 16 May 2018, 20:04.
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Originally posted by gabrieln1960 View Post
              . Stiu doar ca daca pun rezervorul ras intra pana la 60 l si pana se stinge prima pavela mergi de te plictisesti apoi, cand ajunge pe la 50l in rezervor, scade normal.
              A explicat babeste.

              Matematica nu este grea: V(volum) = S (sectiune) x h (inaltime).

              Totalul liniutelor a+b+c+d+e+f+g+h (unele sunt egale, altele diferite) = 50 litri.
              Sonda citeste un anumit nivel, iar CB afiseaza liniutele corespunzatoare
              (cu anumite tolerante).
              Gabriel a incercat sa te ajute cu ultimele valori. Cred ca a fost destul de corect.

              Pentru "prelungiri" da o cautare pe forum si vei avea raspunsurile.

              PS: Silviu a dat deja linkul. Cred ca este destul de clar.
              Last edited by Gil26; 16 May 2018, 20:12.

              Comment


              • Ms Silviu, eram sigur că nu sunt informați băieții

                Comment


                • Alex, mai citeste odata posturile mele si ale lui Gabriel.

                  Acum stii exact cati litrii de carburant mai ai in rezervor (si esti sigur de aceasta valoare?) in momentul cand "s-a aprins beculetul, însoțit fiind de un sunet cristalin".
                  Last edited by Gil26; 16 May 2018, 20:53.

                  Comment


                  • Mai gil, îți place să te ți de craca,te înțeleg să-i ți partea prietenului chiar daca nu are dreptate. A spus că are 5 litri și nu are. 2,5 din 5 scade tu din 50 și vezi ce-ți iese. Macar accepta că bati câmpii,prietenul tau a acceptat.

                    Originally posted by gabrieln1960 View Post
                    O pavela are 5l si se stinge cand se consuma 2,5l. Daca adaugi si rezerva, cam 2l, mai ai in jur de 4,5l in rezervor.
                    Vb românește, ce naiba...
                    Last edited by alex1ioan; 16 May 2018, 20:58. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Cu tot riscul de a fi total oftopic: Poti detalia cu ce am batut campii (vezi postul 261)?

                      As dori sa fiu prieten cu Gabriel pentru ca este de ajutor cand ai nevoie, rezonabil si echilibrat. Intelege ce doresti.

                      Vorbim romaneste. Sa te citez: "2,5 din 5 scade tu din 50 și vezi ce-ți iese". Grea ecuatie.

                      Cat mai multi kilometrii cu beculetul de carburant aprins. Peace.

                      Comment


                      • Originally posted by Gil26 View Post
                        Cu tot riscul de a fi total oftopic: Poti detalia cu ce am batut campii (vezi postul 261)?

                        As dori sa fiu prieten cu Gabriel pentru ca este de ajutor cand ai nevoie, rezonabil si echilibrat. Intelege ce doresti.

                        Vorbim romaneste. Sa te citez: "2,5 din 5 scade tu din 50 și vezi ce-ți iese". Grea ecuatie.

                        Cat mai multi kilometrii cu beculetul de carburant aprins. Peace.
                        ești băiat deștept, ai înțeles ce am vrut sa zic.

                        Comment


                        • Iar începem...

                          La euro6 prima pavelă are 2L, 8 pavele = 45L și tot rezervorul are = 50L

                          1 pavelă poate avea 4, 5 sau 6L și nu toate pavelele sunt egale, ține de model B,L sau K
                          pompa se aprinde la 6L

                          Idei de bază:
                          1 când se consumă jumătate dintr-o pavelă ea se stinge, dar mai rămâne jumătate din ea care cu jumătate din cea de sub ea dau cam o pavelă - de aia umpli rezervorul și merge de te plictisești până se stinge pavela 8: 50 - 5 - 2,5(3)L =42,5 (42)L

                          2 Cand la autonomie ai ---- km poți face pana prostului
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Ms T0rq, cred că asta au vrut să zică și ei,dar, nu le-a ieșit.

                            Comment


                            • Originally posted by alex1ioan View Post
                              Scuze, după cum spui, la 5 litri se sting 2, la 10-4, la 20...toate 8..? Rămân 30 l nejustificați. Mă rog....
                              Bine ca a iesit aritmetica asta.

                              Multumim inca odata t0rquemada pentru date si cifre concrete.
                              Cred ca acum este limpede ca si cristalul pentru toti. Numaratoarea poate incepe de la zero sau unu, pavelele pot avea valori diferite, becul se aprinde la 6L, când se consumă jumătate dintr-o pavelă ea se stinge, explicatia rezervor plin, pana prostului.

                              On topic. Citind topicul Loganul 1.0 Sce pare a avea un consum de carburant bun. Se pare ca tine cu casa (plus revizii mai ieftine si plus iarna).
                              Eu am acum la Sandero Stepway 1.5 Dci media 5.8 l/100km la o viteza medie de 60 km/h.
                              Totusi cred ca o diferenta medie mica 0.5-0.8 l/100 km nu ar trebui sa fie un criteriu important. Consumul depinde de cat si cum conducem.
                              Important este sa ne bucuram de "fiarele" din dotare. Iar colegilor cu 1.0 le doresc cat mai multi Km fara probleme.

                              Comment


                              • Originally posted by alex1ioan View Post
                                Mai gil, îți place să te ți de craca,te înțeleg să-i ți partea prietenului chiar daca nu are dreptate. A spus că are 5 litri și nu are. 2,5 din 5 scade tu din 50 și vezi ce-ți iese. Macar accepta că bati câmpii,prietenul tau a acceptat.
                                Vb românește, ce naiba...
                                De ce am bătut câmpii stimabile?
                                Am vorbit oare despre altceva decât despre ceea ce ai întrebat? Nu.
                                Am divagat de la subiect? Nu.
                                Am vorbit aiurea? Nu cred.
                                Te-am ofensat cu vreo vorbă nelalocul ei? În mod cert nu.
                                Nu înțeleg și pace ce te-a determinat să mă implici pe mine în disputa avută cu alt user. Asta nu numai că a fost o chestie gratuită dar a fost și profund nepoliticoasă față de cineva care nu te-a agresat verbal absolut deloc.
                                Am incercat doar să te ajut oferindu-ți un răspuns la ceea ce ai întrebat și m-am străduit așa cum am putut să-ți explic cum se citesc în principiu amărâtele alea de pavele indiferent de mărimea lor astfel încât ca pe viitor să nu-ți mai irosești timpul punând aceeași întrebare. Că pavelele pot fi diferite de la un model la altul recunosc că nu am știut dar explicația în ceea ce privește stingerea lor în ansamblul ei a fost corectă indiferent că în loc de 5 l ar fi fost 4, 6 sau 10.

                                Doar ca un simplu execițiu hai să presupunem că în postările dumitale ar exista ceva greșeli gramaticale și eu te-aș lua peste picior. Ce ar însemna asta oare?
                                În mod cert ar însemna că bat câmpii nu pentru că poate n-aș avea dreptate ci, în principal, pentru că aș divaga de la subiect vorbind despre ceva care nu are legătura cu pavelele.
                                În rest, numai de bine și să te bucuri sănătos de achiziția făcută!
                                Pe zi ce trece, se dovedește că acesta este cu adevărat cel mai economic motor de la Dacia și drumurile noatre par a i se potrivi de minune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google