Consum Logan 1,0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 5.5Km in 24 min (atat fac de acasa la servici)
    Cine are viteza medie mai mare...sau nu sta in oras (langa...probabil mosnita, sag etc)...sau nu ajunge pe bulevardele aglomerate.
    Inainte sa dea drumul la semafoare, aveam o portiune pana in centru unde faceam cam 5 min (2Km)...acum fac aprox 10-14 min.

    Comment


    • Lasa ca nici in Bucuresti nu mie rusine o distanta asemanatoare de 5.5 Km o parcurg undeva in jurul a 20 de minute si culmea nici nu traversez centrul orasului

      Comment


      • Si iarna ce veti face?
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Eu cel putin iarna trecuta plecam cu cel putin 30 de minute mai devreme sa fiu sigur ca ajung cand trebuie.

          Comment


          • Originally posted by Catalin S. View Post
            @nene...

            Nu te baza pe ce afișează CB! Este înșelător. De curând am postat pe forum că de la 150 km cât arăta chipurile că mai am de parcurs (chiar mă miram ce puțin consumă atrăgând atenția cuiva din mașină) a scăzut brusc la 80 km. ceea ce m-a făcut să... mucles definitiv, să mă bag în prima benzinărie și să nu mai deschid vreodată astfel de subiecte cu pasagerii.
            Ideea este ca informatiile computerului de bord sunt pur orientative. Nu trebuie luate in serios prea mult. Eu cred ca singura varianta prin care poti calcula consumul, este metoda de baza. Bagi benzina, faci distanta pe care o vrei cu masina si apoi calculezi din capul tau consumul.
            Spuneam pe pagina anterioara ca am fost la Galati si am mers destul de tare si mi-a iesit un consum de 6.5-7 (matematic). La intoarcere am fost singur in masina, cu ceva bagaje. Am mers fara ac (nu a fost nevoie), iar vantul a batut f tare pana pe la km 50 al autostrazii A2 (deci am mers as acam 200 km). Am mers cu 100-110 km/h extraurban, 120 km/h autostrada si 60 km/h in localitati. Cand am plecat din Galati mai aveam autonomie 450 km. Cand am intrat in Bucuresti, autonomia era 300 km. Am mers bara la bara pe centura 10 km, automia a scazut cu, atentie, inca 70 km. Pe ultimii 3-4 km, pana am oprit masina, traficul s-a mai eliberat. Autonomia a crescut cu inca 20 km. Deci computerul isi "calculeaza" pe baza consumul instant sau dupa cum ai mers pe o distanta setata. Ori aceste setari sunt diferite fata de modul de mers normal.
            Pe de alta parte, nu cred ca e "sanatos" pentru consum sa mergi prea mult cu o masina cu 130 km/h, cand viteza ei maxima e de aproape 160. Bineinteles ca ea poate, ca nu ii cad rotile si nici nu ii sar pistoanele. Dar motorul e solicitat destul de mult. Mie masina asta mi se pare ca merge cel mai bine la 100-110 km/h.
            Parerea mea.
            Last edited by LauCalin; 26 September 2018, 11:30.

            Comment


            • Originally posted by raulz0r View Post
              Eu cel putin iarna trecuta plecam cu cel putin 30 de minute mai devreme sa fiu sigur ca ajung cand trebuie.
              de banii astia mai bine mergi pe jos si-ti iei ceva frumos de ziua ta
              un pas normal "te poarta" cu 5-6 km/h.
              zic si eu...

              Comment


              • Totusi la mine mersul pe jos e cam greu de realizat, in conditiile in care am aproximativ 11 km pana la munca, din care o portiune de vreo 2 km de extra-urban. Spre deosebire de alti navetisti la mine e o necesitate masina.

                Ca daca avea posibilitatea sa iau metroul pana la munca sau autobuzul/tramvaiul chiar nu mai mergeam cu ea.

                Comment


                • De curiozitate, ce viteza aveti la 3000 rpm in a cincea? La 0,9 e pe la 120-125 km/h. Imi plac consumurile voastre dar credeam ca mananca mai mult daca mergi pe autostrada cu 130 km/h.

                  Comment


                  • Originally posted by iatagan View Post
                    De curiozitate, ce viteza aveti la 3000 rpm in a cincea? La 0,9 e pe la 120-125 km/h. Imi plac consumurile voastre dar credeam ca mananca mai mult daca mergi pe autostrada cu 130 km/h.
                    93 km / h la 3000 de ture. Daca mergi sportiv pe autostrada 130-145 km/h consumul creste la 6.4 / 100 km

                    „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                    Comment


                    • Tocmai din cauza raportului scurt al cutiei de viteza nu mi-am luat 1.0 SCe, prefer sa merg relaxat la 110-120 cand ies in afara, nu sa aud motorul cu tipa de sub capota.

                      Comment


                      • Asa eram si eu cu megane2 sportway fugea bine, dar avea doar 5 trepte si in tr 5 la 130 aveam 4000rpm urla de numa, cu tot cu antifonarea buna... Cu seatul e liniste, la 130 am 3000 la 150 am 3500, unde inca este liniste.

                        Originally posted by CostiC View Post
                        93 km / h la 3000 de ture. Daca mergi sportiv pe autostrada 130-145 km/h consumul creste la 6.4 / 100 km

                        Sportiv? Adica normal vrei sa spui... cu 90 pe autostrada cam incurci. La 130 cat ai?
                        Last edited by mumus; 27 September 2018, 19:59. Reason: Automerged Doublepost
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Am specificat sportiv = 130-145.

                          130 = 4000 si un pic de ture. pe acolo.
                          Last edited by 77sky; 28 September 2018, 08:04.

                          „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                          Comment


                          • Mersul cu 130-145 cu 1.0 sce, pe autostrada, se poate numi sportiv?

                            Comment


                            • ) Asta ziceam, la o masina fara putere, da, se poate numi, in acelas timp trece altu pe langa tine in relanti... Si la mine la Fiat la 100 deja parca nu prea sta masina pe drum, v max la mine a fost 105, atat am avut curaj, sa nu mai zic ca dupa 80 deja este prea turat motorul... si ca comparatie, pot jura ca este mai silentioasa, sau cel putin la fel de zgomotoasa ca logan ph1 de 1.4... si e din '99

                              Cu Seatul la 180 pe autostrada se simte ok, daca nu te uiti la kilometraj nu te prinzi ca mergi cu 180.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Sandele, vorbim de 1.0 SCe.
                                De ce ești mirat? Oricum pe drumurile noastre nu ai unde sa mergi cu viteza asta. Daca mergi constant cu 100 e perfect. Și vad că o tot dați cu autostrada. Care autostrada???? O vedeți de 2 ori pe an și faceți calcule pe autostrada? Serios? Merg des la Timișoara și am 50 de km de autostrada de la Lugoj, dar niciodată nu am încurcat circulația, ba chiar depășesc o mulțime de mașini , viteza nu depășește 135-140.
                                Deci despre ce vorbim aici?

                                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google