Nivel Ulei Dupa Revizie 0.9 Tce

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nivel Ulei Dupa Revizie 0.9 Tce

    Salut,
    Imi poate spune careva cat are nivelul de ulei pe joja dupa revizie la 0.9 tce ?
    La reprezentanta imi apare pe factura ca mi-au pus 4 litri Dacia Oil 5w30, si la o verificare la 200 km dupa revizie, am nivelul cam la jumatatea distantei dintre maxim si minim.
    Intre timp am aflat ca in motorul asta trebuie bagat 4,1 litri de 5w30 sau 5w 40
    Care e adevarul?

    La mine povestea sta cam asa:

    Joia trecuta am cumparat un Sandero Stepway din Calarasi. Productie noiembrie 2013, inmatriculat ianuarie 2014. Avea la bord 8700 km, dar nu stiu ce sa zic despre asta. Primele 2 revizii au fost la reprezentanta din Calarasi la 2500 km , respectiv 5500 km. La a 3-a revizie(in primavara asta) fostul proprietar a mers la un service de cartier. El zice ca era masina sotiei lui , cu care facea 2,5 km dus -intors la servici.
    Cauciucurile de vara erau noi , cu rizurile pe ele si puse la saci.Era incaltata cu niste oboseli de cauciucuri de iarna, de prin 2008. Nu am cumparat masina , pana nu a mers cu mine la reprezentanta si a facut revizia.Toate reviziile precedente apar in cartea service si pe facturi.

    Dilema mea este, acum daca masina consuma ulei sau nivelul pe joja este de la cantitatea mica de ulei pusa la revizie.
    Voi cat aveti nivelul de ulei pe joja , si cat ulei bagati la revizie ?

    In rest masina imi pare legata bine si motorizarea ok. Mai ales ca o sa fie condusa de sotia mea, maxim 8000 km pe an.
    I-am cumparat deja cauciucuri de iarna, si presuri originale.
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    Sper sa nu imi fi luat teapa , si sa bag ulei in ea mai ceva ca benzina.

  • #2
    Eu am facut revizia de doi ani la sfarsitul lunii septembrie(Sandero Stepway 0.9 tce). Acum, dupa aprox. 1000 km., nivelul de ulei e la 75-80% intre cele doua repere. Pe factura sunt 4 litri ulei 5w30, dar au mai ramas cam 100-200 ml. in bidon. Km. la revizie 22400.
    Last edited by liviunvl; 27 October 2017, 16:40.

    Comment


    • #3
      La un 0.9 tce normal intra 4.1 Litri
      Dar ca sa nu mai factureze inca un Litru pentru 100 ml baga numai 4 L


      Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
      sigpic

      Comment


      • #4
        Originally posted by stoicanu View Post
        La un 0.9 tce normal intra 4.1 Litri
        Dar ca sa nu mai factureze inca un Litru pentru 100 ml baga numai 4 L


        Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk
        Salut,
        Si cat ai nivelul pe joja cu 4 litri ?
        Asta e nedumerirea mea. daca e normal ca , cu 4 l de ulei joja sa fie la jumatate .
        Multumesc !

        Comment


        • #5
          Parerea mea e ca la 4 l, trebuie sa fie aproape de maxim avand in vedere ca intre min si max e 1l.

          Comment


          • #6
            Chiar asa si este! Eu am acum 4 litri in motor si nivelul este un pic sub reperul de maxim.

            Comment


            • #7
              Multumesc!
              Adevarul este ca eu nu am asistat la revizie. Am lasat masina acolo si am plecat sa fac actele cu fostul proprietar. Si nu am verificat nici nivelul de ulei la plecare din reprezentanta.
              Completez pana la maxim si tin sub observatie nivelul de ulei.
              Motorul asta e mancacios de felul lui ?
              Ce ulei mai bun 5w30 sau 5w40 ?
              Last edited by nooxy; 28 October 2017, 13:05.

              Comment


              • #8
                Depinde de cum a fost exploatat dar la 8700 de km nu are voie sa manance ulei! Iar 0.9 in general nu consuma.
                Normei de ulei prevazuta in carte ii corespunde 5W40, desi el vine cel mai probabil cu Dacia Oil 5W30.
                Last edited by DannyMC; 28 October 2017, 13:38.

                Comment


                • #9
                  in programul de intretinere este recomandat ulei de motor conform normei ACEA A3/B4.
                  Capacitate medie motor = 4,10 litri.
                  Grad de utilizare conform temperaturii exterioare:
                  -15 grade Celsius = 10W40
                  -20 grade Celsius = 10W40
                  -25 grade Celsius = 5W40
                  -30 grade Celsius = 0W40
                  Recomandarea constructorului este Dacia Oil Plus.
                  Este interzisa utilizarea aditivilor de ulei pe perioada garantiei si nu se recomanda dupa.

                  Comment


                  • #10
                    Pai atunci ce punem? 0w40? Cică vor fi temperaturi extreme la iarna...
                    Cred ca 5w40 ar fi totusi solutia ca și verile sunt extreme

                    Comment


                    • #11
                      .

                      Am cumparat un Logan 0,9 tce de la reprezentanta , avea 43995 cand au schimbat uleiul si filtrele . Ulei maxim pe joja de atunci si pana acum, am aproape 50.000 .

                      Comment


                      • #12
                        "Este interzisa utilizarea aditivilor de ulei pe perioada garantiei si nu se recomanda dupa."
                        De ce nu aditivi de ulei?

                        Comment


                        • #13
                          De ce aditiv in ulei?
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by sebibv View Post
                            Pai atunci ce punem? 0w40? Cică vor fi temperaturi extreme la iarna...
                            Cred ca 5w40 ar fi totusi solutia ca și verile sunt extreme
                            Normal... 0W40 sau 5W30 de calitate.

                            Fara aditivi minune, doar schimbat la timp.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Octavian View Post
                              Normal... 0W40 sau 5W30 de calitate.
                              Exista 5W30 care sa indeplineasca norma ACEA A3/B4?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google