Coduri Eroare Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut baieti am si eu o problema la un Logan 1L benzina/GPL dupa aproximativ 100 km s-a aprins CHECK ENGINE, am fost la un mecanic si dupa ce a pus tester-ul pe ea a dat urmatorul cod de eroare: DTC 042009, a dat catalizatorul jos, care era curat, l-a montat si dupa inca 130 km a dat aceeasi eroare. A mai intalnit cineva asa ceva? Eroarea este pe catalizator dar mecanicul a zis ca este posibil sa fie de la o sonda lambda.
    Astept de la voi un raspuns sau niste sfaturi

    Multumesc mult

    Comment


    • #17
      Cand a fost fabricata masina?

      Comment


      • #18
        Fabricatie anul 2017

        Comment


        • #19
          1.0 SCe, defect clasic după ce pui GPL
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #20
            Asa este, atasat totusi o captura cu procedura de diagnosticare a erorii DTC042009 catalizator, poate sa fie si un cumul de erori, trebuie facute verificari cu privire la sonda oxigen si senzorul punct mort superior, etc.
            Attached Files

            Comment


            • #21
              Originally posted by Alexandu1983 View Post
              ... a dat catalizatorul jos, care era curat, l-a montat ....
              De curiozitate doar intreb, cum a vazut ca era "curat"? Poate fi accesat asa usor catalizatorul? Nu e in incinta aia sudata?

              Comment


              • #22
                "De curiozitate doar intreb, cum a vazut ca era "curat"? Poate fi accesat asa usor catalizatorul? Nu e in incinta aia sudata"

                a bagat camera de luat vederi cu lumina in el!!!

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Gil26 View Post
                  Asa este, atasat totusi o captura cu procedura de diagnosticare a erorii DTC042009 catalizator, poate sa fie si un cumul de erori, trebuie facute verificari cu privire la sonda oxigen si senzorul punct mort superior, etc.
                  Multumesc mult Gil26, o sa le iau pe rand!

                  Comment


                  • #24
                    Cu mare drag, dar daca doresti poti sa dai seria VIN (chiar si pe PM) iar in caz ca mai ai nevoie de alte informatii pot sa le ofer exact pentru masina ta (pana acum la 1.0 SCe nu prea am avut, inclusiv eroarea asta este pentru un motor B4D408....).

                    Comment


                    • #25
                      B4D408 nu există, 2017 e cu B4D400 serie de sasiu cu ...xx45*xxx....
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #26
                        Exact, tocmai de aceea am intrebat anul de fabricatie in postul#17, cand am ajuns acasa m-am uitat si pentru 1.0SCe aveam extras un B4D408 din 2020, nu am mai avut timp si nici chef sa caut\compilez pentru un B4D400 si am oferit procedura de diagnosticare a erorii pentru acesta chiar daca sunt deosebiri (inclusiv sonda\sondele de oxigen) sunt si asemanari, iar in postul precedent am mentionat destul de clar asta....
                        PS: daca am timp azi voi extrage si pentru B4D400, la 1.0 SCe nu prea m-a interesat pana acum pentru ca nu au fost colegi care au cerut ajutor, pentru celelalte motorizari de pe X52 am mult mai multe, insa asa cum am scris daca colegul ofera VIN-ul imi "salveaza" ceva timp in cautare....
                        Last edited by Gil26; 13 April 2022, 12:09.

                        Comment


                        • #27
                          Nu există B4D408, poate vroiai să scrii B4D409 dar deja e motor cu S&S și alt calculator de injecție.

                          Oricum nu ajută cu nimic, nu există o problemă reală, trebuie pus un adaptor pe sonda lambda (o porcărie, dar e altă discuție) și dacă mai face trebuie o reprogramare online a injecției - avantajele GPL-ului
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #28
                            Corect (si multumesc )

                            Comment


                            • #29
                              Atasat si procedura de diagnosticare a erorii DTC042009-catalizator pentru un motor 1.0 SCe B4D400, cele scrise anterior raman valabile.
                              Attached Files

                              Comment


                              • #30
                                Salutare, am cod eroare P0420 - Catalyst System Efficiency Below Threshold Bank 1.
                                Mașina este logan 2018 0.9tce benzina-gaz și are 190k, ar trebui să-mi fac griji sau sa nu îl iau în seama ca poate fi de la gpl?
                                A fost citit cu un adaptor obd si torque.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google