Scoatere Aeratoare Rotunde Din Consola Centrala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scoatere Aeratoare Rotunde Din Consola Centrala

    Am stricat un aerator de pe consola centrala: am incercat sa atasez un holder de telefon (cu montura precum in attachment) pe una din capacele pivotante de la gura de aerisire, am apasat prea tare si unul din piciorusele de pivotare s-a rupt.

    Cum se scot capacele de la gurile de aerisiere? Merge ca in filmul de mai jos ?


    As incerca, dar parca nu as vrea sa agravez problema.
    Attached Files

  • #2
    salut , da asa se scot ,doar ca trebuie mai cu putere daca ai nevoie de un aerator nou pot sa te ajut cu respect

    Comment


    • #3
      Multumesc. Am vazut ca comercializezi asa ceva, probabil ma voi adresa tie pentru piesa.
      Intre timp, o sa incerc sa lipesc urechea rupta cu un pistol de lipit cu baghete de adeziv.

      Comment


      • #4
        Baghetele alea nu sunt bune pentru plasticele astea. Incearca mai bine cu epoxi sau cel putin superglue, eventual daca poti sa lipesti putina fibra de sticla in jurul rupturii, sau macar ceva panza mai rezistenta (material de jeans - atentie ca superglue in contact cu bumbacul produce caldura puternica si vapori toxici)

        Comment


        • #5
          Originally posted by dragos_av View Post
          Baghetele alea nu sunt bune pentru plasticele astea. Incearca mai bine cu epoxi sau cel putin superglue, eventual daca poti sa lipesti putina fibra de sticla in jurul rupturii, sau macar ceva panza mai rezistenta (material de jeans - atentie ca superglue in contact cu bumbacul produce caldura puternica si vapori toxici)
          Multumesc de sfat. Cred insa ca materialul din care e facut aeratorul este polietilena, material pentru care nu este recomandat superglue.

          Lipitura cu bagheta a fost suficient de buna pentru a permite re-atasarea aeratorului si operarea acestuia.

          Pentru a intelege mai bine ce s-a rupt, am atasat o poza cu un aerator si piciorusele (cu rosu) pe care pivoteaza acesta. Unul din picioruse s-a rupt atunci cand am atasat un suport de telefon (am apasat prea tare)
          Attached Files

          Comment


          • #6
            1. Se dă o gaură de 0,4mm în ambele piese(aripă și picior) și se armează cu un bold
            sau
            2. Se printează 3d piesa după ce s-a desenat sau scanat 3d
            sau
            3. Termini bâlciu și cumperi o piesă nouă(aerator)
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #7
              Lipitura cu bagheta de silicon a cedat dupa o noapte. Frig, probabil...

              Comment


              • #8
                ..m

                la 20 de lei cat costa unul nou....
                chiar se merita sa faci niste experimente.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by planetara View Post
                  la 20 de lei cat costa unul nou....
                  chiar se merita sa faci niste experimente.
                  Unfair...
                  Buba nu e critica si am alte urgente. Pe de alta parte, experimentul a durat cateva minute si am tras niste concluzii, pe care le-am impartasit comunitatii.

                  Comment


                  • #10
                    Ca sa scoti aeratoarele trebuie sa dai jos mai intai panoul. Apoi, intorci panoul si vezi ca fiecare aerator e fixat de panou cu niste "clipsuri". Trebuie sa apesi la inceput doua dintre ele si in acelasi timp sa impingi corpul aeratorului. Dupa ce incepe sa iasa de la locul lui e simplu.
                    Daca nu ai rezolvat si daca nu iti e urgent, cred ca am pe undeva acele clapete de la un aerator pe care l-am stricat si eu si ti le dau tie. Trebuie sa le caut doar. Voi merge in Bucuresti undeva dupa craciun, prin 27 sau 28 decembrie si stau pana prin 2-3 ianuarie.
                    Trimite-mi mesaj privat

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google