Temperatura Motor Cu Afişare Pe Ecran MediaNav

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Temperatura Motor Cu Afişare Pe Ecran MediaNav

    Proiect de minivacanţă : am reuşit un multiplexor can.d/can.mm din module standard, în scopul afişării pe ecran medianav a temperaturii lichid răcire motor. Lucru dorit de mulţi utilizatori de seria Logan2/Sandero2/Duster2/Lodgy. Multiplexor similar cu cel original miu/bic se ia însă din can.d temperatura lichid răcire motor în loc de temperatura exterioară şi se trimite spre medianav împreună cu datele active cb adac pentru eco2. Utilitatea afişării temperaturii motorului este de necontestat, temperatura exterioară rămâne afişată doar pe lcd din tabloul de bord
    Ataşez poze cu multiplexorul stadiul prototip şi display medianav. Urmează asamblarea finală, montarea în carcasă plastic şi instalarea definitivă pe maşină.
    Attached Files

  • #2
    Folosesti un controller CAN MCP25625 cu tranceiver TJA1050? Il vei lasa conectat pe plusul permanent din mufa OBD? Daca da, ai monitorizat consumul pe controller(e)?

    Eu cu din astea chinezesti n-am reusit sa-l pun active sleep mode (un fel de deep sleep dar cu posibilitate de trezire la anumite mesaje de pe CAN care mai departe "trezesc" si microcontrollerul).

    In schimb cu unul comandat unul de la Sparkfun a mers fara probleme.

    Si eu m-am jucat cu un astfel de proiect dar ca un adaptor pentru alarma.

    PS

    Temperatura motor este transmisa si de multiplexorul clasic (cu mici modificari) dar ca sa fie afisata pe front-end-ul medianav trebuie modificat un executabil.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #3
      Felicitări.

      Comment


      • #4
        Bravo. ....


        Sent from my iPad using Tapatalk

        Comment


        • #5
          #Silviu ai reușit ceva referitor la modificarea executabilului ? Sau este mai complicată treabă decât pare pt noi ?
          Eu unul sunt enervant la maxim că nu pot să vad temperatura, stau si merg precum un cur , sa încălzit- nu sa încălzit . Am comandat un OBD, dar la cum se mișcă poșta română am mai mari șanse să o rezolv pe aici.

          Comment


          • #6
            Cu ajutorul lui Google translate gasiti aici tot ce va trebuie:
            Partea 1: https://www.drive2.ru/l/488130937003966491/
            Partea a 2-a: https://www.drive2.ru/l/488748312782963238/

            Comment


            • #7
              #ctropett dacă răsfoiești putin la îmbunătățiri o să îl găsești postat de mine de ceva timp , nou sub soare este că îl face cineva la noi și poate ajută și pe cei care nu se pricep în electronică sau nu cunosc limba rusă ( google traducere nu este atât de exact pe cât ne dorim).
              Puțin mai interesant pare postul lui Silviu, asta dacă torqmada nu ține ceva ascuns în joben . Mulțumesc pt postare si sper că nu te-am supărat.

              Comment


              • #8
                Nici o suparare. Nu am vazut postul tau decat acum, informatia eu am gasit-o pe un forum frantuzesc https://www.msieurlolo.fr/forum/inde...opic=47818.750 care face referire la forumul rusesc. Am dat comanda pe Aliexpres pentru placutele din sistem, astept sa vina, vreau sa incerc daca functioneaza sistemul cu tot cu Eco2 pe un Medianav 1.
                Last edited by ctropett; 4 January 2018, 21:36.

                Comment


                • #9
                  Consumul ăla de 70mA e cireașa de pe tort. Multiplexorul consumă 0,5 uA(microAmperi) în sleep
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #10
                    La montaj final mă conectez la APC nu las pe +B, oricum cojesc cablajul original pentru legături la can.d si can.mm, găsesc şi APC acolo. Mux n-are ce căuta în torpedou, cine ocupă mufa OBD cu mux-ul ăla să nu se mai bage degeaba în seamă

                    Comment


                    • #11
                      Cine (de)"cojește" cablajul original știe mai multe ca proiectantul instalației electrice.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #12
                        Fără comentariile astea nu te mai recunoşteam măidragă pretene, nu erai tu ...

                        Comment


                        • #13
                          Eu zic sa va potoliti; daca discutia degenereaza, va asumati consecintele.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            @dl_dr25, nu am reusit inca. Cel ce a arata un proof-of-concept nu a dat detalii. MUX-ul trimite datele, asta am reusit dar pe medianav inca nu. Dar e work in progress. O sa public aici pe forum cand am ceva functional.

                            Originally posted by bogdan_cr View Post
                            cine ocupă mufa OBD cu mux-ul ăla să nu se mai bage degeaba în seamă
                            Eu te-am intrebat punctual deoarece eram interesat daca ai cumva un model ce functioneaza in deep sleep pentru ca din poza par tot chinezariile de doi lei ce nu prea respecta detaliile tehnice declarate..

                            Era mai simplu sa spui ca nu stii, apreciam mai mult.

                            Legat de mufa OBD, ce conteaza unde te legi? Oriunde faci jonctiunea pe linia CANHS sau CANLS rezultatul este acelasi. E mai elegant sa nu "decojesti" fire ci sa te legi unde ai deja o mufa (folosind un splitter OBD), mai ales pentru cei cu garantie sau neinitiati.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • #15
                              Mulțumesc pt informații, aștept cu nerăbdare

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google