Logan III: Media Nav / Media Display / Media Control

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Va salut. A ajuns si a mea intr-un final, pana acum totul ok, multumit de comportamentul masinii, geamurile spate inca nu fac figuri, dar este vreme.. Ma confrunt cu o problema minora, dar sacaitoare: ceasul de la Media Display se reseteaza. L-am setat la dealer, am ajuns acasa, am lasat masina in parcare vreo 2 ore. M-am dus sa butonez Android Auto, ceasul era resetat. L-am setat din nou, ramane de vazut daca tine minte pana o sa plec de acasa.
    V-ati intalnit cu aceasta problema pana acum?

    Comment


    • #17
      Originally posted by CatOlar View Post
      Ma confrunt cu o problema minora, dar sacaitoare: ceasul de la Media Display se reseteaza.
      Sigur e Media Display si nu Media Nav?
      Daca ai reusit sa conectezi telefonul incat sa sincronizeze cu Waze (chiar si prin cablu, in caz de e numai Media Display), foarte probabil fie si-a sincronizat ceasul cu cel de pe telefon (desi la mine n-am vazut sa faca asta, a trebuit sa setez ceasul manual), fie ...s-a updatat software-ul de pe Media Display in timp ce aveai conectat telefonul, si apoi cand s-a inchis si redeschis s-a instalat noua versiunde de soft, si probabil si ceasul s-a resetat...
      Trebuie sa-l mai urmaresti...

      Comment


      • #18
        Doar Media Nav se poate sincroniza singur imediat ce prinde semnal GPS și doar dacă ai în memoria unității harta țării în care te afli atunci când unitatea nu mai are ora corectă.

        Media Display din păcate nu poate sincroniza ora din nici o sursă externă - doar manual, de fiecare dată când o pierde.
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • #19
          As fi vrut eu să fie Media Nav . E doar Display. A mai dat un rateu azi, l-am setat din nou, până la ora asta a ținut minte. Cu telefonul s-a înțeles din prima ( A51, cu cablul original. Cu un cablu a-data nu se împacă, deși este cablu de date ).

          Comment


          • #20
            Exista posibilitatea de a conecta un hub usb la Media Display? Am incercat azi cu cel folosit la tv si spune ca nu e acceptat. Inteleg din asta ca il citeste dar nu il '?"vrea" pe acesta si ca ar agrea ce ii place lui.

            Comment


            • #21
              Era pe undeva scris ca accepta hub-uri. Poti incerca cu altul.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • #22
                Am cautat pe mai multe grupuri si nu gasesc informatia. Sa cumpar și sa incerc nu e o varianta, timp si bani blocați. In manual nu scrie nimic.

                Comment


                • #23
                  Update la resetare ceas: nu s-a mai repetat de vineri incoace.

                  Comment


                  • #24
                    La MediaNav ULC4 (cel de pe Logan II cu AA/CarPlay) trebuie activat suportul pentru hub (dar nu din interfata ci prin anumite metode auxiliare). Banuiesc ca si la noul MediaNav este la fel.

                    Mai mult, cel putin CarPlay nu functioneaza prin hub deoarece protocolul presupune inversarea rolurilor in momentul activarii CarPlay: telefonul devine USB Host iar acest lucru nu este suportat de huburi. Banuiesc ca si Android Auto foloseste aceeasi metoda. Un workaround ar fi folosirea unui USB switch (dar este mult mai scump).
                    Last edited by Silviu; 26 July 2021, 17:36.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • #25
                      Pe MediaDisplay sau MediaNav nu au ieșit unele soft-uri, custom firmware,mai neoficiale pentru update hărți, redare videoclipuri? Pe Logan 2018 cu MediaNav am instalat SuperMod V4, și pe lângă update hărți, reusea redarea anumitor videoclipuri. Știu că aveam un programel pe laptop cu care modificam videoclipurile într-un format pe care să știe să îl redea.
                      Pe Logan 3 hardware-ul mediadisplay-ului sau MediaNav ar duce și alte formate de videoclipuri și un astfel de firmware ar extinde capabilitățile.

                      P.s. Sa nu vorbim despre pierderea garanției, mi se pare o porcărie pe care Dacia o bagă in față, dar când ajungi în situații de garanții îți dai seama ca e un praf in ochi.

                      Comment


                      • #26
                        Am făcut update la Media Nav pentru "Latest Map Guarantee" - de la hărți 2019 Q4 (versiunea din fabrică, v9.4) la 2021 Q2 (v10.2).

                        Nu s-a făcut nici un update la sistemul de operare, care a rămas la versiunea cu care a venit din fabrică: 6.0.8.3.1039_r2 - conform cu datele din fișierul USBFlash\NaviSync\device_status.ini soft-ul din fabrică este datat 2020-08-13 ora 04:21:28

                        În Mai 2021 a apărut 6.0.8.4.1039_r5 - dar varianta asta văd că nu este oferită...
                        Attached Files
                        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                        Comment


                        • #27
                          Nici mie nu mi-e oferita. Dar avand in vedere ca ultima versiune a taiat niste chestii nici nu stiu daca o vreau...

                          Comment


                          • #28
                            Ce a tăiat 6.0.8.4?

                            Că deja 6.0.8.3 acum vine din start fără sunet de întâmpinare și fără Eco Drive!
                            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                            Comment


                            • #29
                              Mai e și versiunea 6.0.9.4 - dar ea văd că este rezervată pentru LJF - Renault Taliant aka "Renault Logan".
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment


                              • #30
                                Asta voiam sa spun, ca 6.0.8.3 a taiat deja, mi-e frica ca 6.0.8.4 taie si altele...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google