Tipuri bec pe Dacia Logan III

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tipuri bec pe Dacia Logan III

    Salutare, scuze in caz ca nu am postat unde trebuie, sau ce nu trebuie, dar nu reusesc sa gasesc pe net o schema cu becurile prezente pe noua Dacia Logan. Sunt interesat de tipul becurilor, socluri. Multumesc .

  • #2
    Se deschide Manualul de Utilizare (ăla primit cu mașina dar necitit de nimeni) secțiunea 5.16 , de la 4/5 e valabil pentru Logan III vândut în România.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Originally posted by t0rquemada View Post
      Se deschide Manualul de Utilizare (ăla primit cu mașina dar necitit de nimeni) secțiunea 5.16 , de la 4/5 e valabil pentru Logan III vândut în România.
      da, dar masina mea va fi livrata cam in 2 luni...si voiam sa ma pregatesc pana atunci . dar multumesc.

      Comment


      • #4
        Din câte știu eu la acest moment:

        LUMINI EXTERIOARE
        - luminile de ceață frontale sunt cu bec halogen clasic - tip H16LL;
        - luminile de drum (faza lungă) - sunt cu bec halogen clasic - tip H7 (utilizaţi obligatoriu becuri anti U.V. de 55W);
        - semnalizatoarele frontale sunt cu bec clasic - tip PY21W.;
        - semnalizatoarele laterale (de pe aripi față) sunt cu bec clasic - tip WY5W;
        - a 3-a lampă de stop este de tip W16W;
        - lampa de semnalizare spate este tip PY21W;
        - lampa de poziție spate este W5W;
        - lampa de poziție+stop spate este tip P21/5W;
        - lampa de Reverse/Marche Arriere este tip P21W;
        - lampa de ceață spate este tip P21W;
        - iluminarea numărului din spate se face cu 2 lămpi LED - probabil tip 265101139R;


        LUMINI INTERIOARE
        - lampa torpedou - lipsește la EA0-EA2 Ph1 - dar se poate face retrofit cu lampa cu senzor integrat tip 264759172R de pe Clio IV/Duster II Ph3;
        - plafoniera simplă faţă (de pe echiparea EA0-ACCESS) are un singur bec, cel mai probabil W5W;
        - spoturile duble de lectură față (de pe echiparere EA1-ESSENTIAL sau superioară) au 2 becuri tip W5W;
        - spotul de lectură simplu pasageri spate (nu e prezent pe EA0-EA2 Ph1) are 1 bec tip W5W;
        - lampa portbagaj are un bec tip W5W;




        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • #5
          Multumesc, apreciez.
          Last edited by 77sky; 23 July 2021, 11:11.

          Comment


          • #6
            Originally posted by DFA View Post


            - spotul de lectură simplu pasageri spate (nu e prezent pe EA0-EA2 Ph1) are 1 bec tip W5W


            Ai cumva un cod pentru ea? Sau macar vreun model de Renault pe care se găsește acelasi spot?
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #7
              Nu am inteles ce cod se doreste “pentru ea” (probabil cod plafoniera) si de ce, dar in postul #4 s-au oferit toate detaliile despre becuri iar in #2 s-a scris foarte bine si corect ca acestea se gasesc si in manualul de utilizare. Atasez si cateva capturi (prima din manualul L3, ultimele de la o “sora” Renault, evident ca pentru Logan3 nu am\stiu, insa poate sunt asemanatoare).
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Originally posted by B 83 RMJ View Post

                Ai cumva un cod pentru ea? Sau macar vreun model de Renault pe care se găsește acelasi spot?
                spotul de lectură pasageri este cel folosit la Clio IV sau Megane IV sau Kadjar - adică ceva de genul cod 264304513R
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Gil26 View Post
                  Nu am inteles ce cod se doreste “pentru ea” (probabil cod plafoniera) si de ce, dar in postul #4 s-au oferit toate detaliile despre becuri iar in #2 s-a scris foarte bine si corect ca acestea se gasesc si in manualul de utilizare. Atasez si cateva capturi (prima din manualul L3, ultimele de la o “sora” Renault, evident ca pentru Logan3 nu am\stiu, insa poate sunt asemanatoare).
                  Nu este acea lampa. Este una mult mai mica, un spot de lectura care pe captur se pune stanga dreapta, dupa cum a zis colegul mai sus. La logan 3 nu se aplica ce ai zis tu acolo, doar la Duster, ca la el e lampa asa mare la pasagerii spate.
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    Daca tin bine minte capturile cu locatia si schema au fost pentru Captur sau Clio4 (nu pot acum dar voi verfica), am si scris "​ultimele de la o “sora” Renault, evident ca pentru Logan3 nu am\stiu, insa poate sunt asemanatoare)."​​​​​​

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google