Schimbare trepte de viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare trepte de viteza

    Salutare.


    Vineri mi a ajuns si mie noul model Stepway. Pana in momentul de fata am parcurs 316 km si am cateva intrebari:

    1. Cand introduc schimbatorul in prima viteza (indiferent ca e motorul incalzit sau nu) intra destul de greu. Nu se auda nici un zgomot, dar intra greu, de parca ar incerca sa depaseasca un obstacol.
    2. Imi este aproape imposibil sa introduc din prima a 5 a. Parca nu vrea sa intre. Ori nu sunt eu obisnuit cu ea, ori ma duce cutia singura in a 3 a viteza.
    3. Uneori, cand bag in a 4 a simt un "feedback" in maneta. Practic, se misca putin atunci cand dau drumul la ambreiaj.

    Prim urmare, as vrea sa va intreb: este cazul s o duc la service?

    Multumesc,
    Flavius


  • #2
    Salut!

    Raspunsul este DA! La toate punctele!
    Eu am un Logan 90 TCE 6 Trepte!
    Treapta 1 + 2 ---- > duceam lupte cu schimbatorul
    Iar treapta a 5-a era ca naiba! Cumlea, intra mai usor in treapta a 6-a
    Acum am 3200km si situatia s-a ameliorat!
    Sfatul meu este ca in perioada de rodaj, sa "mergi" peste tot, sa treci constant prin toate treptele, oras. DN. si autostrada!
    Schimbat totusi vitezele in jur de/ pana in 3000 ture!
    Nu te lua dupa ce spune iconita din bord.
    Masina/cutia isi va reveni treptat Singurul lucru care nu va disparea - miscarea schimbatorului! Asta a ramas si dupa rodaj!
    Bafta!

    Comment


    • #3
      Inca un lucru,



      Poate sa te ajute si clipul acesta!
      Il urmareac pe Chris Fix de mult, stie ce spune!

      Comment


      • #4
        Originally posted by Flavius P View Post
        Prim urmare, as vrea sa va intreb: este cazul s o duc la service?
        Da, mergi cu mașina la garanție!
        CV manuală trebuie să intre în orice treaptă fără nici un efort, schimbările de trepte trebuie să fie ușoare cu condiția să fii la turația corectă (presupunem că știi să conduci o manuală... și că nu ești începător).

        Și da, la accelerări sau decelerări inerția masei motorului se poate transmite parțial și către schimbător - aici nu ai ce să faci, nu e de garanție.
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • #5
          Nu ii va face nimic, il ia cu asa face toate. Marlani
          La Logan cumpărat in 2006 de nou agata a 2-a,intra greu 1-a și in marsalier, caraia in marsalier. Nu au vrut sa facă nimic la service dacoserv în garanție.
          Vad ca si in 2021 e la fel, am mai citit pe Softpedia pățania altuia cu cutia de viteze la Logan 3

          Comment


          • #6
            La Stepway-ul meu intra usor in toate vitezele. In a 4-a se simte cateodata in functie de turatie o miscare a schimbatorului dar nu ma deranjeaza fiindca nu stau cu mana pe el.

            Comment


            • #7
              Am avut o problema asemanatoare cu Logan II. Pe la 80k nu mai intra in viteza in tr I-a...iar in tr a V-a agata rau de tot. Am cu ea in garantie. Si mi-au spus ca nu era bine fixata o piesa in schimbator (chiar in maneta schimbatorului)...a durat 15 min din momentul in care am intrat in service si pana sa-mi predea masina. Au fixat...si de atunci n-a mai facut probleme. Probabil si la voi sa fie ceva asemanator.

              Comment


              • #8
                nu e asemanator.Tu esti caz mai special

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google