Zgarieturi fine-in lac. Solutii sa scapam de ele?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgarieturi fine-in lac. Solutii sa scapam de ele?

    Am facut gresala sa ma duc la o spalatorie din bucuresti, care avea recenzii bune. ( pana acum am ascultat sfatul unui prieten, sa o spal eu ca la spalatorie o face varza) si am facut asa, la fise.

    Eh, acum 2 zile am facut prostia de mai sus mentionata. Dupa 4,5 zile prin munte, probabil avea nisip sau mizerie stransa. Angajatul ala, cu un chef de munca mare, probabil prima parte (de inmuiere / indepartare mizerie) a facut-o la misto. Dupa, cu acea spuma, a frecat cu o perie. Azi, fiind soare, am vazut dezatrul. Este plina de zgarieturi pe usi, plafon, etc. Nu foarte grave, dar se vad destul de proeminent. Cred ca este doar lacul. Acum intrebarea. Stiu ca existau niste creioane speciale care ajutau la corectarea acestor microzgarieturi. Exista? Fac ceva? sau doar mit?

    Ca despre polish, nu cred ca merita deja la o masina de 4 luni...



    Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!

    PS: despre asta este vb: https://goo.gl/maps/Lm6YEGm94BZxg66b8

  • #2

    Daca zgarieturile dispar cand le stropesti cu apa sunt doar in lac. Daca nu, au trecut si in stratul de vopsea.

    Parerea mea e ca sunt degeaba creioanele corectoare. Chiar si la cele care acopera cat de cat zgarieturile va trebui sa polishezi zona pentru uniformizare.

    In cazul zgarieturilor superficiale dar multe, doar polish. Dar facut profesional, pentru ca altfel vei avea si urme circulare de la masina de polishat.
    Last edited by DannyMC; 5 January 2022, 15:18.

    Comment


    • #3
      da, dispar daca le ud. o sa incerc sa vb cu o firma de polisare mai ok. Cand te mananca in c... alti bani, alta distractie.

      Comment


      • #4
        Ies la polish. Ce face polish-ul e ca ia un strat de deasupra si practic zgarieturile dispar sau devin invizibile cu ochiul liber.

        Video de mai jos se poate sa fie folositor pentru cei cu zgarieturi mari :
        Last edited by AdiArgesanu; 5 January 2022, 21:43.

        Comment


        • #5
          Sa nu uiti de wax (diferite sortimente) aplicat repetat cu interval scurt sau lung.

          Comment


          • #6
            Ok, multumesc pentru raspunsuri. O sa caut ceva sa vedem ce gasesc. Aveti ceva recomandari pentru Bucuresti?

            Comment


            • #7
              Daca polish-ul ia un strat din lac nu e mai recomandat sa il lasi in pace, chiar daca zgarieturile sunt vizibile?

              Comment


              • #8
                Pai, polishul tocmai asta face... ia un strat din lac, chiar si din vopsea, daca e cazul. Ar trebui sa dispara meseria din peisaj? ;)
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • #9
                  Originally posted by paul_damian View Post
                  Daca polish-ul ia un strat din lac nu e mai recomandat sa il lasi in pace, chiar daca zgarieturile sunt vizibile?
                  Stratul de lac e destul de gros. Nu prea cred că e problema daca nu exagerezi cu polish-uri multe. La fel și albirea dinților la stomatolog ia un strat de smalț de pe ei, restaurarea farurilor ia un strat subțire de plastic, până și când merg soțiile la salon și își fac semipermanent dau cu pila să ia stratul vechi și se subțiază unghia, întotdeauna vor fi pierderi tehnice și nu ai ce sa le faci. Așa e viața, era pe vremuri o vorbă "răbda babă, frumusețea doare".

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google