Turbina suiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Turbina suiera

    De ceva timp incoa , turbina a inceput sa suiere . Dar nu suiera cand accelerez . Suiera doar cand schimb viteza la turatii de peste 2500 . Cand apas ambreajul se aude o secunda sau doua cum este eliberat aerul , precum la masinile sport . Oare sa pice ?

  • #2
    Trebuie văzut cât de bine funcționează EWG-ul sau dacă scapă aer pe undeva. Neapărat trebuie să faci o vizită în service.
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • #3
      La focus 1.0 imi facea asa cand descarca turbina, dar era cu intentie, am lasat filtrul de aer fara carcasa. Cand schimbam numa "ptziuu.." facea ))

      Zic posibil sa fie ceva neetans pe traseul de filtru aer

      Comment


      • #4
        Originally posted by Alexanndru View Post
        De ceva timp incoa , turbina a inceput sa suiere . Dar nu suiera cand accelerez . Suiera doar cand schimb viteza la turatii de peste 2500 . Cand apas ambreajul se aude o secunda sau doua cum este eliberat aerul , precum la masinile sport . Oare sa pice ?
        Ai si tu cumva problema cu jocul tijei la turbina, se aude zdranganitul acela la decelerare? Si mie mi- s-a parut de cateva ori cand acceleram mai energic dupa ce luam piciorul de pe acceleratie ca se aude un pufait de la turbina. In ultima vreme nu am mai stat sa urmaresc fiindca problema cu tija inca nu s-a rezolvat si am zis ca o sa urmaresc dupa rezolvare sa vad daca sunt aceleasi simptome.

        Comment


        • #5
          Este zgomotul valvei pop-off sau blow+off in popor.
          Se aude de fapt contrapresiunea din admisie când se închide clapeta fluture. E zgomot funcțional

          Comment


          • #6
            Turbina de pe H4D nu șuieră.

            Șuieratul pe care îl auzi tu este cel mai probabil din altă parte.

            Trebuie văzut cât de etanș este traseul de alimentare cu aer al motorului (ex. carcasă filtru aer crăpată, desfăcută, lipsă, etc.) - de obicei pe acolo există șanse de șuierat, mai ales dacă ai făcut revizia de 30.000km - când se umblă la admisie - uneori nu se pun lucrurile la loc așa cum trebuie...
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • #7
              Se aude și la H4D, am explicat mai sus ce anume face acel zgomot.

              Comment


              • #8
                Șuieratul este de la toba de evacuare când schimbi vitezele se aude că și cum ar fi tunată ,un pufăit
                daca accelerezi mașina intermitent se aude pufăitul la toba când stă pe loc

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google