Consum cu ECO și fără ECO - Logan III 1.0 ECO-G 100

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum cu ECO și fără ECO - Logan III 1.0 ECO-G 100

    Pentru curioși și cei necredincioși privind eficiența ECO:

    Exemplu de consum pe GPL cu ECO și fără ECO în aprox. aceleași condiții (oraș Buzău, luna Septembrie) - Logan III 1.0 ECO-G 100:

    30,8km/h vit. medie fără ECO = 9,7 litri/100km
    29,1km/h vit. medie cu ECO = 9,0 litri/100km = mai puțin cu -7,22%

    25,3km/h vit. medie fără ECO = 10,0 litri/100km
    23,9km/h vit. medie cu ECO = 8,9 litri/100km = mai puțin cu -11,00%

    Deci în medie ECO a redus consumul cu 9,11%.

    Asta ar însemna la un consum mediu de 8,95 litri/100km, cu o viteză medie de 27,7km/h, pe o distanță medie parcursă de 473km, cu un plin mediu de 40,4 litri de GPL rezultă o economie de 3,68 litri de GPL, care au permis parcurgerea în medie a 40,22km în plus față de rulajul cu ECO dezactivat.

    Cu cât traseul respectiv impune accelerări sau frânări mai multe, cu atât contribuția ECO e mai mare.
    La drum lung accelerația stă foarte mult timp pe aceiași poziție și ECO nu are cum să taie din consum dacă regimul motorului nu se schimbă.​
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

  • #2
    acum vin cu intrebarea... oare pe cruise control, daca ii dau pe 130 pe autostrada, cu sau fara eco, oare o fi diferenta? sau in acel mod, e disable eco?

    Comment


    • #3
      ECO funcționează și cu Cruise Control în același mod ca și pe Manual - doar că variația de accelerare e de regulă mai mică la viteze de CC - și automat că reducerea de consum e mai mică la drum lung decât în oraș.

      Exemplu:

      52,1 km/h viteză medie, 595,3 km parcurși fără ECO = 6,9 litri/100km consum mediu GPL

      52,6 km/h viteză medie, 595,7 km parcurși cu ECO = 6,8 litri/100km consum mediu GPL - mai mic cu -1,45%

      După cum se vede, cu ECO la drum lung diferența de consum e foarte mică, ECO e foarte util în oraș.
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • #4
        Asa il folosesc si eu... eram curios daca merita si pe drum lung. Multumesc de raspuns!

        Comment


        • #5
          Folosesc eco numai iarna, in rest mi se pare diferenta de consum destul de mica fata de mers normal fara eco , iar lipsa de putere se simte destul de bine si ma cam deranjeaza asa ca mai bine merg mai linistit in modul normal. Numai in oras in Sibiu (si nu cand e aglomerat) am consumul 9,2 l / 100 km pe gaz si 7,5 l / 100 km pe benzina, mers normal. Daca merg super linistit , cu coasting cat cuprinde , consumul scade cam cu 1 litru - 1 litru si ceva.

          Comment


          • #6
            Exista o diferenta mica de consum cu ECO activat in oras si foarte mica la drumuri lungi. Eu am varianta fara GPL, iar cu ECO activat in oras viata e trista rau de tot! Efectiv se misca in reluare la plecarea de la semafor! Atentie, a se nota ca nu sunt vreun vitezoman de felul meu. Da, o fi o diferenta, dar nu (mai) activez ECO.
            MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

            Comment


            • #7
              Eu nu folosesc eco si nici start-stop, saptamana trecuta am facut primul drum lung cu masina, Giurgiu-Slanic Moldova, aproape 900 de km dus intors. Am ajuns acasa cu consum de 7.4 pe gpl, nu mai stiu viteza medie, am folosit pilotul automat setat la 112km/h pe unde s-a putut ,cu varfuri de 130-140 in depasiri pe dn2, iar in localitati viteza legala plus 10 km/h. Eu consider ca e un consum execelent, deobicei am media de 8,5 pe ruta Giurgiu-Bucuresti fiind masina de naveta. In masina 2 adulti si un copil de 14 ani. Portbagajul plin cu bagaje. Clima setata pe auto la 22,5 grade, anvelope de iarna. Masina are 3 luni jumate si am 8500 km cu ea.
              Last edited by alinushus; 31 October 2022, 09:57.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google