problema keyless go Sandero Stepway 2022

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Va multumesc tuturor pentru indicatiile oferite, am programat masina la service pe 29.12 si o sa le transmit tehnicienilor de acolo informatia primita - acum nu stiu in ce masura o sa o si foloseasca, am dubii serioase....

    Comment


    • #17
      Eram doar deranjat de ce am văzut în social media, nu contest importanța forumurilor de discuții.

      Și nu sunt "din rețea".

      Comment


      • #18
        In "social media" se scriu multe (tocmai de aceea nici nu "urmaresc" si nici nu ma intereseaza), forumurile auto monomarca cred ca sunt cu totul altceva si tocmai acesta este si "scopul" lor principal: sa ne ajutam unii pe altii, iar ceea ce am scris ramane valabil...
        Referitor la:
        Este un software nou pentru HFM (calculator maini libere) care corecteaza aceasta problema.
        Cauza ar fi o baterie usor descarcata care este interpretata eronat de soft si inhiba reactivarea sistemului de maini libere.

        Da, am aflat că problema apare în urma fluctuațiilor tensiunii bateriei de 12V, nu are legătură cu bateria din card. Din acest motiv soluția de service este resoftare ECU UPC și HFM (unitatea de control electric și modul mâini libere), doar împreună nu și separat.
        cred ca mai conteaza si cum sau de unde se incepe "investigatia", consider ca este foarte bine ca initiatorul apeleaza la garantie si sa speram ca cei din reprezentanta (sau chiar de la "centru") pe 29.12 vor rezolva aceasta problema.
        Toate cele bune! (sa se adune)
        Last edited by Gil26; 8 December 2022, 16:12.

        Comment


        • #19
          Ca și update, am schimbat bateriile la ambele carduri, problema NU mai apare. Nici nu știu dacă sa ma mai duc la reprezentanta... Cred ca mai aștept o vreme, deja presimt răspunsul celor de la Dacia: "așa face toate domne!"

          Comment


          • #20
            Cum problema nu mai apărea cu cartela mai puțin utilizată - deci cu baterie mai bună - concluzia e clară.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • #21
              asa sper si eu... maxim 30 de lei pe an un set de baterii 2032, pt ambele carduri, e ok.
              dar totusi nu mi se pare normal comportamentul, de aceea cazul ramane deschis

              Comment


              • #22
                Garanția acoperă și bateria din cartelă.

                Comment


                • #23
                  Garantia acopera si asta ? :
                  Originally posted by punktnet View Post
                  Este un software nou pentru HFM (calculator maini libere) care corecteaza aceasta problema.
                  Cauza ar fi o baterie usor descarcata care este interpretata eronat de soft si inhiba reactivarea sistemului de maini libere.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by claudius_log View Post
                    Va multumesc tuturor pentru indicatiile oferite, am programat masina la service pe 29.12 si o sa le transmit tehnicienilor de acolo informatia primita - acum nu stiu in ce masura o sa o si foloseasca, am dubii serioase....
                    Acuma am vazut. Trebuie sa te certi cu ei,ii ameninti ca suni la Vocea clientului si la Anpc. Sper sa rezolvi.Succes
                    Gil26 +1
                    ​​​​​​

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google