Instalare dispozitiv telematic... se pierde garanția?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Instalare dispozitiv telematic... se pierde garanția?

    Salutare! Logan 3, în garanție. La asigurarea CASCO de la Groupama am optat pentru Clauza Autocontrol - CASCO Gradual. Asta înseamnă că dacă dispozitivul telematic, de monitorizare a comportamentului șoferului în trafic, instalat pe mașină, arată un condus ok-preventiv, atunci plătești mai puțin. Dacă nu, tot aia plătești.

    Întrebarea este: Instalarea dispozitivului afectează garanția autoturismului?

    Încă nu mi-a venit dispozitivul, dar dacă e cum am văzut eu în unele prezentări, se conectează la sursa de curent, direct la bornele bateriei. Consumul de curent este nesemnificativ. Poate unii colegi din această comunitate au văzut sau și-au montat așa ceva.


  • #2
    Carnetul de Garanție specifică foarte clar la capitolul DOMENIUL DE APLICARE A GARANȚIEI COMERCIALE:

    "Garanția comercială DACIA nu acoperă:
    …..
    - deteriorările cauzate de:
    * piese de schimb neoriginale DACIA montate pe autovehicul;
    * accesorii și echipamente (protecție, alarmă, etc.) montate pe autovehicul, neautorizate de către Constructor sau autorizate, dar instalate fără respectarea recomandărilor Constructorului;
    * nerespectarea recomandărilor Constructorului;
    * reparațiile efectuate în afara rețelei autorizate DACIA;
    ……"
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

    Comment


    • #3
      Mulțumesc, DFA, pentru răspuns!

      Da, am citit asta, dar e oarecum interpretabilă, sau poate vreau eu să o interpretez în vreun fel. Eu aș înțelege că dacă nu se strică nimic, atunci e ok. Oricum, e logic, că nu invoci garanția dacă toate-s bune și frumoase.

      Eu eram curios dacă cineva a întâmpinat fix speța asta, m-ar fi ajutat mai clar. Altfel, da, prevederile sunt clare: "Ai băgat coadă de drac în mașină și s-a ars... să fii sănătos, FĂRĂ garanție."
      Last edited by 77sky; 21 March 2023, 20:54.

      Comment


      • #4
        Îl montezi in service Dacia, păstrezi documentele.
        La montaj solicită să verifice cu un clește ampermetru ce curent consumă în repaos și să noteze valoarea pe certificat de control.

        Comment


        • #5
          Originally posted by punktnet View Post
          Îl montezi in service Dacia, păstrezi documentele.
          La montaj solicită să verifice cu un clește ampermetru ce curent consumă în repaos și să noteze valoarea pe certificat de control.
          Mulțumesc pentru răspuns!

          Azi am sunat și am întrebat la Vocea Clientului. Mi-au zis că n-am voie. Le-am zis că mă duc și îl montez la service autorizat Dacia Renault. Au insistat că nu se poate. Le-am explicat că doar se montează la bornele bateriei și că este un consumator foaaaarte mic. Nu au vrut să audă: NU, nu se poate fără să pierzi garanția. Mi-au zis că au mai fost întrebați pe tema asta și că nu e voie.

          O alarmă instalată la service Dacia e ok, care e mult mai invazivă, dar un dispozitiv de 30 de grame, 10X5 cm instalat tot în service autorizat dă peste cap măiestria de tehnologie Dacia... Asta e! Cred că pur și simplu nu vor/nu pot să gândească.

          Puteam să-l instalez singur și să-l scot când mă duceam la revizii. 2 minute mi-ar lua. Dar am vrut să fiu regulamentar.

          Comment


          • #6
            Pierzi garanția la ce?
            Eu in aproape 20 de ani de Dacia, nu am văzut decât 5 cazuri de scoatere din garanție, și doar pe motive nasoale.
            Cei mai rău lucru care se poate întâmpla este să îți refuze schimbul de baterie in garanție dacă se defectează in acest timp, dar dacă îl demontezi înainte e ca și cum nu ar fi, nu? ;)

            Comment


            • #7
              Pai daca tu in aproape 20 de ani de Dacia nu ai vazut decat 5 cazuri de scoatere din garantie si doar pe motive nasoale atunci poate ii explici cele cinci cazuri si unui coleg care invoca CID aproape la\pentru orice dar mai ales ”colegilor” de la VC, caci pana la urma ei sunt ”vocea” Dacia in fata clientului, iar raspunsul oficial in acest caz a fost cat se poate de clar, repetat, raspicat si detaliat:
              Originally posted by zenit View Post
              Azi am sunat și am întrebat la Vocea Clientului. Mi-au zis că n-am voie. Le-am zis că mă duc și îl montez la service autorizat Dacia Renault. Au insistat că nu se poate. Le-am explicat că doar se montează la bornele bateriei și că este un consumator foaaaarte mic. Nu au vrut să audă: NU, nu se poate fără să pierzi garanția. Mi-au zis că au mai fost întrebați pe tema asta și că nu e voie.
              ....

              Comment


              • #8
                Dispozitivul în cauză nu a fost testat/aprobat/omologat de DACIA pentru a fi montat pe masinile mărcii.

                Alarmele omologate sau nu de DACIA le instalează fiecare reprezentanță pe barba proprie - ei asigură garanția nu DACIA.

                PS
                Dispozitiv telematic conectat doar la baterie e o porcărie, toate dispozitivele de acel gen se "bagă" în OBD, pentru corelare parametrii GPS/GSM cu datele raportate de mașină (turatie, cuplu, pozitie pedală accelerație, etc)
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • #9
                  Pai exact asta a intrebat si initiatorul acestui topic: ”Intrebarea este: Instalarea dispozitivului afectează garanția autoturismului?”
                  si a scris in postul # 3 inclusiv cu bold, plus ca ”Le-am zis că mă duc și îl montez la service autorizat Dacia Renault ... Puteam să-l instalez singur și să-l scot când mă duceam la revizii. 2 minute mi-ar lua. Dar am vrut să fiu regulamentar.”

                  Iar colegul nostru care are 20 de ani de Dacia a scris foarte clar asta :

                  Originally posted by punktnet View Post
                  Pierzi garanția la ce?
                  ....
                  Cei mai rău lucru care se poate întâmpla este să îți refuze schimbul de baterie in garanție dacă se defectează in acest timp, dar dacă îl demontezi înainte e ca și cum nu ar fi, nu? ;)
                  Dar cei de la VC i-au raspuns limpede initiatorului ca Dacia in cazul montarii acestui dispozitiv chiar si intr-o reprezentanta \service autorizat DACIA ca ”NU, nu se poate fără să pierzi garanția”, iar in cazul unei probleme tehnice ar fi interesant daca cei dintr-o reprezentanta isi asuma garantia celorlalte componente ale masinii tinand cont si de numeroasele (din pacate destul de multe) probleme la acest model cu bateria, senzorul de curent, incarcarea, sistemul de gestionare al energiei, etc...
                  Last edited by Gil26; 25 March 2023, 07:16.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by punktnet View Post
                    Pierzi garanția la ce?
                    Eu in aproape 20 de ani de Dacia, nu am văzut decât 5 cazuri de scoatere din garanție, și doar pe motive nasoale.
                    Cei mai rău lucru care se poate întâmpla este să îți refuze schimbul de baterie in garanție dacă se defectează in acest timp, dar dacă îl demontezi înainte e ca și cum nu ar fi, nu? ;)
                    in acesti ani multi, ai auzit cumva si de problema mea pe care nu sunt in stare sa o rezolve(4 service-uri pana acum) cu goluri in acceleratie pe benzina, iar pe gpl, "nelineara" ?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Mihai2k4 View Post

                      in acesti ani multi, ai auzit cumva si de problema mea pe care nu sunt in stare sa o rezolve(4 service-uri pana acum) cu goluri in acceleratie pe benzina, iar pe gpl, "nelineara" ?
                      Din ce cunosc, soluția este în curs de validare, sa vedem dacă trece testul fiabilității.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by punktnet View Post

                        Din ce cunosc, soluția este în curs de validare, sa vedem dacă trece testul fiabilității.
                        este ceva soft (programare) sau hard, pise de inlocuit?

                        Multumesc!

                        Comment


                        • #13
                          Softul rămâne de baza, se schimbă ceva in calibrare.

                          Comment


                          • #14
                            Ramane de vazut daca "solutia" asta in curs de validare va si rezolva problema complet \definitiv, pana acum modificarile doar "in calibrare" din pacate nu au prea avut prea mare "efect".

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by punktnet View Post
                              Softul rămâne de baza, se schimbă ceva in calibrare.
                              daca apare,te rog frumos, daca nu este prea mare deranjul, sa potezi aici/pm, acel "cod" de update, sa le specific si lor cand ma mai duc la revizii. nu de alta, dar e deal breaker la mine, ma gandesc bine sa o vand anul asta, stric pentru acele goluri...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google