Monitorizare consum ulei motor 1.0 ECO-G 100 / H4D 480

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Monitorizare consum ulei motor 1.0 ECO-G 100 / H4D 480

    Iată evoluția în timp, culoare și a nivelului de ulei la un motor 1.0 ECO-G 100 (H4D 480) de pe un Logan III, rulat 34.501 km / 1 an și 9 luni (Iulie 2021 – Mai 2023)

    Cu un singur schimb de ulei la activ, la 19.893 km (1 an de la cumpărare).

    Uleiul utilizat este banalul Dacia Oil Plus (adică Castrol GTX 5W30 RN17), full sintetic, la bidon de 4 litri.

    După cum se poate vedea, motorul nu tușește, nu explodează și nu crapă dacă faci schimbul de ulei în fiecare an - și NU, culoarea uleiului NU este un indicator de uzură...

    De asemenea, motorul consumă în medie o cantitate relativ mică de ulei:
    ~17 ml / 1.000 km
    ~177 ml / 10.000 km
    ~531 ml / 30.000 km

    Nici nu există comparație cu motoare "clasice" mari consumatoare de ulei:
    - Renault 1.2 TCe cod H5Ft / Nissan 1.2 DIG-T cod HRA2DDT - care putea merge de la 1 litru per 10.000 km până la 1 litru per 1.000 km...
    - VAG (Volkswagen / Audi Group) 2.0L TFSI - consum de la 500 ml până la 1.000 ml per 1.000 km...
    Nu, nu e o glumă.​
    Attached Files
    Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

  • #2
    cum e mai bine? sa completezi pana la revizie, sa fie spre maxim, sau sa lasi asa?

    Comment


    • #3
      Eu nu am completat tocmai ca să văd consumul de ulei.

      Mă uit la nivel cam o dată pe lună, uneori 2 luni.

      Dacă s-ar duce prea aproape de MIN și revizia ar fi prea departe aș completa.
      Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

      Comment


      • #4
        Vă salut!
        E normal acest consum de ulei?!

        Comment


        • #5
          Originally posted by Adrian 45 View Post
          E normal acest consum de ulei?!
          Care?
          Functional, orice motor consuma ulei, mai mult sau mai putin. Situatia devine ingrijoratoare cand consumul e vizibil mare.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Adrian 45 View Post
            Vă salut!
            E normal acest consum de ulei?!
            O juma' de litru de ulei în 30.000 km? E foarte OK consumul!

            Toți am vrea să nu consume nimic, dar e imposibil să nu consume, toate motoarele consumă ulei. O foarte mică parte din ulei este arsă în cilindru la fiecare aprindere, oricât de performant e motorul.

            Contează în cât timp sau în câți km o face.

            Cine zice că mașina lui nu consumă ulei de fapt:

            1. De fapt nu măsoară nivelul;
            2. Dacă îl măsoară, nu o face în aceleași condiții;
            3. Schimbă uleiul suficient de des ca să nu observe consumul - deci bagă gunoiul sub preș - se autosugestionează.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • #7
              ​Actualizare consum ulei la motorul meu H4D / 1.0 ECO-G 100, la 36.460 km / după revizia de 2 ani.

              Consum mediu de ulei:
              ~ 21 ml / 1.000 km
              ~ 210 ml / 10.000 km
              ~ 631 ml / 30.000 km

              Consum măsurat pe joja de nivel ulei:
              ~ 230 ml / 13.827 km
              ~ 330 ml / 15.234 km​
              Attached Files
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • #8
                Eu de cand am facut prima revizie, nu reusesc nici cum sa citesc uleiul de pe joja, se prelinge pe joja aiurea cand o scot. Am lasat masina o sapt cat am fost in concediu, am zis ca gata pot sa vad exact, de unde, la fel....o sa fac o poza, poate ma lamuriti voi...

                Comment


                • #9
                  Foto cu nivelul de ulei dimineața, pe răcoare.
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • #10
                    la mine într-un an și aproximativ 15.000 km, scade nivelul pe jojă de la maxim la mijloc. Cât timp nu necesită completare între revizii eu cred că e ok.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google