Dacia Logan III - Dimensiuni anvelope

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia Logan III - Dimensiuni anvelope

    Salut!
    Spune-ti-mi, va rog, ce dimensiuni de anvelope aveti in carte/certificat.
    In primul rand vreau sa le stiu si in al doilea rand vreau sa aflu daca exista diferente in functie de anul fabricatiei.

  • #2
    De asemenea ma intereseaza si cu ce tip de anvelope v-au venit echipate noile Dacii!

    Comment


    • #3
      Cred ca am reusit sa le gasesc pe site-ul celor de la Dacia.

      185/65 R15 195/55 R16

      Comment


      • #4
        Originally posted by Dacia Golan View Post
        De asemenea ma intereseaza si cu ce tip de anvelope v-au venit echipate noile Dacii!
        Doar Duster 4x4 vin cu Continental AllSeasonContact din fabrică.

        În rest, toate vin cu anvelope de vară.

        Acestea au fost:

        1. Continental EcoContact 6 - 2020-2023
        2. Hankook Ventus Prime 4 - 2023----
        3. Bridgestone - cele asamblate în Maroc - 2023---

        Info - Generale - Logan/Sandero III 2020-2028 wiki (wikidot.com)
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • #5
          Pare o miscare proasta din partea Dacia.
          ​​​​​​Sa inteleg ca daca masina ti se livreaza iarna, vine echipata cu anvelope de vara?
          Cel mai corect era sa vina echipata cu anvelope AllSeason din moment ce nu ofera doua seturi de anvelope.
          Last edited by 77sky; 2 weeks ago.

          Comment


          • #6
            Nu prea livreaza nimeni masini noi cu anvelope de iarna, daca primesti cumva un set alea sunt promotii punctuale de marketing. Si Dacia a avut si probabil va mai avea asemenea promotii in cursul iernii.

            Comment


            • #7
              Originally posted by speleus View Post
              Nu prea livreaza nimeni masini noi cu anvelope de iarna, daca primesti cumva un set alea sunt promotii punctuale de marketing. Si Dacia a avut si probabil va mai avea asemenea promotii in cursul iernii.
              Mie mi se pare ceva esential ca masina sa vina din fabrica cu anvelope AllSeason cat timp nu le echipeaza specific sezonului. Nu tine de marketing, ci de siguranta eventualului cumparator. Eventual, de buzunarul acestuia, pentru ca isi cumpara masina cu anvelope de vara pe timp de iarna si e obligat sa isi achizitioneze alt set de anvelope pentru a circula in siguranta. Daca si-a luat de la gura ca sa isi achizitioneze respectiva masina, poate nu are bani si de un set nou de anvelope imediat ce primeste masina si prefera sa circule asa. Evident ca asta este problema lui, dar producatorul, mai ales ca vorbim de Dacia, de Romania, ar trebui sa ia in seama aceste scenarii.

              Comment


              • #8
                Ai un discurs pur romanesc.
                "Nu tine de marketing, ci de siguranta eventualului cumparator" - pe bune? Tu te astepti de la altcineva, in cazul de fata ca Dacia sa aiba grija de tine? )
                De asemenea expresiile de genul "poate buzunarul are de suferit", "nu are bani de un nou set de anvelope" demonstreaza ca poate nu e o idee potrivita ca cel care gandeste asa sa isi achizitioneze masina. Cheltuiala cu un autoturism e o povara si il depaseste.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by viruszatu1 View Post
                  Ai un discurs pur romanesc.
                  "Nu tine de marketing, ci de siguranta eventualului cumparator" - pe bune? Tu te astepti de la altcineva, in cazul de fata ca Dacia sa aiba grija de tine? )
                  De asemenea expresiile de genul "poate buzunarul are de suferit", "nu are bani de un nou set de anvelope" demonstreaza ca poate nu e o idee potrivita ca cel care gandeste asa sa isi achizitioneze masina. Cheltuiala cu un autoturism e o povara si il depaseste.
                  Exact asta am vrut sa expun, o gandire pur romaneasca. Vorbim de niste masini ce se vand pe piata din Romania. Eu am expus gandirea unui roman de rand ce isi achizitioneaza Dacia. De cele mai multe ori poate nu este o idee buna, asa cum spui tu, dar cand masina reprezinta o investitie, cu siguranta este, indiferent daca ti-o permiti cu adevarat sau nu in momentul achizitiei.
                  Sau e gandire pur romaneasca faptul ca mi se pare normal ca masina sa nu vina cu anvelope de vara pe timp de iarna? Ma astept ca Dacia sa aiba grija de brand-ul pe care il reprezinta, nu de mine, ca daca eu sunt zapacit si nu imi cumpar anvelope specifice sezonului, in momentul in care iau masina iarna cu anvelope de vara si ma fac acordeon in primul copac, nu o sa pice deloc bine pentru Dacia. Deci despre ce marketing vorbim?
                  ​​​
                  Last edited by Dacia Golan; 2 weeks ago.

                  Comment


                  • #10
                    Mergi la alte branduri si intreaba cu ce gume vine masina. Vei avea un soc.
                    Producatorul nu e vinovat ca tu nu iti echipezi corespunzator noua achizitie. Poti comanda gume de iarna/all season care se vor monta la dealer inainte sa ridici masina. Te incapatanezi sa pleci cu gume de vara pe zapada e fix problema ta. Daca ai dat ultimii lei pe masina si nu-ti permiti un set de Debica sau ceva similar care mai costa o mie si ceva de lei...inseamna ca nu iti permiti de fapt masina. Plus ca la ridicarea masinii mai ai de facut si asigurarea. Cu aia cum faci? Daca ai ghinion la 10 metri dupa ce ai iesit in sosea dai vina pe Dacia ca nu ti-au inclus asigurarea in pretul masinii?

                    Comment


                    • #11
                      N-are rost sa continui discutia asta.
                      Am aflat ce am vrut sa aflu. Multumesc si va doresc echipari pe dos sau in minus la achizitionarea viitoarelor masini noi, ca oricum vi le echipati voi dupa aceea dupa bunul plac!
                      ​​​
                      Last edited by 77sky; 2 weeks ago.

                      Comment


                      • #12
                        Ca idee, eu exact asa am procedat cum a spus colegul bmwh548. Masina a venit in februarie cu cauciucuri de vara si am echipat masina direct la dealer cu 4 cauciucuri de iarna comandate separat, dar stiu ca in anumite perioade de iarna erau promotii in care iti ofereau gratis cele 4 cauciucuri (plateai eventual echiparea)..

                        Comment


                        • #13
                          Voi poate ați fost mai norocoși. Mie mașina mi-a venit în decembrie evident cu cauciucuri de vara. La Mida Sf Gheorghe (Dacia) nu aveau pe stoc cauciucuri pt ea, surpriza. Am făcut rost de la un alt service și iarăși surpriza, nu ți le putem monta, suntem full, in ideea in care îmi punea numerele să ies cu ea din reprezentanța, am mers înapoi vreo 3km de unde le-am luat și băieții au fost de gașcă și m-au băgat sa le monteze gratis pentru că le cumpărasem de la ei. Va spun că reprezentanța nu da doi bani pe tine sau pe mașina ta, ci doar pe vânzări.
                          Și acum că am lămurit asta, îmi poate spune cineva daca cumpăr jante de 7j lățime, o sa am probleme? Tehnic, legal... Nu se specifica lățimea jantei ci doar dimensiunea, eu având deja cauciucurile 195 55 16. Ah și încă ceva, nu găsesc exact offset ul dp jantele originale Mahalia (45). Mă interesează să nu-mi atingă etrierul, aripa interioara samd.

                          Comment


                          • #14
                            In cartea masinii ar trebui sa ai toate specificatiile. Originala e 6.5J parca. Loc ar trebui sa fie lejer sub aripi, la ITP ma indoiesc ca se observa. Poate doar daca dai de un RAR mobil si au aia chef sa masoare la milimetru.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ANDMINE View Post
                              ...... Și acum că am lămurit asta, îmi poate spune cineva daca cumpăr jante de 7j lățime, o sa am probleme? Tehnic, legal... Nu se specifica lățimea jantei ci doar dimensiunea, eu având deja cauciucurile 195 55 16. ....
                              Vezi Certificatul de Conformitate pe care l-ai primit în documentația mașinii - 195/55 R16 6,5J ET: 45, PCD: 4x100, Butuc: 60.1
                              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google