Dacia Logan III - Dimensiuni anvelope

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Să mă bată mama daca găsesc certificatul ăla pe undeva.
    Ideea care e, concret, am găsit jante dar majoritatea au 7 lățimea. Acum, eu știu că pe mașina sunt recomandate 6.5j 195 55 16 ET 45 , dar mă interesează dacă pun cauciucurile astea (pt că le am deja) pe jante 7j cu un Et38 sau 40 sa spunem, știe cineva concret daca vor fi probleme? Am tot citit despre toleranțe iar 195 pe 7j e trecută ca mărime minimă, in plus o sa fie cauciucuri de iarna. Că oferte pe 6.5j la 4x100 nu prea găsesc sau daca sunt, tre' sa le curat și să le vopsesc că sunt nasoale rău. Iar cele originale Mahalia sunt 2000 și ceva de lei. Cheers
    Last edited by 77sky; 3 weeks ago.

    Comment


    • #17
      Pana prin septembrie-octombrie ai timp sa pui niste bani la pusculita si ori iei niste table OEM de care sa te doara in cot cand se umplu de sare...ori niste aliaje AM. Gasesti noi set de 4 cu 2500-3000 de la Dezent, Dotz etc.

      Comment


      • #18
        Da, am văzut pe tabla originale și la 1300. Fără capace, acum nu știu, se pot monta și fără capace? Pentru că arată exact ca cele structurate.

        Comment


        • #19
          Vă salut! Vouă vă apar în carte, cele două dimensiuni de amvelope, 195 55 R16 și 185 65 R15? Mie nu-mi apare decât prima dimensiune și m-ar fi încântat pentru iarnă, să pun pe 15(am și jantele de tablă) și aș fi vrut să fie "legal".
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • #20
            Ca diametru sunt perfect compatibile , nu stiu de ce nu apar in carte . In talon ce dimensiuni apar?In carte la mine apare doar 185/65 R15 dar in certificatul de conformitate primit odata cu masina(S3), apar doua dimensiuni anvelope:
            -195/55 R16 (87) H 6.5 J 16 .45
            -185/65 R15 (88) H 6. J 15 . 40.
            Certificatul de conformitate are seria masinii mele.
            Probabil este o scapare a celor care au completat cartea de identitate


            Comment


            • #21
              Originally posted by burtosu View Post
              Vă salut! Vouă vă apar în carte, cele două dimensiuni de amvelope, 195 55 R16 și 185 65 R15? Mie nu-mi apare decât prima dimensiune și m-ar fi încântat pentru iarnă, să pun pe 15(am și jantele de tablă) și aș fi vrut să fie "legal".
              Vezi pagina 4 din CIV, e la mențiuni!
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • #22
                Corect! Mulțumesc pentru informație, nu am văzut-o, am văzut doar GPL-ul și n-am citit mai departe.
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google