Montare Alarma Pe Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am stat ieri de am verificat cu multimetrul semnalele, si primesc semnal de la portbagaj pe pinul B30, la fel si de la usi ( cand le deschid). Eu am montat si doua diode, una pe 30B si una pe 40B. Diodele sunt 1N5408 de 3 A. Mai departe nu inteleg de ce alarma nu preia semnalul de la portbagaj, dar de la usi da.

    Comment


    • Ai pus bine diodele?
      I HAVE A !sigpic
      fara linkuri externe in semnatura

      Comment


      • da, cu anodul comun spre alarma si catodul la fiecare pin in parte.

        Comment


        • Eu zic sa renunti la diode si sa legi direct firul de la alarma la ambele fire B30 si B40.
          Asa cum am spus de multe ori, diodele sunt in plus in acest caz.

          Ca informatie cat mai exacta din manualul de service:
          -de la pinul B30 firul se ramnifica in 3, si se duce la usile spate stanga si dreapta precum si la portbagaj.
          - de la pinul B40 firul se duce la usile fata stanga si dreapta.
          Informatia primita de UCh de la aceste 2 intrari se foloseste pentru:
          - aprindere lampa plafon
          - aprindere lampa portbagaj
          - Aprindere martor usi deschise (doar pe contact).

          Poti incerca sa legi firul de la alarma de firul care duce de la UCH la tabloul de bord - pinul 12 (mufa cu mai putine fire). Comanda este tot pe minus, dar ledul din bord este alimentat cu +12V dupa contact.
          Last edited by danielliviu; 12 September 2012, 19:11. Reason: Automerged Doublepost
          GL-22-TOF

          Comment


          • alarma thunder ca205

            Revin din nou cu problema alarmei. Azi am rezolvat-o in sfarsit. Dupa ce nu mai detecta nici o usa, deja nu mai stiam ce sa-i mai fac, asa ca am luat-o de la capat si uitandu-ma pe schema electrica data de producator, mi-am dat seama ca pe langa greselile pe care le observasem la montaj, mai are inca unele si mai grave si anume: "declansare portiera negativ" (firul verde) este de fapt "declansare portiera pozitiv" (firul albastru) .
            Si schemele pe care le dau ei acolo sunt gresit notate, pe ambele tipuri de declansari e trecut firul albastru si "-", si reprezinta exact opusul .

            Toate firele fiind cositorite, am trecut din conector firul verde de pe 2 pe 3 si totul merge foarte bine.

            Nu credeam ca pot sa gasesc astfel de manuale, asadar atentie celor care vor sa-si instaleze singuri alarmele THUNDER. Multumesc pentru informatii si sugestii!

            Comment


            • E dificil cu manualele pentru chinezarii. Eu din obisnuinta doar ma uit informativ....

              Oricum, firele NU se cositoresc pe masina. Chiar un coleg din Galati care nu m-a ascultat si a cositorit toate firele de la luminile si accesoriile montate in interior a fost nevoit dupa 6-8 luni sa o ia de la capat... firele sunt subtiri (cele de la alarme, nu de pe masina) si cedeaza foarte repede dupa cositorire.
              Exista papuci de conexiune, cleme de fixare cabluri, etc.
              GL-22-TOF

              Comment


              • Salut baieti! O alarma buna, de buget, puteti recomanda va rog?

                Comment


                • Maat 679 extreme2 - o alarma foarte fiabila care nu face probleme. Un pret normal cu montaj inclus ar fi 250-280 lei.
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Originally posted by danielliviu View Post
                    E dificil cu manualele pentru chinezarii. Eu din obisnuinta doar ma uit informativ....
                    De regula,documentatiile sunt bune,problema e la fire inversate sau pozitionate in alt loc(in cuple),decit cel normal.Orice experienta ai,daca la proba functionala,greseala de montaj(in cuple) duce la compromiterea functionala...rezultatul nu este cel dorit! Un novice,intelege si accepta forte greu ca tocmai alarma lui a avut probleme. Putem spune ca fiecare model de alarma are "personalitatea" lui,in ceea ce priveste conceptia,functiile,etc. si lipsa sau nerespectarea documentatiei poate crea involuntar,probleme.

                    Comment


                    • schema gresita CA205

                      am atasat si o poza cu schema sa va lamuriti ca intr-adevar sunt gresit denumite intrarile digitale de la portiere.
                      Attached Files

                      Comment


                      • alta problema cu alarma

                        Salutare din nou,

                        am instalat vineri aceeasi Thunder CA205 pe o Dacia Duster. Am observat ca are aceeasi conectori ca la Logan, doar ca unele culori s-au mai schimbat, insa am instalat-o dupa numarul corespunzator fiecarui pin si se pare ca functioneaza aproape normal. Insa problema apare dupa 30 de minute cand alarma se activeaza. Am vazut ca la unele masini se mai intampa acest lucru fiindca intra UCH-ul in regimul de standy-by.
                        Din ce am inteles se instaleaza o rezistenta si un condensator pe circuitul usilor. Imi puteti da cateva informatii, valori?

                        Multumesc

                        Comment


                        • Originally posted by gicutabacaru View Post
                          Salutare din nou,

                          am instalat vineri aceeasi Thunder CA205 pe o Dacia Duster. Am observat ca are aceeasi conectori ca la Logan, doar ca unele culori s-au mai schimbat, insa am instalat-o dupa numarul corespunzator fiecarui pin si se pare ca functioneaza aproape normal. Insa problema apare dupa 30 de minute cand alarma se activeaza.

                          Multumesc
                          probabil ai facut greseala sa lipesti senzorul de soc pe carcasa UCH-ului, am povestit in pagina 20 patania mea
                          Dacia Logan ABS+, 1.6MPI

                          Comment


                          • thunder CA205

                            Originally posted by laurd View Post
                            probabil ai facut greseala sa lipesti senzorul de soc pe carcasa UCH-ului, am povestit in pagina 20 patania mea
                            Aceeasi problema pe Logan 1.6 85CP laureate. Dupa 30 de minute ma alerteaza pagerul ca o usa este deschisa. Problema este ca baiatul de la dealer unde am montat-o spune ca senzorul de soc nu este montat pe carcasa UCH-ului. Vreun sfat, pentru ca nu reusesc nici s-o dezarmez, se armeaza singura dupa 15 sec. si la 30 min vibreaza pagerul?

                            Comment


                            • spuen ce4 fire ai legat pentru usi deschise si unde, pe UCH ? pune o schema cu alarma.

                              Comment


                              • Originally posted by goguspan View Post
                                spuen ce4 fire ai legat pentru usi deschise si unde, pe UCH ? pune o schema cu alarma.
                                Schema este postat un pic mai sus de gicutabacaru.
                                O sa-l intreb pe baiatul care a montat-o cum a legat firele la UCH
                                pentru usi deschise si unde. Revin cu un post.

                                Rezolvarea de aici, nu este buna?
                                Originally posted by goguspan View Post
                                salut, Albastru/alb Inchidere UCH, EH1, A17 (comanda pe -) Verde/alb deschidere UCH, EH1, A8 (comanda pe -),

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google