Montare Alarma Pe Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Dai si tu un search pe google cu modelul alarmei tale si o sa gasesti si un manual mai mult ca sigur...

    Comment


    • #62
      am alarmă EAGLEMASTER CL1600! dacă îmi găsești tu ceva...oriunde nu numai pe goagăl fac cinste mare-mare. eu nu am găsit nimic-nimic. zici că nu a fost decât o singură bucată și aia la mine.parcă nu există...uite dovada:
      Attached Files
      sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

      Comment


      • #63
        Baga si tu pe google asa....manual alarmă EAGLE MASTER CL1600....
        si apoi o sa vezi mai multe idei pe mai multe forumuri de gen...

        Sau cauta .....eaglemaster 1600....sunt mai multe situri cu alarma ta
        Last edited by Ivan Marian; 1 December 2009, 01:46. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #64
          am găsit dar în nici 1 nu găsesc cum se poate intra în meniul alarmei sau cum pot să fac ceva la ea.nu știu ce să mai zic. ideea e că bulangii de la meridian mi-au facturat CL5100. m-au furat pe față jegoșii.
          sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

          Comment


          • #65
            PROGRAMAREA SISTEMULUI DIN TELECOMANDA

            Pentru a intra in modul de programare: Sistemul trebuie sa fie dezarmat si contactul luat. Tineti butoanele 1+2 apasate 2 secunde : sirena va emite un sunet si sistemul va fi in modul de programare.
            Pentru a accesa functiile sistemului : Se apasa butonul 1 de un numar de ori al functiei ce se doreste apelata. In paralel LED-ul va clipi .Exemplu: Pentru a seta numarul 2 : apasati butonul 1 de doua ori,LED-ul va clipi de doua ori dupa o pauza .Dupa aceea apasati butonul 2 pentru a selecta “cu” sau “fara” cu confirmarea sirenei, un sunet(fara caracteristica), doua sunete (cu caracteristica).
            Pentru iesire: tineti butoanele 1+2 apasate 2 secunde, sirena va emite doua sunete, ceea ce confirma iesirea din modul de programare.

            TABELUL CU PROGRAMARI


            Descrierea functiei Un sunet Doua sunete
            Clipirile
            led-ului Apasati butonul 1 pentru a selecta
            1 Blocarea usilor la punerea contactului *auto frana
            2 Avertizare optica la deschiderea usilor *cu fara
            3 Armare pasiva la inchiderea ultimei usi cu *fara
            4 Armare pasiva cu blocarea usilor cu *fara
            5 Imobilizator motor cu *fara
            6 Inchiderea geamurilor (temporizare motor) *2secunde 30secunde
            7 Aprindere temporizata lampi la dezarmare cu *fara
            8 Avertizare Sonora la mersul cu inapoi *cu fara
            Nota: Setarile fabricantului(*)
            DESCRIEREA FUNCTIILOR PROGRAMABILE
            1) Blocarea usiilor la punerea contactului: Daca setati “auto”,cind puneti contactul dupa 10 secunde, usile se vor autoincuia.Daca o usa este deschisa in interval de 10 secunde comanda de inchidere va fi anulata. Daca setati “brake” ,cind puneti contactul apasati pedala de frana de 2 ori si usile se vor incuia.Cind luati contactul usile se vor descuia.
            2) Avertizare la deschiderea usilor: Daca setati “cu”, cu contactul pus daca usa este deschisa sau nu este bine inchisa, lampile vor clipi pentru a avertiza soferul.
            3) Armare la inchiderea ultimei usi: Daca setati “cu”; cu contactul pus sistemul se va arma automat in 30 de secunde dupa inchiderea ultimei usi:LED-ul va clipi repede.
            4) Armare pasiva cu blocarea usilor : Daca doriti functia de mai sus cu autoblocare usi, selectati functia 3 “cu” apoi setati functia 4 tot “cu” si usile se vor bloca la autoarmar
            5) Imobilizatorul : Daca setati “cu”, la 2 min dupa ce ati oprit motorul sau daca deschideti usa in mai putin de 2 min de la oprirea motorului, sistemul va bloca motorul (va actiona releul stop motor).
            Nota:daca setati aceasta caracteristica “cu”, punctele 3 si 4 se vor seta automat pe “fara”
            6) Inchiderea geamurilor: Aceasta iesire este negativa(-) si se poate seta pe 2 sec sau 30 sec. pentru a utiliza aceasta optiune apasati butonul 1 si sistemul se va arma, geamurile se vor actiona timpul setat.
            7) Intirzierea opririi lampilor / Iluminarea de noapte: Daca activati functia “cu” lampile se vor aprinde timp de 30 sec la dezarmare pentru a va permite intrarea in masina in conditii de siguranta.
            8) Avertizare sonora la mersul inapoi: Daca activati functia “cu” atunci cind autoturismul merge inapoi , lampile vor clipi si sirena va emite 4 sunete in mod repetat pentru a preveni un eventual accident. Daca setati “fara” numai lampile vor clipi la mersul inapoi.
            o singura precizare am de facut: in momentul cand intrati in "meniul" de programare a alarmei (apasand butoanele 1+2 timp de 2 sec.), deja sunteti pe functia 1 iar led-ul clipeste rar.
            incearca asta!
            CT-97-VIPsigpic

            Comment


            • #66
              ai dreptate,santo! asta e valabil la cl5100. Dar la cl1600? nu gasesc pe nicaieri!
              sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

              Comment


              • #67
                Originally posted by giurisici fabian View Post
                Am facut topicul asta pentru cei care cu putine cunostiinte ar putea sa isi monteze singuri alarma pe logan.
                Inainte de a incepe sa dezizoleze cabluri SA DECONECTEZE BORNA- de la baterie pentru a evita vreun scurtcircuit

                am scos toate firele si culorile ,care sunt folosite si care nu in fisierul UCH LOGAN

                iar in fisierul Montare Alarma Logan gasiti toate firele la care trebuie conectata alarma pentru a functiona

                mai am atasat si 2 poze cu UCH ca sa vedeti conectorii si numerotarea firelor

                la versiunile ambiance si preferance nu o sa aveti butoane la usile spate ,asta inseamna ca nu o sa fie cablu tras la uch la pinul 30B conectorul EHI iar butonul de la portbagaj e legat impreuna cu butoanele usilor fata la pinul 40B conector EHI.
                daca timpul va permite recomand sa cositoriti cablurile cum am facut eu in poze din 2 motive
                1 contactul este ferm si nu se oxideaza in timp
                2 daca se agata vreun cablu sa nu se smulga si sa faca scurt pe undeva.
                La alarmele care trebuie legat cablul pe stop pe frana pentru inchiderea usilor
                acesta se leaga la contactul de la pedala de frana cablul care are plus cand se apasa frana.sau se poate lega chiar la plusul de contact dar atunci usile se vor incuia la punerea contactului.
                La alarmele care nu au iesire separata pentru semnalizatoare (2 cabluri)stanga/dreapta se pot monta 2 diode care sa tina un curent de 5Amperi cu anozii legati impreuna la cablul alarmei iar catozii la cablurile A8(alb) si A9(crem) conectorul PI care sunt comenzile lumini semnalizare stanga/dreapta.


                fisierul UCH logan era prea mare si nu ma lasa sa il incarc aici asa ca i-am schimbat terminatia in 3gp voi il salvati in calc vostru si ii schimbati terminatia in doc .
                Te rog trimite-mi si mie pozele si fisierele
                Multumesc mult de tot

                Comment


                • #68
                  ah vreau si eu filmuletzu si pozele.,multam mult
                  1.4 MPI Laureate Plus

                  Comment


                  • #69
                    Salut!
                    Mă poate ajuta şi pe mine cineva cu un manual de instalare în limba română pentru o alarmă DISCOVERY 500? Aştept răspuns pe PM!
                    Mulţumesc mult!

                    Comment


                    • #70
                      Salut

                      Salut.
                      Am si eu 2 intrebari pentru cunoscatori.
                      Am instalat alarma in felul urmator:
                      - firul pentru usi l-am legat la plafoniera, la firul ce da masa cand sunt deschise usile.
                      - de la firul de semnalizare (alarma) am comandat un releu ce da masa pe pinul 8 de la butonul de avarii.
                      - comanda de deschidere/inchidere am legat-o tot prin releu la butonul de inchidere usi (masa pe pinii 1 respectiv 5)
                      - alimentare + contact am luat de la casetofon.

                      Alarma merge, inchide, deshide, urla la soc, la desc usilor etc.
                      DAR,....
                      1. Firul pentru usi se poate lega altundeva? In momentul in care inchid, alarma se armeaza fara senzorul de usi deschise. Acesta se armeaza automat dupa ce ce se stinge lumina in habitaclu. ( dupa 30 de secunde)

                      2. Daca inchid din chieia masinii, (inainte sau dupa armare) usile nu se deschid la dezarmare, decat din chieie.

                      Daca leg firele la UCH (dupa schiema de aici) se rezolva problema? Am totusi o retinere in a umbla acolo si nu asi vrea sa umblu degeaba.

                      Multumesc anticipat

                      Comment


                      • #71
                        De prima data trebuia sa le legi la UCH ...
                        Nu e asa firav pe cum pare. Desurubezi surubul din stanga de prindere, tragi cutia UCH-ului in jos si lucrezi boereste.

                        Comment


                        • #72
                          Referitor la inchiderea din cheia masinii - nu ai ce sa faci. Asta pentru ca daca UCH-ul primeste comanda de inchidere pe radiofrecventa ignora orice comanda primita de la butonul din bord - respectiv de la alarma.

                          Scoate firul legat la plafoniera si leaga-l la firul care duce de la contactorii de usi la UCH. E mai corect asa.
                          GL-22-TOF

                          Comment


                          • #73
                            Multumesc pentru sugestii.

                            Comment


                            • #74
                              Salutari! O rugaminte pentru meseriasi: o schema de legare a unei alarme PILOT AA1018 la UCH Ambiance, eventual cateva recomandari. Multumesc mult!
                              Attached Files

                              Comment


                              • #75
                                Un sfat va rog!!!!!!!!!

                                Am achizitionat de curand o alarma HORNET 740T (de pe siteul DACIA), am modelul de Logan AMBIANCE cu inchidere centralizata, doresc sa o montez singur deoarece pe la cine am apelat am fost amanat pe alta saptamana....sunt ocupati. Am consultat manualul alarmei care este foarte explicativ, atasez noste poze cu Instructiunile de montaj pentru autoturismele Dacia Logan si Sandero.

                                Doresc de la voi daca se poate niste sfaturi....

                                Daca voi lega ca in manual toate firele, la versiunea mea de Logan, blocarea/deblocarea usilor din telecomanda alarmei va fi ok? Trebuie sa mai adaug ceva?

                                Firul de la antena care iese din alarma unde il pot lega? In acest manual nu specifica nimica de acel fir, si nici nu am in pachetul alarmei o antena speciala. Se poate lega la antena masinii, mai exact in spatele casetofonului?
                                Attached Files
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google