usi care scartiie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • usi care scartiie

    Imi cam scartie usile la Loganul pe care il am din 2005.
    E prima mea masina; am facut vreo 23000 km(Laureate 1.4 Mpi)
    Cred ca trebuie sa pun ceva vaselina; de care recomandati?
    Ce altceva mai trebuie uns pe la masina(in afara de ce fac cei de la service)?

  • #2
    la opritorii de la usi sa pui vasilina

    Comment


    • #3
      daca vrei le poti face tu sau ti le fac cei de la dacia moca ;) si mie mi le-au facut. mie mi-au schimbat opritorile si le-au gresat ;) bafta
      sigpic

      Comment


      • #4
        Mai bine le dai cu ceva spray de gresare sau cel mai bine mergi la service, ei au un spray foarte bun.Trebuie dat si la balama, nu numai la opritor.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          da si la balama si al yale uitasem
          sigpic

          Comment


          • #6
            La surubul din stalp te-ai uitat?
            Am vazut masini la care se slabise surubul acela in partea soferului.
            Cu siguranta din cauza utilizatorului, usa trantita puternic.

            Comment


            • #7
              Surubul ala se slabeste si singur. La mine s-a stricat filetul si se slabeste mereu.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                WD40 e bun ptr asa ceva???am boala pe ceva scartailei , ``batzu`` de la capota ala del pui in aripa sa sprijini capota , scartaie acolo in bucsa aia de cauciuc... si mai era ceva dar am uitat

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by andrei View Post
                  Surubul ala se slabeste si singur. La mine s-a stricat filetul si se slabeste mereu.
                  intradevar e o problema cu acel surub buclucas, am facut abonament la verificarea lui(se slabeste permanent) si totusi nu cred ca o trantesc prea tare. problema e cat de larg se deschide portiera(fortand-o mereu la deschiderea maxima atunci se slabeste). verificat de mine cred ca asta e boala acelui surub
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Si eu cred ca e de la fortarea usii, eu deobicei o las pe plan inclinat si se forteaza usa, deschizandu-se la maxim.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Si eu am avut surpriza sa gasesc surubul ala de la usa soferului slabit, cand stergeam masina, si va sigur ca nu trantesc usa. Cred , dupa cum zicea si Andrei , ca este boala lor. Am luat tot ce tine de surubaraie de pe la usi si le-am verificat, e ok.
                      , sunt cu ochii pe voi !
                      :thumbsup:

                      Comment


                      • #12
                        dati cu vaselina la cuiul de pe stalp dar scoateti intai bucsa de cauciuc si nu mai scartaie nici o usa

                        pardon , bucsa din teflon sau din ce-o fi
                        Last edited by andrei; 4 January 2008, 20:53.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by FLORYN View Post
                          Si eu am avut surpriza sa gasesc surubul ala de la usa soferului slabit, cand stergeam masina, si va sigur ca nu trantesc usa. Cred , dupa cum zicea si Andrei , ca este boala lor. Am luat tot ce tine de surubaraie de pe la usi si le-am verificat, e ok.
                          daca se mai slabeste dal cu pasta autoblocatoare eu asa am facut la dacia veche la cremaliere la asta inca nu am patit nimic (il stringi bine dupa ce lau dat cu putina pasta autoblocatoare si nu se mai desface -de nebun (se gaseste la magazine de piese auto mai bazate)

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by oakla View Post
                            dati cu vaselina la cuiul de pe stalp
                            Vaselina nu prea face bine. Mai bine niste spray siliconic.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #15
                              iar am strans azi acel surub buclucas,deja m-am obisnuit cand aud sa pocnind de 2 ori de la scaturile opritorului
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google