Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca vrei sa opresti 1 tona in 5 secunde de la 100 kmh cu placute DS2500 sau cu Fermit va trebui sa transformi aceiasi energie cinetica in energie termica.

    Comment


    • Alama sau cuprul din compozitia placutelor de frana, are cu totul alt rol, nu-i pusa acolo pentru frictiune.
      sigpic

      Comment


      • Alama sau cuprul sunt puse acolo pentru a obtine o franare silentioasa... Pentru eficacitate sunt folosite alte materiale.

        Comment


        • bine, toate dau aceeasi forta de frecare. atunci de ce mai exista placute sport ? de ce mai sunt placute moi si placute tari ?! pentru ca freaca la fel pe disc generand aceeasi temperatura ? de ce mai exista placute recomandate pentru discuri ventilate ? (azi, la schimbare placute am aflat ca si ale mele sunt ventilate cica asa sunt pe dci-uri si pe 16v) asa le cumpar pe cele mai ieftine, ca tot aia e...

          Comment


          • Din tot ce s-a discutat...nu ai inteles nimic.

            Comment


            • o placuta mai dura opreste in 40 de metri de la o anumita viteza, una mai moale in 60 de metri. care crezi ca incinge mai tare discurile ? despre asta e vorba.

              Comment


              • Cred ca pot fi comparate doar in cazul in care opresc masina in acelasi timp / distanta de la aceiasi viteza.

                Ca sa opresti un Logan de la 100 kmh in 60m ...trebuie sa produci o anumita cantitate de energie termica X. Nici mai mult nici mai putin. Si TRW si FDB au capacitatea de a stopa Loganul in 60m...intelegi unde bat ??

                Comment


                • Teoria spune ca pentru a opri Loganul de la 100 kmh in 60m, ambele placute vor produce aceiasi cantitate de caldura, lucru absolut corect.

                  Pentru a opri Loganul de la 100 kmh in 60m ambele placute trebuie sa produca cantitate egala de frecare asupra discului. Datorita coeficientilor de frictiune diferiti, cea de calitate slaba va avea nevoie de presiune aplicata mai mare. Pentru prima oprire teoria este corecta si 99,99% confirmata de practica. La repetarea '' experimentului '' se va dovedi fara indoiala ca masina cu placute cu coeficient de frictiune superior va ajunge sa aiba temperatura mai mica a sistemului de franare.

                  Nu intram in detalii mult mai tehnice, cum ar fi faptul ca o placuta gen DS2500 opereaza optim la 400-600 grade celsius, gama de temperatura unde placutele stock sunt deja pe fading.

                  S-o priceput amu ?

                  Doamne mulțam' că nu stau la mila forumului când trebuie să-mi aleg plăcuțele de frână !
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    o placuta mai dura opreste in 40 de metri de la o anumita viteza, una mai moale in 60 de metri. care crezi ca incinge mai tare discurile ? despre asta e vorba.
                    Poa' sa fie dura si proasta(am un set, nici cadou nu le dau) si poa' sa fie moale si buna/coef de frictiune bun.
                    Asta asa ca o paranteza.
                    Si ce spuse Mke cred ca e limpede/logic pt toata lumea.

                    Comment


                    • Am gasit pana la urma placute originale identice cu cele care se pun in service la pretul de 120 ron fata de 185 cat erau in service.Mecanicul mi-a spus ca mai puteam merge 10mii cu cele vechi, interesant este ca placutele de pe partea dreapta aveau o uzura vizibil mai mare decat cele din stanga,nici mecanicul nu-si explica,aveti vreo idee? in rest cele noi sunt ok,nu scartaie si dupa cativa km si-au facut treaba super

                      Comment


                      • Am inlocuit si eu placutele de frana cu unele TRW si dupa 2-3 franari incep sa iasa fum din ele, este normal ?
                        Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                        Comment


                        • @ovi 02 - culise sau pistonase care sunt gripate, nelubrifiate, ghiduri de placute uzate, ruginite, aer in instalatie. Mecanicul trebuie sa cerceteze si sa remedieze, dar majoritatea extrag placutele vechi, le monteaza pe cele noi fara nici o alta operatiune si dupa "nu-si explica"
                          @ Dany DNY Este normal daca le-ai luat de la patura din targ
                          Last edited by Soran; 24 June 2013, 01:49.
                          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                          Comment


                          • Depinde la ce fel de franari iese fum
                            sigpic

                            Comment


                            • si din Fermituri am scos fum. a adevarat, drumul era destul e virajat, si mergeam "sport".

                              Comment


                              • Soran -ai dreptate nu prea s-a omorat cu ''cercetatul'',mai mult a privit nedumerit ca si mine de fapt,...incep sa-mi schimb parerea despre serviciile Dacia,la primele revizii erau mai atenti ''domnii mecanici'' acum la ultima, doar strictul necesar

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google